+

Podrobná historie

Zpracoval: Martin Lísal, aktualizace Roman Zajíček.

V úvodní sezoně ještě druzí…

1953-54 První sezona týmu RH Brno mezi elitou začala výhrou 6:1 na karlovarském ledě. V šestičlenné skupině B se utkal každý s každým dvakrát a Brno se stalo jejím vítězem, když si připsalo osm výher a jen dvakrát odešlo poraženo (na ledě Vítkovic a Smíchova). Ve skupině finálové se již soupeři utkali proti sobě jen jednou. Brněnským se stala osudnou remíza 1:1 se Spartakem Praha Sokolovo (dnešní Sparta). Byť ve zbylých zápasech uspěli, díky horšímu skóre skončili „až“ druzí (Pražané vstřelili o jedenáct branek víc).

Nejlepší střelec: Vlastimil Bubník – 24 branek.
Reprezentanti na MS (4. místo): Slavomír Bartoň, Vlastimil Bubník a Jiří Kolouch.
Historicky první sestava: Jiří Kolouch a Zdeněk Trávníček – Ladislav Olejník, Bohuslav Sláma, Zdeněk Chocholatý, Stanislav Sventek – Jiří Zamastil („C“), Bronislav Danda, Vlastimil Bubník - Čeněk Liška, Zdeněk Návrat, Slavomír Bartoň – Bohumil Prošek.

…pak ovšem přichází čtyři tituly v řadě

1954-55 Ve skupině A hrají Brňané tentokrát 14 zápasů a jen tři z nich nevyhrají – jediným jejich přemožitelem jsou Pardubice. Finálová skupina je tentokrát čtyřčlenná, Brno remizuje s Tankistou Praha, poráží Chomutov i Sokolovo a stává se premiérově přeborníkem republiky. Tým dobývá i další trofeje, stává se vítězem Poháru I. celostátní spartakiády a turnaje o Štít 7. listopadu.

Nejlepší střelec: Vlastimil Bubník – 16 branek.

Reprezentanti na MS (3. místo): Slavomír Bartoň, Vlastimil Bubník a Bronislav Danda.

1955-56 Jediná porážka na ledě „Tankistů“, k tomu jedenáct výher, tato bilance dovedla Brno k prvenství ve skupině. Finále je opět čtyřčlenné, tentokrát ale hraje každý s každým dvakrát. Obhájci trofeje sice prohrávají ve 4. kole na ledě Chomutova, je to ale jejich jediné klopýtnutí a stávají se tak podruhé přeborníky republiky. K tomu mohou zdvihnout nad hlavu ceněný Spenglerův pohár v Davosu, triumfují na turnaji o Pohár průmyslu NSR a obhajují prvenství v klání o Štít 7. listopadu.

Nejlepší střelec: Slavomír Bartoň, Vlastimil Bubník – 20 branek.

Reprezentanti na ZOH (5. místo): Slavomír Bartoň, Vlastimil Bubník, Bronislav Danda, Zdeněk Návrat, František Vaněk a Bohumil Prošek.

1956-57 Liga se hraje poprvé systémem „každý s každým“. Má čtrnáct účastníků, k cestě za titulem muselo Brno zdolat 26 kol. Nebylo to nic jednoduchého, hned v prvním kole si z posvátného brněnského ledu veze bod Sparta, ta navíc ve svém prostředí vítězí nad rivalem 3:1. Sezonu narušilo mistrovství světa, dohrávalo se až v březnu, což na otevřených stadionech byl někdy docela problém. O titulu rozhodlo předposlední kolo, kdy Brno zvítězilo v Opavě a Sparta klopýtla na Kladně, tříbodový náskok zajistil obhájcům titulu „vítězný hattrick“. Ani remíza v kole posledním na tom nemohla již nic změnit.

Nejlepší střelec: Václav Pantůček – 27 branek.

Reprezentanti na MS (3. místo): Slavomír Bartoň, Jan Kasper, Václav Pantůček, Bohumil Prošek a František Vaněk.

1957-58 Systém ligy se stále mění, letos má účastníků dvanáct. Brno zahajuje remízou v Pardubicích, ovšem šňůra osmi výher znamená vcelku pohodlný náskok, který již Brňané navzdory čtyřem prohrám a další remíze neztratili, druhá Plzeň nakonec ztrácí pět bodů. Třešničkou na dortu je zisk Thurn-Taxisova poháru ve Füssenu.

Nejlepší střelec: Václav Pantůček – 27 branek. S touto bilancí se Pantůček stává králem ligových střelců.

Reprezentanti na MS (4. místo): Slavomír Bartoň, Jan Kasper, Vladimír Nadrchal, Václav Pantůček a František Vaněk.

Špatný úvod znamená konečné druhé místo

1958-59 Před sezonou se celý tým účastní lesní brigády na Šumavě. V Modravě u Sušice hráči kácejí lesní velikány a hokejový tisk i odborná veřejnost si pokládají otázku, jak to ovlivní jejich výkon. A zátěž se na mistrech podepisuje. Prohrávají v Budějovicích, doma nestačí na Ostravu (jedná se o první domácí prohru Rudé Hvězdy). Právě o tyto čtyři body končí nakonec Brno druhé za mistrovským Kladnem. Některé hokejové publikace chybně uvádějí třetí místo, ale dne 24. dubna 1959 upravila ÚS ledního hokeje konečnou tabulku ve smyslu soutěžního řádu ledního hokeje, kap. 23, článek 101, kdy při stejném počtu bodů rozhodují vzájemné zápasy (oba vyhrála Rudá Hvězda, 7:3 venku a 6:2 doma).

Nejlepší střelec: Bronislav Danda – 16 branek.

Reprezentanti na MS (3. místo, turnaj se odehrál mimo jiné i v Brně): Josef Černý, Jan Kasper, Vladimír Nadrchal, Rudolf Potsch a František Vaněk.

Návrat na vítěznou vlnu – sedm titulů v řadě

1959-60 Brno vkročilo do ročníku s jasným cílem – vrátit na jih Moravy mistrovský titul. Díky výhře nad Jihlavou se start povedl, Brňané poprvé ztratili body až v sedmém kole, když předtím porazili silnou Bratislavu vysoko 12:1. Jízda za titulem pokračovala i nadále, tým klopýtl pouze doma s Ostravou (remíza) a v Plzni (prohra 0:2). V té době měl ovšem již vysoký náskok, druhý Slovan nakonec ztratil sedm bodů, obhájce titulu z Kladna skončil až pátý. Sen se stal skutečností – pohár pro mistra republiky skončil po roce opět v Brně. Návdavkem k titulu československý mistr dobyl i turnaj O pohár Dynama NDR.

Nejlepší střelec: Bronislav Danda – 18 branek.

Reprezentanti na ZOH (4. místo) : Vlastimil Bubník, Josef Černý, Bronislav Danda, Jan Kasper, František Mašlaň, Vladimír Nadrchal, Rudolf Potsch, Václav Pantůček a František Vaněk.

1960-61 Po vcelku snadné mistrovské jízdě přišla v tomto ročníku náročná bitva o obhájení získaných pozic. Bratislavský Slovan byl silným soupeřem, na Brno si ale vyšláply i další celky. V nadstavbové části tým trenéra Bouzka dokonce prohrává na Kladně 2:8, přesto ale titul nakonec končí opět v Brně. Druhý Slovan ztrácí na přeborníka republiky tři body. Spolu s titulem Brňané obhajují i výhru na turnaji O pohár Dynama NDR. Tato sezona však přinesla i jednu smutnou zprávu, při cestě ze Slovenska havaroval někdejší trenér Brna a v té době kouč reprezentace Eduard Farda. Při převozu do nemocnice na následky zranění umírá… Hokejový svět tak přišel o velkou osobnost.

Nejlepší střelec: Václav Pantůček – 35 branek. Spolu s Jozefem Golonkou nejlepší střelec soutěže.

Reprezentanti na MS (2. místo): Vlastimil Bubník, Josef Černý, Zdeněk Kepák, Vladimír Nadrchal, Rudolf Potsch, Václav Pantůček a František Vaněk.

1961-62 Pokud jsme v souvislosti s bojem o titul v předchozí sezoně použili termín „náročná bitva“, o rok později to byl doslova lítý souboj o každý bod. Hraje se opět nadstavbová část, s největším soupeřem z Bratislavy se tedy Brno utkalo čtyřikrát. Vesměs platilo úsloví „můj dům, můj hrad“, z bratislavského ledu si obhájce odvezl například vysokou prohru 10:1, doma zase zvítězil 9:5. Brno vůbec doma kralovalo a ztratilo zde jediný bod (remíza s Pardubicemi). O zisku titulu nakonec zřejmě rozhodl souboj čtyři kola před koncem, kdy Brno na domovském ledě porazilo Slovan 4:2. Po této porážce klopýtli Bratislavští i doma u Dunaje, kde podlehli Spartaku ČKD Sokolovo 1:2. Konečný rozdíl mezi oběma soupeři činil na konci pouhé dva body – Brno mohlo opět slavit, ale varovné signály nešlo opomenout.

Nejlepší střelec: Jaroslav Jiřík – 28 branek.

Československá reprezentace v USA nestartovala. V případě účasti by se v sestavě s největší pravděpodobností objevili Vlastimil Bubník, Josef Černý, Rudolf Potsch a František Vaněk.

