Legenda pomáhá

Český hokej vychovává a již v minulosti vychoval celou řadu vynikajících hráčů, kteří jeho dobré jméno šíří po celém světě. Pokud bychom měli jmenovat jednu opravdovou osobnost za všechny, pak by nikdo neváhal. Ivan Hlinka se stal symbolem československého a později českého hokeje nejen coby hráč, ale také jako trenér. Byl ikonou extraligy i národního mužstva, které dovedl k jeho nejslavnějšímu triumfu, zlatým medailím na olympiádě v Naganu.

V sezóně 2016/17 jsme si připomněli výročí 50 let od chvíle, kdy tento velký muž poprvé vstoupil na extraligový led a svým pověstným stylem se rozjel za velkolepou kariérou. Na jeho počest vznikl projekt Legenda pomáhá, jehož cílem je spojit obrovskou sílu celého hokejového hnutí v České republice a to v podobě, jaká nemá v naší historii obdoby.

Na přelomu ledna a února 2017, tedy v období, kdy by Ivan Hlinka oslavil 67. narozeniny, nastoupily do vybraného utkání všechny kluby Tipsport extraligy, WSM Ligy, vybrané kluby 2. ligy a zástupci univerzitního hokeje ve speciálních dresech podle jednotného návrhu s Hlinkovou podobiznou na hrudi. Hrané dresy následně šly do aukce, jejíž výtěžek v hodnotě přes milion sedm set tisíc korun byl předán Nadačnímu fondu Ivana Hlinky. Ten pomáhá bývalým hráčům, kteří se sami nebo jejich rodiny nacházejí v sociálně obtížné životní situaci, například zakoupením invalidních pomůcek.

Projekt Legenda pomáhá svým charakterem potvrzuje pozici ledního hokeje jako sportu číslo 1 v České republice. Když se jeho síla spojí, dokáže velké věci. Podobně jako to dokázal Ivan Hlinka.

„Od Tomáše Krále jsem dostal nabídku starat se o Nadační fond Ivana Hlinky, a to jako fyzická osoba. Ne za Kometu, ne jako člen APK. Ve spolupráci s Liběnou Hlinkovou a řadou organizací, které se na projektu podílely, se první ročník velice podařil. Hrané dresy s podobiznou Ivana Hlinky fanoušci vydražili za necelé dva milion korun, které putovaly na účet nadačního fondu. Na pomoc bývalým hokejistům v nouzi už byl vyčerpán celý výtěžek. I proto jsme se rozhodli projekt po dvou letech zopakovat a věřím tomu, že do toho půjdou všechny kluby napříč celým hokejovým hnutím. Každý klub v rámci tohoto projektu bude mít příležitost hrdě poukázat na svou klubovou legendu a já věřím, že dražba dopadne stejně úspěšně jako minule," komentuje Libor Zábranský druhý ročník projektu.

Legenda legendám 2020:
Pokračování projektu se napsalo symbolicky 26. ledna roku 2020, kdy by oslavil Ivan Hlinka své 70. narozeniny. Slavnostní zápasy, ve kterých všechny týmy vzdaly hold svým klubovým legendám, se týkaly 40. kola Tipsport extraligy, 16. kola Chance Ligy, 34. kola (skupiny Střed), respektive 36. kola (skupiny Sever) 2. ligy a konečně také Univerzitní ligy ledního hokeje.

Užitečné odkazy k projektu:

Podrobnosti naleznete na: www.legendapomaha.cz