Vstup do osmifinále CHL Kometě vyšel, doma porazila finskou Tapparu Tampere

HC Kometa Brno - Tappara Tampere

Branky a nahrávky: 8. Čermák (Dočekal), 10. Plášek (Mikyska), 23. Mueller (Dočekal), 49. Holík (Kašpar, Mueller), 54. Čermák (Mallet) – 25. Moilanen (Kemiläinen, Levtchi). Rozhodčí: Mikael Sjögvist, Mikael Andersson (SWE) – Miroslav Lhotský, Jiří Svoboda (CZE). Vyloučení: 5:3. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3365. Střely na branku: 26:32. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 5:1.
HC Kometa Brno: Vejmelka – Němec, Mikuš, Štencel, Gulaši, Bartejs, Malec, Mikyska, Barinka – Mueller, Holík, Kašpar – Köhler, Čermák, Dočekal – Mallet, Hruška, Kusko – Horký, Zohorna R., Plášek.
Tappara Tampere: Heljanko – Rantakari, Vittasmaki, Kemiläinen, Mäntylä, Elias, Elorinne, Rautanen, Utunen – Kuusela, Malinen, Záborský – Ojamäki, Järvinen M, Järvinen J. – Erkinjuntti, Jasu, Luoto – Levtchi, Rauhala, Moilanen.

B r n o – Úterní večer přinesl do brněnské DRFG areny první zápas osmifinále s finským celkem Tappary. Kometa vstoupila do utkání aktivně a postupně si vypracovala čtyřbrankový náskok, který severští hosté nedokázali dotáhnout. Brňané tak úvodní duel zvládli skvěle a vypracovali si dobrou pozici před následující odvetou. Ta se odehraje na ledě Tappary Tampere o 14 dní později, tedy 20. listopadu. Postoupí ten tým, který bude mít po druhém utkání lepší skóre.

Kometa vstoupila do prvního zápasu vyřazovacích bojů proti finské Tappaře aktivně. Nenápadný rozjezd Horkého nakonec vyústil v zajímavou akci, kterou ale hostující gólman zastavil. První početní výhodu si zahrála Kometa, hosté z Finska ale dvouminutové oslabení ustáli. Na konci osmé minuty se poprvé radovali Brňané. Zpoza brány poslal Dočekal puk do brankoviště, kde jej na dvakrát dostal za gólmana kapitán Leoš Čermák - 1:0.

Hostům se nadále příliš nedařilo v rozehrávce a aktivní Kometa toho využívala. Minutu a půl po první brance tu byl gól druhý. U mantinelu vypíchl kotouč ze souboje osmnáctiletý Karel Plášek, najel si ke středu hřiště a nekompromisně vypálil do sítě Tappary - 2:0. Ještě před koncem periody si přesilovku zahráli hosté, domácí celek se ale úspěšně ubránil této početní převaze a do kabin tak šlo spokojenější Brno.

Leoš Čermák a jeho úvodní gól utkání s Tapparou. Foto: Jiří Grulich.

Začátek druhé periody sice přinesl brzké oslabení Brna. Hosté si připravili jednu tutovou šanci, Kuuselova střela z voleje ale nedošla až do sítě, pohotovým zákrokem ji zastavil lapačkou Vejmelka. Sotva se vyloučený Peter Mueller vrátil na led, dostal do středního pásma nahrávku od Dočekala a americký snajpr se sám rozjel na hostujícího gólmana, kterého překonal přízemní střelou - 3:0. Po následném vhazování se Mueller dostal do podobného úniku, nyní zakončoval na druhou stranu branky a Heljanka nepřekonal.

Hosté se ale z šoku dokázali trochu vzpamatovat, necelé dvě minuty po Muellerové gólu se Tappaře podařilo snížit. Od modré nahodil puk Kemiläinen, těsně před Vejmelkou dokázal kotouč přesně tečovat Sami Moilanen a snížit tak náskok Komety - 3:1. Brňané dál předváděli aktivní hokej, z dalších šancí si ale gólovou akci nevypracovali. Až samotný závěr periody nabídl dramatické okamžiky. Nejprve z dorbé pozice orazítkoval hostující tyč Američan Peter Mueller, v posledních sekundách se hosté marně snažili překvapit Vejmelku.

Peter Mueller byl ve druhé části opravdu vidět. Ve třetí minutě dvakrát se dostal do úniku sám na branku, z toho jednou skóroval. V závěru dějství pak nastřelil tyč! Foto: Jiří Grulich.

Třetí dějství zahájili domácí znovu v oslabení. Potrestaný Köhler si odseděl celé dvě minuty a Brno mohlo dál pomýšlet na útočení. A taky se tak dělo. V devětačtyřicáté minutě se hostující gólman snažil pomoci s rozehrávkou svým spoluhráčům, jenže za brankou se objevil Kašpar, který rychle servíroval puk na bližší kruh. Tam si rychle najel Petr Holík a pohotovou střelou uklidil kotouč do brány - 4:1.

O dalších pět minut později bylo pro tým z Finska ještě hůř. U levého mantinelu vybojoval puk Mallet, který si následně všiml Leoše Čermáka na protějším kruhu. Brněnský kapitán dostal rychlou přihrávku, zamířil a svou druhou trefou v utkání zasadil soupeři další zásah - 5:1.

Brněnská Kometa si v prvním duelu osmifinále vybojovala luxusní pozici pro následnou odvetu. Ta se odehraje 20. listopadu ve Finsku. Do další fáze postoupí tým, který bude mít lepší skóre z obou vzájemných soubojů. Tappara by tak na domácím ledě musela vyhrát alespoň o pět gólů.

KOM Kamil Pokorný: Vítězství 5:1 je samozřejmě krásné. Další utkání ale začíná od nuly a soupeř je kvalitní, což nám ukázal ve druhé a třetí třetině. Nás podržel Karel Vejmelka, i díky němu je to vítězství tak vysoké. Musím podotknout, že každý hráč podal výborný výkon. Leoš Čermák dvěma góly potvrdil, že hrál výborně už i předešlé duely.
TAP Jukka Rautakorpi: Vytvořili jsme si řadu šancí, ze kterých jsme ale nedokázali skórovat. Výsledek samozřejmě respektujeme a víme, že na soupeře ztrácíme čtyři góly. Za dva týdny hrajeme doma a víme, co musíme zlepšit. Doufám, že ve druhém zápase budeme mít víc štěstí. Na konci utkání jsme měli několik šancí v přečíslení, situace si umíme vytvářet.

Zobrazit kompletní fotogalerii

Zápasy v sezóně