1962-63 A nutno říci, že si je Brněnští (již pod názvem ZKL Brno) vzali k srdci. Pod novým názvem ZKL Brno zahájili sezonu sérií čtyř výher venku, v sedmém kole rekordně porazili Pardubice 19:1 a poprvé se s body rozloučili až v Bratislavě v kole desátém (1:2). Zde se jim ani letos nedařilo, ke dvěma prohrám na ledě Slovanu ale přibyly jen další dvě porážky, doma obhájce neztratil ani bod a nakonec se radoval ze zisku trofeje dávno před koncem nadstavby, konečný náskok na druhou Spartu Sokolovo byl třináctibodový. Zajímavostí je, že v této sezoně používá mág mezi brněnskými tyčemi Nadrchal poprvé brankářskou masku.

Nejlepší střelec: Jaroslav Jiřík, Václav Pantůček – 22 (podle některých zdrojů 23) branek.

Reprezentanti na MS (3. místo) : Vlastimil Bubník, Josef Černý, Jaroslav Jiřík, Rudolf Potsch a František Vaněk.

1963-64 První body Brno ztrácí v osmém kole na ledě Jihlavy, do té doby jen vítězí. Kromě tohoto utkání už klopýtne jen třikrát, zbylé duely končí výhrou obhájce trofeje a tak nemůže být po sezoně pochyb o tom, komu titul přeborníka ligy patří popáté v řadě a celkově podeváté. Opět se hraje nadstavba, oproti minulým sezonám tentokrát Brněnští doma Slovanu jednou podlehli, ale zato v obou případech plenili u Dunaje a domů vezli plný počet bodů. Na soka zpoza federálních hranic nakonec nahrají osmnáctibodový náskok a vsítí o 94 branek více (celkově 232 vstřelených gólů). Zdá se, že nadvládla Brna jen tak neskončí. Třešničkou na dortu pak je zisk Veletržního poháru (premiérový ročník), Thurn-Taxisova poháru ve Füssenu a Poháru hraběte Bonacossy v Itálii.

Nejlepší střelec: Josef Černý – s bilancí 44 branek se Černý stává králem ligových střelců

Reprezentanti na ZOH (3. místo): Vlastimil Bubník, Josef Černý, Jaroslav Jiřík, Rudolf Potsch a Vladimír Nadrchal

1964-65 První prohra pro ZKL přichází až ve 13. kole na ledě Motorletu (ten nakonec končí poslední). Porážek je nakonec pět, k tomu tři remízy a celkově negativní bilance se stříbrným Slovanem Bratislava. Na konci sezony z toho ale i přesto je sedmibodový náskok a počet titulů se zaokrouhluje na deset. Obhajoba se zdařila i v Itálii, kde nedostižný československý šampion opět dobyl Pohár hraběte Bonacossy.

Nejlepší střelec: Vlastimil Bubník, Jaroslav Jiřík – 23 branek

Reprezentanti na MS (2. místo) : Josef Černý, Jaroslav Jiřík, Zdeněk Kepák, Jaromír Meixner, Vladimír Nadrchal, Rudolf Potsch a František Ševčík.

1965-66 Bezbranková remíza v Plzni na úvod soutěže zřejmě předznamenala, že pouť za jedenáctým titulem bude trnitá. Hned ve třetím kole tým ZKL prohrává 4:5 v Bratislavě, další porážka přichází v kole šestém na jihlavském ledě. Právě tyto týmy se s Brnem perou o titul, a to až do posledního kola. V něm ZKL vítězí na Kladně 4:2, což znamená obhajobu. Jedenáctý, a jak se posléze ukazuje poslední titul pro zlatou generaci brněnského hokeje. Druhá Jihlava má nakonec stejný počet bodů jako Brno, třetí Slovan ztrácí čtyři bodíky. Do dějin se tento ročník zapisuje i triumfem v soutěži PMEZ. ZKL Brno postupuje přes Katovice a Klagenfurt do finále, po čtyřech výhrách nad Füssenem nakonec cenou trofej získává. K tomu přidává bonusem opět Thurn-Taxisův pohár, vybojovaný na ledě finálového soka.

Nejlepší střelec: Josef Černý – 34 branek.

Reprezentanti na MS (2. místo): Josef Černý, Jaroslav Jiřík, Jaromír Meixner, Rudolf Potsch a František Ševčík.

Z českého trůnu na evropský

1966-67 Hokejová veřejnost řešila, zda nepřemožitelné Brno vyválčí další titul. Fanoušci založili „Kometa klub“, sdružující příznivce mistra z celé republiky. V době vzniku měl tisícovku členů. Kromě titulu obhajovali Brněnští i triumf v Poháru mistrů. Ovšem boj na dvou frontách byl nad síly stárnoucího týmu. V prvních třech kolech Brno dvakrát prohrálo a do konce sezony nebodovalo ještě devětkrát. Slušný finiš stačil nakonec jen na třetí místo. Vládnoucí dynastie Komety přepustila místo jihlavské Dukle… Náplastí byl nakonec dubnový dvojnásobný triumf na ledě Ilvesu Tampere, který znamenal obhajobu trofeje pro nejlepší evropský tým – odvety totiž finský soupeř vzdal.

Nejlepší střelec: Josef Černý – 22 branek

Reprezentanti na MS (4. místo) : Vladimír Nadrchal, Oldřich Machač, Jaroslav Jiřík a Josef Černý

1967-68 V prvních osmi kolech Brno neztrácí ani bod a republikou zní hlasy o návratu Komety na ligový trůn. V přímém souboji na ledě Dukly ale vládne úřadující mistr, který vítězí vysoko 7:3. Boj o titul je vyrovnaný, v posledním kole se oba soupeři rozchází smírně (3:3), což znamená, že s dvoubodovým náskokem nakonec vítězí Jihlava. Brno vrací Dukle úder ve finále Poháru mistrů, kde po výhře 3:0 a remíze 3:3 získává potřetí trofej pro nejlepší tým kontinentu.

Nejlepší střelec: František Ševčík – 23 branek

Reprezentanti na ZOH (2. místo) : Vladimír Nadrchal, Oldřich Machač, Jaroslav Jiřík, Josef Černý, František Ševčík

Ještě třikrát na stupních vítězů

1968-69 V prvním kole Brno šokuje Jihlavu a na jejím ledě vítězí 7:0. Pak ovšem přichází prohry v Bratislavě a Pardubicích, po šestém kole se tak Dukla dostává před svého rivala. V kole desátém si Jihlava bere ztracené body zpět a od té doby už Brnu pomalu dochází dech. Jihlava si závěr soutěže pohlídá a s pětibodovým náskokem kompletuje mistrovský hattrick. Oba české týmy posléze odstupují z Poháru mistrů, který tak získává CSKA Moskva. Oficiálním důvodem je nedostatek volných termínů, ten pravý je prozaičtější – Češi nechtějí z důvodu srpnové okupace nastoupit proti ruskému týmu. Z podobných pohnutek se soutěže odstoupili i švédský, finský a rumunský celek.

Nejlepší střelec: Jaroslav Jiřík – 35 branek. Jiřík se s touto bilancí stává králem ligových střelců.

Reprezentanti na MS (3. místo) : Oldřich Machač, Jaroslav Jiřík, Josef Černý, František Ševčík, Richard Farda

1969-70 Skvělý finiš Brna znamenal nakonec „jen“ třetí místo. Sezona byla hodně vyrovnaná a první tři týmy se nakonec řadí s rozdílem pouhých tří bodů. Jihlava si mohla dovolit vypustit závěr, o druhé místo svedlo Brno souboj se Slovanem. V posledním kole Moravané porazili doma Kladno, Slovan ale získal bodík s Košicemi a to mu ke stříbru stačilo. Brno doplatilo na zbytečné ztráty – domácí remízy s Plzní a Gottwaldovem, na jehož ledě prohrálo, chyběly i body s Kladnem, které dokázalo Kometu třikrát porazit.

Nejlepší střelec: Josef Černý – 31 branek. Černý se s touto bilancí stává králem ligových střelců.

Reprezentanti na MS (3. místo) : Oldřich Machač, Richard Farda, Josef Černý, František Ševčík

1970-71 Do Brna se vrací Jaroslav Jiřík, první Čech, který okusil NHL. Hned se stává kanonýrem týmu. Poprvé se hraje play off, semifinále na čtyři vítězné zápasy, finále na tři. Systém má své mouchy, kupříkladu triumf v základní části není Brnu tak platný, jako je tomu zvykem dnes. Tým ZKL vítězí o bod před Jihlavou, v semifinále ale začíná na ledě čtvrtého Kladna, kde hraje první, třetí a čtvrtý zápas série. Oba týmy si drží domácí neporazitelnost a lídr základní části je tak krok od vyřazení. Ovšem tři domácí duely Brno zvládá, ten rozhodující v poměru 2:1. Finále však opět začínají Brňané venku, dvakrát prohrávají v Jihlavě a po výsledku 0:1 ve třetím utkání je jasno – další titul získává Dukla. Brno může jen žehrat na systém, díky kterému začalo dvakrát venku. Triumf na turnaji o průmyslový pohár v Mannheimu je jen slabou náplastí.

Nejlepší střelec: Jaroslav Jiřík – 31 branek.

Reprezentanti na MS (2. místo) : Oldřich Machač, Richard Farda, Josef Černý

Pozvolný pád

1971-72 Po vcelku úspěšné sezoně přichází nejhorší ročník od vzniku klubu. Brno startuje sezonu domácí prohrou s Kladnem (0:4), stejným výsledkem končí i zápas v Budějovicích a po neúspěchu s Litvínovem přichází devítibrankový příděl v Jihlavě (9:5). Na první body čeká ZKL až do pátého kola, kdy poráží 3:2 Litvínov. S konečnou bilancí 14 porážek končí obhájce stříbra až na páté příčce, s osmibodovou ztrátou na mistrovskou Jihlavu. Chuť si Brňané spravují triumfy na turnajích v Düsseldorfu a Augsburgu, dvojice Machač – Farda navíc na světovém šampionátu v Praze získávají zlato. Farda si připsal v rozhodujícím utkání proti SSSR jednu branku, Machač pronikl do All-stars výběru turnaje. Spolu s Josefem Černým pak tato dvojice získala i bronz na olympiádě v Sapporu.

Nejlepší střelec: Josef Černý – 20 branek

Reprezentanti na MS (1. místo) : Oldřich Machač, Richard Farda. Tito hráči spolu s Josefem Černým získali navíc bronz na olympiádě v Sapporu (olympijské hry se tento rok poprvé oddělují od mistrovství světa)

1972-73 Brno opět zbrzdil špatný začátek, po dvou kolech mělo na kontě jediný bod. Po roční odmlce se opět hrálo play off, Brňané se o něj bili až do posledního kola, ale nakonec skončilo čtvrté Kladno a pro ZKL tak sezona skončila. Oba týmy získaly 36 bodů, ale Kladno dominovalo ve vzájemných zápasech a mělo i lepší skóre. Mistrem se nakonec stal tým Pardubic, který opanoval i základní část.

Nejlepší střelec: Josef Černý – 18 branek

Reprezentanti na MS (3. místo) : Oldřich Machač, Richard Farda.

1973-74 Brno odstartovalo vysokovou výhrou na ledě Chomutova, severní mise ovšem pokračovala prohrou v Litvínově. Tým uhrál nadějné remízy s mistrem z Pardubic a v Jihlavě a vysoko porazil Slovan, naději ale utlumila prohra na Kladně. Nakonec z toho bylo čtvrté místo, ztráta na mistrovskou Jihlavu činila nakonec propastných 24 bodů. Jediným triumfem tak zůstal zisk Hessenského poháru.

Nejlepší střelec: Josef Černý – 23 branek

Reprezentanti na MS (2. místo) : Oldřich Machač, Richard Farda.

1974-75 Tým slábl, stárnoucí legendy již na všechno nestačily a dorůstající generace jejich věhlasu nedosáhla. To platilo i pro předchozí sezony, ta letošní ovšem byla ještě horší. Ligový peloton byl vyrovnaný, na zlato dosáhlo Kladno, které si připsalo v ročníku devět proher, ale Brno na něj pomýšlet nemohlo od úvodu. První výhra přišla až ve třetím kole, tým poprvé od svého vzniku nasbíral více proher než výher a skončil nakonec osmý. Jediným úspěchem sezony zůstalo stříbro z mistrovství světa, které získal nestárnoucí Oldřich Machač.

Nejlepší střelec: Karel Nekola – 21 branka

Reprezentanti na MS (2. místo) : Oldřich Machač.

1975-76 Ještě jednou se tým Brna vzepjal k ataku medailových pozic. Výhry v prvních dvou utkáních, jedna z nich na kladenském ledě. Nakonec je to boj až do konce sezony, rozhodlo poslední kolo. Brňané prohrávají v Pardubicích 4:5 a bodovou ztrátu na Jihlavu tak nesmažou. I kdyby se jim to povedlo, nic naplat – Jihlava totiž v Plzni vítězí a bronz si pohlídá. Nikdo tehdy ještě nevěděl, že Brno od té doby už lepší než čtvrté nebude. Zlatou tečku měla sezona pro Oldřicha Machače, který přivezl nejcennější medaili z polských Katovic. K tomu přidal stříbro z olympijských her, nutno ale dodat, že na turnaji v Innsbrucku chybělo Švédsko a také Kanada (ta v té době nejezdila ani na světové šampionáty).

Nejlepší střelec: Svatopluk Číhal - 15 branek

Reprezentanti na MS (1. místo) a na ZOH (2. místo) : Oldřich Machač, Vladimír Dzurilla.

1976-77 Brno na úvod sezony vítězí v Gottwaldově a poráží doma Košice, vše se zdá být dobře rozjeté, tři prohry v řadě však tým sráží. Nevyrovnanost výkonů provází někdejšího šampiona po celou sezonu, výsledek je neobyčejně krutý. V minulé sezoně čtvrtý tým končí na předposlední příčce, za ním už je jen sestupující Gottwaldov. Ztráta na desáté Košice je osmibodová, tu na vítězné Kladno raději nikdo nepočítá. Renomé Brna tradičně vylepšuje Oldřich Machač. Československo na šampionátu ve Vídni dobývá podruhé v řadě zlatou medaili, ve kterou v průběhu vyrovnaného turnaje (už za účasti Kanady) leckdo ani nedoufal.

Nejlepší střelec: Zdeněk Mráz, Karel Nekola – 21 branka

Reprezentanti na MS (1. místo) : Oldřich Machač, Vladimír Dzurilla. Oba reprezentovali i na prvním ročníku Canada Cupu, tým Československa prohrál ve finále s Kanadou.

1977-78 Kladno, Bratislava, Sparta, Jihlava, Litvínov, Vítkovice. Trenčín. Až osmý soupeř – Pardubice – přenechává Brnu nějaký bodík (konkrétně jeden za remízu). S takovým začátkem nelze pomýšlet na úspěch – změna názvu na Zetor Brno tedy zlepšení nepřinesla. Brnu dokonce hrozí sestup, situaci si komplikuje prohrou v Plzni, ale nakonec získává v předposledním kole bod s Košicemi a právě o tento jediný bodík končí deváté. Košice jsou o příčku za Brnem (stejně jako Zetor 30 bodů) a na posledních místech se řadí Trenčín s Plzní (29 bodů). Vzhledem ke stejnému podílu branek si to tito sokové rozdají o udržení – na neutrálním brněnském ledě. O sestupu Plzně rozhodlo nakonec sedmnáct samostatných nájezdů. Oldřich Machač se pokouší s týmem Československa zkompletovat zlatý hattrick, vše vypadá nadějně, ale podruhé se sbornou nepodaří porazit a po prohře 1:3 končí tým „až“ druhý.

Nejlepší střelec: Karel Nekola – 27 branek

Reprezentanti na MS (2. místo) : Oldřich Machač.

1978-79 Když Brno poráží ve druhém kole bratislavský Slovan, leckdo si vzpomene na staré, zlaté časy. Je to ovšem jen jejich závan, Zetor už pak spíše prohrává a nakonec je rád, že se v klidu udrží, na poslední Gottwaldov má z předposlední příčky náskok šesti bodů. I letos do Brna putuje medaile ze světového šampionátu, opět stříbrná. Oldřich Machač už u toho nebyl, štafetu symbolicky převzal Libor Havlíček, který naskakoval dokonce v prvním útoku po boku Hlinky a Pouzara (připsal si čtyři asistence).

Nejlepší střelec: Jiří Šetek - 19 branek

Reprezentanti na MS (2. místo) : Libor Havlíček.

...zakončený po 27 letech sestupem

1979-80 Po čtyřech kolech má Brno na kontě dvě remízy, první výhra přichází v kole sedmém. Celý rok se Zetor pere o záchranu, v předposledním kole ztrácí na Litvínov tři body a musí bezpodmínečně zvítězit. Po první třetině je stav nadějný – 1:0. Litvínov však otáčí skóre, vítězí 3:1 a je jasno. Jedenáctinásobný šampion poprvé ve své historii sestupuje. Nic na tom nemění remíza v Plzni v posledním kole… Jako důkaz zmaru brněnského hokeje v této sezoně poslouží sestava reprezentantů na OH v Lake Placid. Není v ní jediný Brňan…

Nejlepší střelec: Karel Nekola – 27 branek

Reprezentanti na OH (5. místo) : nikdo.

Jako na houpačce...

1980-81 V první lize se ovšem Brno dlouho nezdrželo. Českou národní ligu vyhrálo s náskokem osmi bodů před druhým Ingstavem, v baráži pak čekala poslední překážka – Poprad. Po třech zápasech to nevypadalo dobře, Popradu stačila jediná výhra k postupu, ale Zetor dokázal srovnat krok a na neutrální půdě ve Vítkovicích zvítězil i v rozhodujícím klání. Cesta zpátky do nejvyšší soutěže byla volná. Jako potvrzení opětovného návratu mezi elitu berme bronzovou medaili, kterou na světovém šampionátu v Göteborgu získal s národním týmem gólman Karel Lang (nastoupil mezi tyčemi v sedmi zápasech z osmi).

Nejlepší střelec: Karel Nekola - 36 branek

Reprezentanti na MS (3. místo) : Karel Lang

1981-82 Návrat o patro výš bývá těžký, což se nakonec potvrdilo i v případě Brna. Na úvod slavně zvítězilo nad Košicemi 6:2, pak přišla výhra v Trenčíně a vše vypadalo ideálně. Jenže série čtyř proher v řadě znamenala propad tabulkou a tým už se z dolních pater neodpoutal. Nakonec z toho byl hektický závěr, ve kterém Brno muselo porazit Pardubice, aby neskončilo poslední. To se nakonec povedlo a „Černý Petr“ zůstal Trenčínu. Sezonu si nejvíce užil opět Karel Lang. Nejprve odchytal všechna utkání Kanadského poháru, kde tým ČSSR skončil v semifinále, na konci ročníku si zachytal i na MS, kde se mu ovšem nevedlo a již v průběhu prvního utkání s týmem Německa přepustil místo mezi tyčemi Králíkovi, který už jej po zbytek turnaje do branky nepustil.

Nejlepší střelec: Karel Nekola, Jiří Otoupalík – 20 branek.

Reprezentanti na MS (2. místo) a Kanadském poháru (3. místo) : Karel Lang.

1982-83 Ani druhá sezona po návratu Brnu nevyšla podle představ. Zahajuje ji prohra na domácím ledě s Plzní, první body přichází ve třetím kole, kdy Zetor slavně zdolává odvěkého rivala – bratislavský Slovan. Zpátky na zem ale vrací Brňany Sparta (7:0). Se střídavými úspěchy klopýtá Brno sezonou až k poslednímu kolu. Karty jsou rozdány jasně – pokud nechtějí Moravané spadnout o soutěž níž, musí na kladenském ledě vyhrát – oba týmy mají totiž shodně bodů, přičemž pro Středočechy hovoří vzájemné zápasy i skóre. Mise se nakonec daří, po dvou třetinách vede Zetor 4:0 a nakonec vítězí 4:2, čímž odsuzuje k pádu Kladno.

Nejlepší střelec: Karel Nekola – 21 branka. Libor Havlíček skončil s bilancí 11+45 na pátém místě v produktivitě ligy, mezi nahrávači byl nejlepší

Reprezentanti na MS (2. místo) : nikdo.

1983-84 Hrůzyplný start do sezony – Brno prohrává doma s Košicemi 1:6. Pak remizuje se Spartou a přenechává body na gottwaldovském ledě. Vše nasvědčuje tomu, že to bude opět tuhý boj o záchranu. Pak ovšem začíná Zetor vítězit a stoupat tabulkou, body získává dokonce i na ledě pozdějšího mistra z Vítkovic. Nakonec je z toho příjemné osmé místo, se sedmibodovým náskokem na poslední tým, což je po dvou „záchranářských“ sezonách kvitováno s povděkem. Tým táhne zejména výtečný Karel Lang, jen čtyři mužstva v soutěži inkasují méně branek než Brno. Nominaci na olympijské hry to ovšem Langovi nevyneslo, přednost dostávají Šindel s Králíkem, hlavně prvně jmenovaný nakonec dotáhl reprezentaci ke stříbru.

Nejlepší střelec: František Šebela – 18 branek.

Reprezentanti na OH (2. místo) : nikdo.

1984-85 V kádru Zetoru se objevuje poprvé Robert Kron, velká naděje brněnského hokeje. Hned v úvodní sezoně střílí šest branek, na osm dalších přihrává. Týmu se ale příliš nedaří. Úvod je solidní, výhra se Slovanem, pak bod z Trenčína, ve čtvrtém kole cenné vítězství 4:0 nad Spartou. Jenže pak přichází šest zápasů bez výhry, k tomu inkasovaná „desítka“ na jihlavském ledě. A jsou z toho starosti. Ještě po polovině soutěže se Zetor držel na sedmém místě, nakonec skončil devátý. Takto napsáno to vypadá poklidně, jenže – od posledního místa dělil Brňany jen bod! A mohlo být hůře – v posledním kole totiž Zetor doma dlouho prohrával s nakonec stříbrným celkem Košic 1:2, 14 sekund před koncem ale vyrovnání a tím pádem i záchranu trefil zmiňovaný Robert Kron…

Nejlepší střelec: Alexandr Prát – 16 branek.

Reprezentanti na MS (1. místo) : nikdo.

1985-86 Zetor zahajuje ročník těsnou prohrou s Jihlavou (0:1), branku nevsítí ani v Košicích (0:4). Až ve třetím kole přichází první výhra, ovšem příliš dalších se přidat nedaří. Po základní je z toho poslední příčka a boj o udržení – nově ve čtyřčlenné skupině (hraje se i play off, ale od toho dělí Brňany 18 bodů). Bodové zisky se mažou, týmy dostávají jen bonifikaci za umístění. To nakonec Moravany zachraňuje. V boji o přežití se jim totiž daří, vítězí v sedmi zápasech z dvanácti, doma neztrácí ani bod a udržují příslušnost mezi elitou. Dolů nakonec jde Kladno, které mělo po základní části o 14 bodů více než Zetor a do poslední chvíle bojovalo o play off – hodně nevyzpytatelný systém tentokrát Středočechům nepřál.

Nejlepší střelec: Jiří Otoupalík – 22 branek.

Reprezentanti na MS (5. místo) : nikdo.

1986-87 Po sedmi kolech má Brno na kontě dva body za dvě remízy, za sebou několik krutých porážek (například 3:8 v Jihlavě). Nevypadá to příliš dobře, a kdyby někdo touto dobou hádal, že si Brňané zahrají play off, dočkal by se zřejmě jen posměchu. A ejhle - nakonec z toho bylo nejen play off, ale jednalo se o od té doby nejúspěšnější sezonu brněnského klubu (což ovšem tehdy tušil málokdo). Tým totiž skončil díky zlepšenému výkonu ve vyrovnané tabulce pátý a ve čtvrtfinále mohl vyzvat Košice. Po prohře 1:8 zvítězil doma v prodloužení 3:2 a rozhodoval tak třetí zápas. Ten bohužel Brnu opět nevyšel a prohra 0:4 znamenala boje o páté místo. V nich nejprve byl nad síly Zetoru Gottwaldov (3:7, 3:4), konečnou sedmou příčku Brňanům zajistila série s Českými Budějovicemi (3:1, 3:7, 6:3). V sezoně definitivně zazářila hvězda Roberta Krona.

Nejlepší střelec: Robert Kron – 18 branek.

Reprezentanti na MS (3. místo) : nikdo

1987-88 Většina znalců hokeje tuší, že obhájení vydobytých pozic nebude jednoduché, ovšem výsledek překoná nejčernější sny. Úvod má Brno lepší než loni, po třech kolech tři body, ale pak přichází pozvolný propad a po základní části je z toho poslední příčka s hrozivou desetibodovou ztrátou na play off. V boji o záchranu se opět body mažou a udělují se bonifikace za umístění. Tentokrát to Brnu ovšem nevychází tak dobře, jako v předminulé sezoně. Tým doma vítězí v pěti ze šesti zápasů, až v tom posledním podléhá Gottwaldovu – ani případná výhra by ale nic nezměnila na pádu o patro níž. Zetor totiž ani jednou nebodoval venku, a s takovou bilancí (navíc bez bonifikace za umístění) na záchranu pomýšlet nemůže… Slovan má na předposlední příčce nakonec tříbodový náskok. Je tu druhý sestup…

Nejlepší střelec: Tomáš Sršeň – 24 branek.

Reprezentanti na OH (6. místo) : nikdo.

1988-89 Brno tentokrát není v nižší soutěži tak dominantní, v základní části devětkrát podléhá a končí druhé za Olomoucí. Ve čtvrtfinále bez problémů poráží Písek (10:0, 6:1), v semifinále Vimperk – to už je o něco složitější, výsledky 3:1 a 5:4 po prodloužení. Spolu s Olomoucí, Liptovským Mikulášem a Nitrou tak jde do prolínací soutěže, kde na tuto čtveřici čeká Kladno a Slovan. Nejvyšší soutěž si zahrají dva nejlepší. Soutěž je hodně vyrovnaná, Brnu stačí k prvenství stoprocentní dominance v lužánecké pevnosti a tři body z kluzišť soupeřů. Kladno se udrželo, dolů jde Slovan – co je ale důležitější, někdejší šampion se vrací do nejvyšší soutěže. A to se musel obejít bez Roberta Krona, který si v Trenčíně odkroutil první rok vojenské prezenční služby. Získal i bronz na světovém šampionátu, nicméně i pro další sezonu za Brno nastoupit nemohl . leda v závěru soutěže.

Nejlepší střelec: Pavel Kocour – 23 branek (i s prolínací soutěží Igor Čikl – 27 branek)

Reprezentanti na MS (3. místo) : nikdo

1989-90 V tomto ročníku naplno zazářily hvězdy jako Jágr či Reichel, daří se i Kronovi, který v Trenčíně nasbíral 44 bodů. Kéž by se podobně dařilo i Brnu… To se však potácí spíše na chvostu tabulky. V posledním kole musí porazit Plzeň, ale prohra 1:5 znamená jediné – i po roce prolínací soutěž, ovšem tentokrát v opačné pozici. Nicméně vše vypadá nadějně, do Brna se vrací Robert Kron, soutěž se rozšiřuje na 14 týmů, zahrají si ji tedy čtyři mužstva ze šesti. Zetoru se opět daří doma, prohrává jen s Nitrou. Jenže – to je nakonec prohra osudová. Venku totiž již tradičně Brnu pšenka nekvete, nezískává ani bod. V posledním kole musí uspět na ledě Slovanu a spoléhat na klopýtnutí Nitry, která se představí ve Vimperku. Ani jedno nevychází – Zetor od třetího sestupu nezachránilo ani sedm branek pozdějšího bronzového medailisty z MS v Bernu, Roberta Krona… Ten po sezoně navíc Brno opouští a míří do Vancouveru…

Nejlepší střelec: Michal Konečný – 19 branek (jedna navíc v prolínací soutěži).

Reprezentanti na MS (3. místo) : Robert Kron.

1990-91 Pokus o návrat, pokolikáté už? Základní část druhé nejvyšší soutěže Brno zvládlo a opanovalo ji s pětibodovým náskokem, což dávalo slušnou výchozí pozici pro nadstavbu. Bodově nejsilnějšího soupeře – vojáky z Tábora – Brno porazilo ve všech šesti utkáních, i díky tomu nakonec první ligu opanovalo s náskokem osmi bodů. Třetí Opava, které se proti Brnu dařilo, totiž ztrácela body jinde a do boje o prvenství nezasáhla. Návrat po roce se tedy Zetoru opět podařil.

Nejlepší střelec: Igor Čikl – 27 branek.

Reprezentanti na MS (6. místo) : nikdo.

1991-92 Bohužel měl opět jen epizodní charakter. Nejvyšší soutěž byla rozdělena na dvě skupiny, západní a východní. V rámci každé skupiny se hrálo čtyřikrát každý s každým, dvakrát se utkali i soupeři napříč skupinami, celkem tedy 38 kol. Brňané poprvé bodovali ve třetím kole, kdy remizovali s Litvínovem, na výhru čekali ještě déle – v kole sedmém zdolali doma Slovan. V podobném duchu se bohužel nesla celá sezona, Zetor zvítězil jen osmkrát a ztráta na předposlední příčku činila propastných 19 bodů, což znamenalo sérii o udržení se slovenským Popradem. Po dvou zápasech venku to nevypadalo zle, Brňané ve druhém utkání oslavili výhru. V základní části Poprad porazili 7:2, což vzbuzovalo optimismus, ten byl ale předčasný a i Poprad dokázal na brněnském ledě jednou zvítězit. Rozhodovat musely až nájezdy v pátém utkání, infarktový závěr sezony ale Zetoru nevyšel, radovali se domácí. Znamenalo to tedy po roce opět pád do druhé nejvyšší soutěže…

Nejlepší střelec: Josef Duchoslav – 16 branek.

Reprezentanti na MS (3. místo) : nikdo.

1992-93 V té střelecky explodoval Pavel Janků, nastřílel dvaačtyřicet branek, I Brnu se ze začátku dařilo, v základní části ztratilo jen deset bodů a skončilo první. Nadstavba se nicméně již tak dobře nepovedla a tým Královopolská Brno (jak zněl nový název) byl přeskočen Třincem. Ve čtvrtfinále si Brňané smlsli na Opavě ve třech zápasech, v semifinále pak čekal Jindřichův Hradec. Nevyzpytatelný tým, Brno jej ale v nadstavbě dvakrát porazilo. Vítěz bral vzhledem k reorganizaci nejvyšší soutěže vše – do extraligy postupovaly totiž dva celky. Nicméně v sérii na tři vítězná utkání Brnu vycházely jen sudé zápasy, což bohužel na postup nestačilo. Již první prohra znamenala vystřízlivění, druhá klinickou smrt a třetí (po nájezdech, ve kterých rozhodl hradecký Pitel) ránu, na kterou již nešlo odpovědět. Brnu byl postup tento rok zapovězen…

Nejlepší střelec: Pavel Janků – 42 branek.

Reprezentanti na MS (3. místo) : nikdo.

1993-94 Čtrnáctičlenná základní část se tentokrát hrála na 40 kol a po jejím konci bylo Brno na třetím místě, deset proher bylo asi více, než se čekalo. Lize dominoval ambiciózní Vsetín s obrovským náskokem, dva body před Brnem byla Slavia. Ve čtvrtfinále Brňané přešli v nejkratším možném čase přes Třinec, v úvodním duelu na Slavii sahali po výhře, ale nakonec padli po nájezdech. Zbylé dva semifinálové zápasy pak bohužel prohráli o tři branky a i pro tento rok se museli s vidinou postupu rozloučit…

Nejlepší střelec: Jiří Vítek – 23 branek.

Reprezentanti na MS (7. místo) a OH (5. místo) : nikdo.

1994-1995 Hrálo se stejným systémem jako loni a na třetí pokus to Brnu konečně vyšlo. Opanovalo už základní část, s pětibodovým náskokem na Třinec, třetí byli kati z předloňského ročníku – Jindřichův Hradec. Čtvrtfinále proti Ústí nad Labem mělo být formalitou, Severočeši ale ve třetím duelu zaskočili favorita výhrou 4:0. Brňané se nicméně vzpamatovali a díky vítězství 6:3 šli do semifinále. V něm čekal nevyzpytatelný Havířov, ale i díky kontumační výhře ve druhé sérii to nakonec byl hladký postup ve třech utkáních, což znamenalo, že Kometa spolu s Třincem postupuje do vysněné extraligy.

Nejlepší střelec: Tomáš Krásný – 29 branek.

Reprezentanti na MS (4. místo) : nikdo.

Slavný návrat, smutný sestup…

1995-96 Po letech se tedy Kometa vrátila mezi hokejovou smetánku, fanoušci s napětím očekávali, jak si povede. Extraligová premiéra byla snová – tým zvítězil na ledě Českých Budějovic 4:0 a vše vypadalo pohádkově. Jenže nakonec z toho byla jedna z nejsmutnějších sezon brněnského hokeje. Hned po úvodní výhře následovala série proher a ta znamenala konec kouče Waltera. Nebyla to poslední změna, mužstvo postupně vedli Sršeň, Jiřík či na závěr Farda, ale na výsledku to nic nezměnilo. Na Kometu čekala baráž, na dvanáctý Třinec (a tím pádem na jistoutu záchrany) ztrácela sedm bodů, v závěru základní části prohrála sedm duelů v řadě. Spolu s Brňany se o elitu měly porvat Pardubice, z první ligy do baráže vstoupily celky Opavy a Přerova.

Kometa měla opět dobrý start, porazila Pardubice 7:3, jenže na ledě stejného soupeře pak inkasovala dvanáct branek. Ve třetím kole baráže pak sny o záchraně dostaly těžkou ránu. Opět se hrálo s Pardubicemi. Pro úplnost dodejme, že i duely těchto soků v základní části oplývaly nervozitou. Jedno bylo předčasně ukončeno, když anonym ohlásil bombu na stadionu, v odvetě zase létaly na led dělobuchy. Třetí barážové utkání pak bylo předčasně ukončeno, když na ledě přistál otevřený nůž (hosté tou dobou vedli 4:1, nakonec vyhráli kontumačně). Své si „užil“ i manažer hokejistů Komety Josef Sršeň. Brňané měli na dva zápasy uzavřený stadion, a to byl kámen úrazu. S Přerovem jen remizovali, a když ve zlínském exilu podlehli vysoko Opavě, bylo jasno. K záchraně chyběly Kometě nakonec čtyři body, na jejich úkor postoupila právě Opava.

Nejlepší střelec: Michal Konečný – 17 branek.

Reprezentanti na MS (1. místo) : nikdo.

Na pokraji klinické smrti…

1996-97 Po nepovedeném závěru nepovedené sezony doufali Brněnští v návrat, který se jim v hubených letech často hned po pádu podařil. Úvod vypadal nadějně, Brňané vyhráli první dva zápasy. Jenže pak přišlo několik nevydařených duelů, situaci nevylepšila ani epidemie salmonelózy, která postihla celý tým. Výsledkem bylo konečné čtvrté místo - baráž o extraligu se týkala ambiciózních Karlových Varů (Západočeši dotáhli baráž s Opavou až do sedmého zápasu a nakonec koupili licenci od Olomouce) a Kralup. Play off se tento rok v první lize nehrálo, na druhou příčku Brnu scházelo devět bodů.

Nejlepší střelec: Marek Vorel – 21 branek.

Reprezentanti na MS (3. místo) : nikdo.

1997-98 Do sezony vstoupila Kometa výhrou v Prostějově, nicméně konec byl mnohem horší. Případné ambice na postup vzaly záhy za své – v září již tým další výhru nevybojoval, v říjnu si připsal dvě a v listopadu tři. To nebyla omračující bilance, své vypovídá i fakt, že Brňané v ročníku protočili sedm gólmanů (ani jeden nestlačil průměr inkasovaných branek pod číslici 3). Výsledkem bylo jedenácté místo a více než dvacetibodová ztráta na vítězné Znojmo. Myšlenky na postup? Spíše utopické. Český hokej si připsal jeden ze svých největších úspěchů, reprezentace dobyla naganské zlato, ale Brno nečekaly dobré roky.

Nejlepší střelec: Patrik Fink – 26 branek.

Reprezentanti na OH (1. místo) a MS (3. místo) : nikdo.

1998-99 První liga mění název, stává se z ní 1. DZ liga. Brňané v prvních dvou zápasech inkasují dvanáct branek, což dává ráz celému ročníku. Třináct výher a jedenáct remíz stačí na třinácté, tedy předposlední místo, ztráta na Havířov je šestibodová. Znamená to jediné – po třech letech opět baráž, tentokrát ovšem o patro níž. Tu Kometa naštěstí zvládla – doma neztratila ani bod, přidala výhru v Havlíčkově Brodě, čímž se zápas před koncem zachránila. Jinak se v hokeji objevilo čím dál častější přesouvání a prodávání licencí, což se Brna netýkalo. Zatím. Například právě zmíněný Havířov koupil od Opavy licenci na nejvyšší soutěž, z první ligy zmizely Kralupy, předloni bojující v baráži o extraligu, dočasně mizí také první mistr samostatné české soutěže – Olomouc. A první ligu opouští Znojmo, které se v ní sotva ohřálo a už vytlačilo z extraligy Jihlavu. Tou dobou asi nikdo netušil, jak si se Znojmem a Brnem za deset let osud zahraje.

Nejlepší střelec: Tomáš Mikolášek – 28 branek (1 branka navíc v baráži).

Reprezentanti na MS (1. místo) : nikdo.

1999-2000 V 1. DZ lize se po delší odmlce opět hraje play off, Brna se však netýká. To na první výhru čeká do čtvrtého kola a na osmou příčku nakonec ztrácí sedm bodů. Zbývá tedy skupina o 9. až 14. místo, kde na poslední dva celky čeká posléze ještě baráž. Brno do nadstavby vstupuje s pětibodovým náskokem na třináctý Jindřichův Hradec, jenže nakonec se to neobejde bez starostí – například domácí prohra 3:8 s tímto soupeřem řádně míchá ambicemi. Naštěstí v jižních Čechách Kometa remizuje, pak poráží Kadaň a je jasné, že prvoligovou příslušnost udrží. Nic na tom nemění ani prohra 8:13 na ledě Prostějova v posledním kole, náskok je nakonec jednobodový. V play off dominuje Jihlava, baráž ale nezvládá. Licence se ve prospěch brněnského Ytongu vzdává Mělník.

Nejlepší střelec: Martin Mihola – 23 branek.

Reprezentanti na MS (1. místo) : nikdo.

2000-01 Nový ročník pod novým názvem – ten tentokrát zní 1. ČP liga. Úvod je stejný jako loni – výhra až ve čtvrtém kole. Výher je nakonec sedm, k tomu jedenáct remíz, což znamená jediné – poslední místo po základní části a reálná hrozba baráže. Nadstavba ale znamená takřka zázrak – Kometa doma vítězí čtyřikrát, podléhá jen Šumperku, dalších pět bodů přidá z kluzišť soupeřů a do baráže odsuzuje Ústí a Ytong. Hrozba je tedy na čas odvrácena. Do baráže o extraligu postupuje Chomutov, na Karlovy Vary ale nestačí.

Nejlepší střelec: Aleš Skokan – 21 branek.

Reprezentanti na MS (1. místo) : nikdo.

2001-02 Ročník opanoval Liberec, v základní části prohrál pouhých pět zápasů, v play-off dva a přes Kladno se nakonec probojoval do nejvyšší soutěže. A Brno? Vyhrálo v Šumperku, v prodloužení senzačně porazilo Chomutov – a to je bohužel vše. S jedenácti body tedy jasná poslední příčka po základní části, s třicetibodovou ztrátou na předposlední. Ve skupině o udržení dalších šest proher, Brno má poslední šanci spasit se v baráži – v prvním zápase poráží Most, pak ale přichází prohry a hořký konec. Na druhé místo, a tedy na záchranu, chybí Kometě čtrnáct bodů. Poslední zápas s Orlovou již ani neodehraje, není proč. V roce, kdy český hokejový tým poprvé od roku 1995 nezískal žádnou medaili, pokračuje i hořký příběh brněnského hokeje. Někdejší jedenáctinásobný mistr padá do třetí nejvyšší soutěže.

Nejlepší střelci: David Ludvík, Jiří Sedláček, Tomáš Meixner, Josef Duchoslav – všichni 11 branek (i s baráží).

Reprezentanti na MS (5. místo) a na OH (7. místo) : nikdo.

2002-03 První – a naštěstí poslední – druholigová sezona brněnské Komety. Daří se střídavě, nakonec je z toho třetí místo po základní části východní skupiny. Už před začátkem play off je ovšem zřejmé, že Kometa koupí od neznámého týmu (nakonec se ukázalo, že jde o Žďár nad Sázavou) prvoligovou licenci, a do druhé nejvyšší soutěže se tak po roce vrátí bez ohledu na výsledek play off. Naopak licenci druholigovou prodává ambicióznímu Vyškovu, kde také dohraje sezonu. A ta dopadá jak? Ve čtvrtfinále čeká Blansko a relativně bezproblémový postup po dvou zápasech. V semifinále se Kometě do cesty staví Nový Jičín a opět je hotovo v nejkratší možné době. Finále znamená boj s Dopitovou Olomoucí, na kterou to Kometě v sezoně moc nešlo – venku prohrává 0:1 v prodloužení, doma 2:3 a to znamená konec sezony. Ne však konec nadějím – po roční anabázi se tedy alespoň částečně blýská na lepší časy.

Nejlepší střelec: Václav Balát – 20 branek.

Reprezentanti na MS (4. místo) : nikdo.

Cesta zpátky začíná

2003-04 Existenční sezona. Po licenční rošádě se Kometa musela stabilizovat v první lize, další pád by mohl znamenat konec hokeje v Brně, minimálně toho pod vlaječkou Komety. Základní část ovšem zakončili Moravané na poslední příčce, s osmibodovou ztrátou na předposlední Opavu. Ve skupině o udržení neznamenala jedna výhra z pěti zápasů žádné zlepšení, naopak - ztráta se ještě navýšila. Nicméně v baráži Kometa po výhře s Jindřichovým Hradcem dokázala zvítězit na horkém prostějovském ledě a to byl start, ve který doufal málokdo. Výhra s Mostem, bod z Ostravy a další úspěchy proti Vajgaru a Prostějovu znamenaly, že se baráž ani nemusela dohrávat – Kometa se udržela a mohla začít zbrojit na další sezonu.

Nejlepší střelec: Pavel Nohel – 20 branek (3 v baráži)

Reprezentanti na MS (5. místo) : nikdo.

2004-05 Pokud jsme předchozí sezonu označili jako existenční, k této se hodí přídomek „zlomová“ - v květnu se stal většinovým vlastníkem klubu Libor Zábranský. Jednalo se o nejdůležitější událost v novodobých dějinách klubu. Brňané poprvé po delší době atakovali příčky, zaručující v první lize play off. Doma dokázali porazit silné Budějovice, ve druhém utkání s nimi sehráli vyrovnanou a dramatickou partii. Na konci základní části z toho bylo sedmé místo, ve čtvrtfinále čekalo silné Ústí nad Labem. To sice dokázalo postoupit v nejkratší možné době, základ pro úspěšnou cestu vzhůru byl ale položen.

Nejlepší střelec: Michal Černý – 21 branek.

Reprezentanti na MS (1. místo) : nikdo.

2005-06 Sezona plná drobných výkyvů, do dějin brněnského hokeje se zapsala tím, že brněnský kanonýr po dlouhé době opanoval střelecké tabulky ligy. Velká škoda, že se David Appel v posledním kole základní části smolně zranil a Brnu se tak rozpadl elitní a smrtící útok. Druhým zaznamenáníhodným počinem byl zápas s Jihlavou v závěru základní části, po kterém statistici hlásili 7200 diváků – vyprodáno. Brněnský hokej znovu táhl a zajímal diváky. Bohužel, oslabená Kometa nezvládla sérii s odolným a urputně hrajícím Havířovem, po první výhře čtyřikrát prohrála a to znamenalo konec sezony.

Nejlepší střelec: David Appel – 30 branek

Reprezentanti na MS (2. místo) : nikdo.

2006-07Ambice byly před sezonou zase o něco vyšší, což ještě umocnil během ročníku příchod trenéra Čady, od kterého si brněnská hokejová veřejnost hodně slibovala. Tým se pohyboval na špici tabulky, nakonec ale na první čtyřku oproti minulé sezoně nedosáhl. Skončil pátý a v play off čekal nepříjemný Chomutov. Jak se ukázalo, obavy byly oprávněné – Kometa nedokázala vyhrát ani jeden zápas a s ročníkem se záhy loučila.

Nejlepší střelec: Michal Černý – 25 branek (1 v play-off

Reprezentanti na MS (7. místo) : nikdo.

2007-08 Liga se hrála staronově systémem západ – východ. Úvod sezony Kometě i díky tomu vyšel, ve slabší východní skupině dominovala, ale konfrontace se silnými celky ze západu nevyšla ideálně a Brno začalo ztrácet. Formu nepřinesl ani „návrat na východ“, dvě domácí prohry 3:6 v řadě vyústily v odchod kouče Čady, po chvilce nejistoty se postavil na brněnskou lavičku trenér Kýhos, který dovedl „Modrobílé“ na druhou příčku skupiny východ. Ve čtvrtfinále čekal nepříjemný soupeř – Hradec Králové. Vyrovnaná série se rozhodla až v dramatické koncovce šestého zápasu. Co to však bylo proti památnému semifinále s Mladou Boleslaví, které rozhodlo až prodloužení poslední bitvy. V něm se bohužel radovali Středočeši, ale Kometa se za svůj výkon stydět rozhodně nemusela. Do týmu se vrátil zkušený Zubíček, jeden z brněnských rodáků, a do další sezony vzhlíželi fanoušci slavného klubu s optimismem.

Nejlepší střelec: Radek Dlouhý – 19 branek (7 v play-off).

Reprezentanti na MS (5. místo) : nikdo.

2008-09 Nejúspěšnější prvoligová sezona Komety. A – jak se posléze ukázalo – také (doufejme) poslední. Navrátilce Zubíčka doplnil před sezonou Brabenec, po něm ještě Kántor a Křetínský, návrat brněnských rodáků byl definitivním znamením toho, že Brno míří výš a hokej směřuje správným směrem. V sezoně Kometa dlouho vládla a celé soutěži kralovala, nakonec ale skončila druhá. Ve čtvrtfinále hladce vyřadila Olomouc, v semifinále svedla napínavou bitvu s Chomutovem, ve které se ocitla na pokraji vyřazení, ale šestý i sedmý zápas zvládla a mířila do finále. V něm rozhodlo prodloužení šestého utkání s Ústeckými Lvy a další z odchovanců brněnského hokeje, David Pazourek. Kometě sezona skončila a extraligový sen se rozplynul, nicméně jen nakrátko. Prvního dubna byla definitivně potvrzena informace o tom, že Brno kupuje licenci od Znojma a od ročníku 2009/2010 bude znovu hrát českou nejvyšší soutěž. Sen mnoha fanoušků i hráčů a realizačního týmu se stal skutečností…

Nejlepší střelec: Milan Kostourek – 21 branek (1 v play-off.

Reprezentanti na MS (6. místo) : nikdo.

První extraligová sezona po návratu - ode zdi ke zdi

2009-10 Sezona, na kterou asi nikdo dlouho nezapomene. Brno prožilo úvod z kategorie hororových. Na první bod čekalo do sedmého kola, na první výhru do dvanáctého. Ani pak to nebyla žádná sláva, kouče Kýhose vystřídal Pazourek, toho posléze Jeřábek. Tento tým doplnil stávající asistent Trličík a nováček Lubina. A začaly se dít věci. Beznadějně poslední Kometa stoupala tabulkou, doma se proměnila v mašinu na výhry, k tomu přidávala i výhry z ledů soupeřů a koncem ledna se sen proměnil ve skutečnost - Brňané opustili poslední příčku. Už se na ní pak nevrátili. Na boj o play-off sice bylo pozdě, ale v play-out Moravané dominovali a nakonec skončili jedenáctí. Návrat k lepším časům symbolizoval i fakt, že po dlouhých letech měla Kometa svého reprezentanta na mistrovství světa. Petr Hubáček si z Německa přivezl nečekané, ale o to cennější zlato.

Nejlepší střelec: Jiří Dopita – 25 branek (z toho 5 v play-out).

Reprezentanti na MS (1. místo) : Petr Hubáček.

2010-11 Vstup do druhé sezony po návratu mezi tuzemskou hokejovou smetánku Kometě vyšel na jedničku. S hráči jako Kvapil, Hubáček, Dopita, Dlouhý či Radim Hruška patřilo Brnu po 11. kole a třetí tříbodové výhře v řadě 4. místo v tabulce. A své fanoušky opravdu namlsalo. Mezi 7. listopadem a 7. prosincem vyhrála Kometa 8 z 10 utkání a poskočila dokonce na druhou příčku za vedoucí Třinec. Jenže stejně jako v první sezoně po příchodu z 1. ligy přišla velká krize i nyní. Až do konce ledna 2011 tým vedený střídavě kapitány Brabencem nebo Dopitou prohrál 12 ze 14 zápasů a na druhou příčku se rázem díval se ztrátou 19 bodů. Z nadějného druhého místa po polovině soutěže nakonec nebylo nic víc než 11. pozice a o tři body unikající vidina předkola play off. A samozřejmě oči pro pláč. Těsná ztráta byla smutná i z důvodu následného vývoje skupiny o udržení. I kvůli problémům s registrací hráčů a následným bodovým odpočtům měla po 52. kolech Mladá Boleslav o 35 bodů méně než Kometa, což znamenalo téměř stoprocentní brněnskou záchranu v nejvyšší soutěži.

Nejlepší střelec: Radim Hruška – 23 branek (nehrál v play-out).

Reprezentant na MS (3. místo) : Petr Hubáček.

Začátek nové éry?

Sezóna 2011-12: Před startem sezony vkládají fanoušci velké naděje do nově příchozího hlavního trenéra Zdeňka Venery. S posilami do obrany (Žižka, Valach, Švrček) i útoku (Čermák, Holec, Pospíšil, Zohorna) se trenér Venera ujal skládání nové mozaiky. Ovšem po dvaceti kolech náleží Kometě nepopulární 11. místo. Po dvojnásobku utkání se Jihomoravané přetahují o desáté místo s Litvínovem, Slavií a Mladou Boleslaví. Šest kol před koncem základní části však přichází drtivá výhra 8:2 nad Vítkovicemi a tým již posílený o Divíška, Petrovického, Milana Hrušku nebo Kováčika přidává další výhry a ve výborné formě směřuje z osmého místa do předkola play-off!

Překážkou v cestě do play-off jsou kladenští Rytíři, kteří však náporu Komety rychle podléhají 0:3 na zápasy. Nejhůře nasazený tým má následně jasný los – vítěze Prezidentského poháru a zároveň základní části – pražskou Spartu. Série, která začíná brněnskou výhrou v Praze, nakonec končí 4:2 ve prospěch Komety. Semifinále přináší jako soupeře velkou porci zkušeností v podobě plzeňských indiánů. Po jasném výsledku 4:1 (na zápasy) pro Kometu končí hokejovou kariéru například Modrý nebo Vykoukal. Kometa má myšlenky jiné. Ve zdecimované sestavě se po 41 letech chystá na finále proti Pardubicím.

V něm bojovníci trenérů Venery a Oslizla otáčejí stav série z 0:1 na 2:1. Jenže bohužel to byly poslední dvě výhry finále. I se dvěma výhrami na nájezdy vítězí Pardubice nakonec 4:2 na zápasy a hrdinové z Brna získávají historický šesté stříbro a… Jsou zpět mezi elitou.

Nejlepší střelec: Leoš Čermák – 23 branek (5 branek v play-off).

Reprezentant na MS (3. místo) : nikdo.

Sezóna 2012-2013: Start jako z říše snů, pak dlouhý propad. I takto jednoduše by se dala charakterizovat komeťácká sezóna „A“ týmu 2012/2013. Ještě v prosinci se mohl výběr trenéra Zdeňka Venery hřát na druhém místě a málokdo by si pomyslel, že by Jihomoravané přišli o play-off. Jenže po reprezentační pauze přišla série proher, která znamenala posun v každém extraligovém kole o jednu pozici dolů. Zlepšení přišlo po osmi prohrách na začátku února, kdy měla Kometa nyní už postup do předkola play-off ve svých rukou.

Vše vyústilo 52. kolem základní části, před kterým měly 9. Kometa, 10. Pardubice i 11. Vítkovice shodně 72 bodů, ale jen dva celky mohly postoupit do předkola. Zatímco soupeři Komety alespoň bodovali, Brnu nevyšel zápas na Spartě a vysoká prohra jej po dvou letech poslala do play out. 10. Pardubice měly o bod víc než Kometa.

Zklamaní brněnští fanoušci, kteří se v sezóně 2011/2012 radovali z parádní jízdy play-off a stříbrných medailí, museli v Brně znova na play out. Šest utkání, tři doma, tři venku. Oproti loňské verzi bojů o umístění se systém změnil, zápasů ubylo. Kometa, vedená novým hlavním trenérem Vladimírem Kýhosem, doma všechny vyhrála a zůstala na nepopulárním prvním místě skupiny smutných týmů.

Nejlepší střelec: Jan Hruška - 22 branek (19 v ZČ, 3 v play out).

Návrat mezi elitu, opět se stříbrným puncem

Sezóna 2013-2014: O rok později to byla panečku daleko jiná káva. Zatímco vloni hráči bojovali v nepopulárním play-off, o sezónu později se karta výrazně obrátila. Pod vedením tria Kýhos, Pešout, Beran si komeťáci odehráli poměrně klidnou základní část bez větších vykyvů. Brňané skončili na šestém místě, což znamenalo poslední vstupenku do čtvrtfinále a výhoda v tom, že se hokejisté nemuseli lopotit přes předkolo.

Scénář ovšem nabídl takřka totožnou zápletku, jako v úspěšné stříbrné sezóně 2011/2012. Režisér filmu nabídl opět souboje s Plzní a hlavně s pražskou Spartou. Nejprve si Brňané poradili s indiány, když je porazili 4:2 na zápasy, Hynek Zohorna rozhodl domácí šesté utkání a odšpuntoval tím velkolepé domácí oslavy.

To byl však teprve začátek. Pikantní souboj s vítězem prezidentského poháru nabídl přímo hororovou zápletku. Série se hrála na sedm utkání, přičemž v tom poslední Pražené vedli 3:1. Pak se ale stal fenomenální obrat, který historie play-nepomatuje. Kometa nakonec vyhrála 5:4 a šla po dvou letech znovu do finále. Na vlně euforie prohospodařila první dva mače ve Zlíně, doma se jí nepovedl třetí zápas a bylo téměř jasno, že ani tentokrát Kometa titul nezíská. Byť ještě bojovala, Ševci si zlato pohlídali, vyhráli 4:1 na zápasy. Kometa tak získala stříbro.

Nejlepší střelec: Vojtěch Němec - 28 branek (20 v ZČ, 8 v play-off).

Přestupová bomba sezóny? Petr Ton v Kometě!

Sezóna 2014-2015: Ambiciózní tým před sezónou výrazně posílil útok, Petr Ton přišel do Komety v pozici top střelce, což celou základní část dokazoval svými 22 góly. Jeho nový tým však nevstoupil do ročníku vůbec dobře. Finalista loňského play-off se spolu s mistrovským Zlínem trápil a po první čtvrtině se krčil na předposledním, respektive posledním místě.

Pak ale přišel důležitý obrat, Kometa se zvedla a postupem času se vydrápala až na čtvrté místo. Jenže ani tohle nebylo ještě finále, Brnu se povedlo přeskočit i rivala ze Sparty a jít do play-off ze třetí pozice. Co čert nechtěl, brněnská mašina narazila na rozjetý Zlín, který se v polovině ročníku také fantasticky zvedl. Nemohlo to dopadnout jinak, než sedmizápasovou bitvou. Tu rozhodla výhoda domácího prostředí, Kometa v sedmém utkání vyhrála 5:0 a šla dál.

V semifinále narazila na Litvínov, který později vyhrál titul. Ačkoliv výsledek 4:1 vypadá krutě a poměrně jasně, realita byla trošku jiná. Většina zápasů byla vyrovnaná, ale modrobílé šlechtě nepřálo ani pověstné štěstí. Finálové brány se Kometě tentokrát uzavřeli, ale i zisk bronzových medailí se musí jistě počítat.

Nejlepší střelec: Petr Ton - 23 branek (22 v ZČ, 1 v play-off).

Reprezentant ČR: Michal Kempný.

Sezóna 2015/2016:

Kometa v základní části bojovala o co nejlepší umístění. První a druhou čtvrtinu poměrně slušně zvládla a do Hokejových her, které se odehrály v lednu 2016 za Lužánkami držela šesté místo, poté však přišel pád a tuhý boj o předkolo play-off. Do něj se nakonec po výborných výkonech v závěru základní části Brňané dostali, ale narazili na silný Chomutov. I přesto, že vzájemné souboje byly vyrovnané, Kometě se postoupit do další fáze extraligy nepodařilo. Celkově obsadila konečné 9. místo.

Reprezentanti ČR: Jan Hruška, Martin Dočekal, Hynek Zohorna, Jan Káňa.

Nejlepší střelec: Jan Hruška - 20 branek (20+16 včetně play-off).

Sezóna 2016/2017

Přepis dějin po dlouhých 51 letech. Kometa získala dvanáctý titul ve své historii

Sezóna 2016-2017: Sen několika generací hokejových fanoušků v Brně se stal realitou! Hokejisté Komety porazili ve finálové bitvě Liberec i počtvrté v řadě a v nejrychlejším možném termínu slaví titul, který nese pořadové číslo dvanáct. Moravská metropole se koupe v euforii ze zlata po jednapadesáti letech. Svěřenci hlavního kouče Libora Zábranského využili hned první mečbol, když čtvrtý duel ovládli v poměru 5:2. O svém vítězství rozhodli ve druhé části, v níž se prosadili čtyřikrát, pečeť na výhru Komety vystavil trefou do prázdné brány Jakub Krejčík.

Základní část zakončila Kometa na 6. místě a z tého pozice vstupovala do play-off. Ve čtvrtfinále vyzvali Brňané velkého rivala – pražskou Spartu. Kometa na tohoto soupeře ve vyřazovacích bojích umí, již dvakrát jej dokázala porazit. A stalo se tak i potřetí, tentokrát nejrychlejším možným způsobem. Po výhře 4:0 na zápasy se tým hlavního kouče Libora Zábranského probojoval do semifinále. Další překážkou byl houževnatý Hradec Králové, který klad odpor hned v šesti zápasech a nedal Kometě za svým snem nic zadarmo. Moravané sérii nakonec vyhráli 4:2 a po tvrdém střetu se Lvem postoupili do boje o medaile.

Po šesti letech se Kometě povedlo potřetí postoupit do finále, ve dvou případech to dopadlo stříbrným místem, ale do třetice všeho dobrého to nakonec vyšlo. Celé Brno, hráči a realizační tým mohli spustit gejzír nefalšované radosti z dvanáctého mistrovského titulu.

Reprezentanti ČR: Marek Kvapil, Karel Vejmelka, Jakub Krejčík.

Reprezentanti SVK: Marcel Haščák, Peter Trška.

Nejlepší střelec: Marek Kvapil - 19 branek a 31 asistencí (včetně play-off)

Mistrovský double

Sezóna 2017-2018: Základní část zakončili svěřenci hlavního kouče Libora Zábranského na 5. místě. Ve čtvrtfinále se jim do cesty postavily Vítkovice s brankářem Patrikem Bartošákem, podle statistik nejlepším gólmanem dlouhodobé soutěže. S houževnatým sokem si však Brňané poradili nejkratším možným způsobem a po vítězství 4:0 na zápasy slavili postup do semifinále. V tom na ně čekal vítěz základní části z Plzně. Obhájce titulu však dovolil Západočechům zvítězit pouze jedenkrát, celou sérii ovládl 4:1 na utkání a po roce se mohl znovu připravovat na finále. V přímém souboji o zlato sice Oceláři získali první duel, ovšem Kometa předvedla velkolepý obrat, když ovládla další čtyři zápasy v řadě, a po roce do Brna znovu přivezla zlaté medaile. Extraligovým titulem číslo 13 získala nejen mistrovský double, ale stala se rovněž nejúspěšnějším klubem v historii českého resp. československého hokeje.

Cesta Komety skončila tentokrát v semifinále

Sezóna 2018 - 2019: Dvojnásobní mistři republiky měli znovu po roce nejvyšší ambice. Po základní části skončili na pátém místě, tedy jako v podobných letech. Ve čtvrtfinále narazil tým Libora Zábranského na nepříjemný Hradec Králové, který se rovněž netajil medailovými ambicemi. Kometa však na svého soupeře vletěla a v nejkratším možném termínu ho přemohla 4:0 na zápasy. Nicméně je potřeba dodat, že se hrál výborný a vyrovnaný hokej, Brňané v něm ale ukázali lepší připravenost a zkušenost. 

V semifinále čekala na Kometu další velká bitva. Mnozí o ní hovořili jako o předčasném finále, což zápasy mezi Kometou a Libercem bezesporu nabídly. Hrála se skvělá bitva, mnoho vyrovnaných zápas, kde rozhodovaly maličkosti. Tentokrát ale v rozhodujících momentech byl produktivnější Liberec a dvojnásobného obhájce titul vyřadil 4:2 na zápasy. Kometa se však za svou play-off cestu nemusela stydět, bojovala do posledních chvil a předváděla pohledný hokej. Nic to nemění na tom, že sezóna skončila celkovým čtvrtým místem.

Nedohraná sezóna

Sezóna 2019 - 2020: Jen jednou se v historii stalo, že by nebyl určen mistr československé nebo české soutěže. V prvním případě to bylo kvůli druhé světové válce v roce 1945. Nyní byla příčinou pandemie koronaviru, konkrétně v roce 2020. Kometa měla odehrát čtvrtfinálové zápasy s pražskou Spartou, ale bitva dvou rivalů se musela zrušit. Kometa po základní části skončila na šestém místě, konečně pořadí se však nedozvíme, mistr nebyl určen, stejně tak konečné umístění všech mužstev. Jediné, co je známo, je fakt, že z ligy spadlo Kladno a postoupily České Budějovice.

Obrat v předkole, konec ve čtvrtfinále

I sezona 2020/2021 byla výrazně ovlivněna covidovou epidemií. Na stadion mohla jen hrstka diváků a většinou se hrálo jen v komorních kulisách. Kometa obsadila po základní části deváté místo a v předkola šla na Vítkovice. První dva zápasy zvládl Rytíř Vítek a Brňané jeli domů odvracet konec sezony. Po dvou výhrách se však série zdramatizovala a muselo se jít do pátého rozhodujícího utkání. Mimochodem všechny dosavadní duely skončily výsledkem 2:1 a pokaždé se radovali domácí. V tomto případě to ale neplatilo a Kometa po skvělém obratu prošla do čtvrtfinále, kde ji čekal obhájce titulu z Třince. Byť byla série vesměs vyrovnaná, Slezané si poradili v nejkratším možném případě a postoupili 4:0 na zápasy.

Konec v předkole

Kometa v sezoně 2021/2022 mohla konečně hrát před svými věrnými fanoušky a znovu naplňovala tribuny. Brňané odehráli vcelku solidní základní část, kde skončili na 10. místě a v předkole narazili na Liberec. Mezi oběma soupeři se strhla obrovská bitva, která připomínala spíše finálové zápolení. Všechna utkání byla vyrovnaná a pod Ješteď se jelo k pátému rozhodujícímu zápasu za stavu 2:2 v sérii. Kometa dvakrát doma dokázala protivníka výrazně přehrát a ukázat charakter. Jenže těsně před rozhodujícím kláním hráči z důvodu nemoci odpadávali jako domeček z karet a Liberec si svůj postup pohlídal. Moravané statečně bojovali s torzem mužstva, ale dostatek sil na zvrat už neměli.

Dramatické čtvrtfinále postup nepřineslo

Další sezona 2022/2023 přinesla opět mnoho dramat a zajímavých příběhů. Kometa po základní části skončila na 7. místě, díky tomu narazila v předkole na Mladou Boleslav, kterou naposledy potkala v památném semifinále první ligy. Brňané tomuto soupeři oplatili minulou porážku 3:1 na zápasy a do čtvrtfinále šli na Vítkovice. Ačkoliv byli Ostravané papírovým favoritem, neboť skončili druzí po základní části, Kometa byla v některých zápasech lepší a nebyla daleko od toho, aby postoupila dál. Rozhodlo však páté utkání v Ostravar areně, kde měli sice hosté převahu, ale rozhodující úder dávaly Vítkovice. Ty rozhodly i šesté utkání, když se trefily v prodloužení. Kometa tak přes zlepšenou druhou polovinu souteže a velmi slušně odehrané play-off ukončila sezonu se ctí a za potlesku fanoušků.


Generální partner
GOLD hlavní partner
Partneři klubu