+

HC Kometa Brno - HC Dukla Jihlava

Branky a nahrávky: 43. Kočan (Polok), 45. Zábranský (Sokolovskij), 55. Zábranský (Vincour) - 18. Tkáč (Vach, Čintala), 51. Dolana (Komůrka, Martinka). Rozhodčí: Minář - Kašík, Eremka. Vyloučení: 6:8. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 208. Střely na branku: 27:35. Průběh utkání: 0:1,2:1,2:2,3:2.
HC Kometa Brno: Eršek - Sokolovskij, Bakoš, Kořínek, Fišera, Vejvar, Ekl - Dej, Zábranský, Vincour - Polok, Kocián, Kočan - Staša, Petružálek, Kurial.
HC Dukla Jihlava: Novotný - Pekárek, Novák, Cakl, Martinka, Čintala, Mrkvička - Dolana, Navrátil, Man - Vlk, Komůrka, Cirhan - Tkáč, Vach, Oerttel.

V úvodu utkání bylo na obou mužstvech patrné, že jsou si dobře vědomi důležitosti dnešního střetnutí. Nikdo nechtěl udělat chybu jako první a tak se úvodní minuty nesly především v boji o střední pásmo. Kometa se zdála být aktivnější a vynutila si sérii faulů, které sudí Minář nekompromisně trestal. Když vyloučil v krátkém sledu druhého jihlavského hráče a brněnským se tak naskytla příležitost hrát 5 na 3, dal poprvé v utkání volný průběh emocím trenér hostí Petr Vlk, když prudkými gesty směrem k hlavnímu arbirtrovi vyjadřoval svůj nesouhlas. Dvojnásobná přesilovka Komety však vyzněla do prázdna. Jedinou slibnou šanci si vypracoval Tomáš Polok, který tvrdě pálil od modré po přihrávce Jakuba Kořínka. Jihlavský golman Filip Novotný byl však pozorný. Nadějnou akci nezakončil ani Rastislav Dej, který po nepovedené střele Tomáše Vincoura v pádu usměrnil puk těsně mimo odkrytou klec překvapeného brankáře hostí. Serie přesilovek Komety přinesla domácím tlak, chybělo však gólové vyjádření. Co se však po celou úvodní třetinu nedařilo Brňanům, povedlo se dvě minuty před koncem hráčům Dukly. Při vyloučení domácího Patrika Bakoše vyjel z rohu Marek Tkáč a tvrdou střelou k bližší tyči překonal Samuela Eršeka, kterému puk propadl nad lapačkou. Asistence: Vach, Čintala. Kometa zaskočena gólem do šatny do konce třetiny odpovědět nedokázala.

Druhou třetinu zahájili Brňané s odhodláním zvrátit nepříznivý stav. Opět si svojí aktivitou vynutila fauly, ale z nabídnutých přesilovek nedokázali útočníci dopravit do sítě ani jednu z povedených střel, které na pozorného Novotného vyslali postupně obránci Sokolovskij a Bakoš. Velmi pohlednou akci pak předvedl domácí Polok, který krásnou přihrávkou do jízdy vyzval obránce Jakuba Kořínka ke skórování, toho však vychytal Novotný. V půlce zápasu diváci zatrnuli při tvrdém hitu jihlavského Komůrky na brněnského Martina Ekla, který se následně jen velmi těžko zvedal z ledu. Rostoucí tlak Komety vrcholil, když se v dosud největší šanci zápasu ocitl po nahrávce Poloka útočník Ivo Kocián. Tvrdý projektil však mířil těsně nad Novotného svatyni. Do velké šance se dostal také kapitán domácích Martin Zábranský, který využil rozpětí svých dlouhých rukou a z pozabrány se pokusil zasunout puk do poloodkryté Novotného klece, bohužel marně. Na druhé straně málem zmrazil naděje domácích Jiří Man, jehož sražená střela se pomalu nesla vzduchem a málem zapadla do Eršekovy svatyně. Z následného protiútoku se dostal do šance Kočan, ale skórovat nedokázal. Konec druhé třetiny.

Jestliže jsme doteď sledovali pohledné utkání, plné osobních soubojů, tvrdých střel a především pohotových zásahů obou golmanů, pak jsme ve třetí třetině mohli očekávat ještě hezčí podívanou. A taky že ano. Brňané nastoupili do poslední části s odhodláním co nejdříve vyrovnat. Pěknou kombinaci předvedli dva rychlíci Polok a Kočan. Jihlava však hned v zápětí odpověděla obrovskou šancí, kdy ve skrumáži těl poskakoval puk po brankovišti a přímo si říkal o to, aby jej někdo zasunul do prázdné kasy, když se domácí Eršek ocitl po předchozím zákroku mimo obvyklou pozici. Hosté byli opět velice blízko druhému gólu. Na to se však nemohla dívat druhá pětka Komety Brno. Ve středním pásmu se dostal k puku Polok, v rychlosti zavezl puk do útočného pásma, kde poslal přesnou přihrávku na najíždějícího Kočana, který v rychlosti vypálil tvrdým švihem téměř z nulového úhlu a golman Novotný si puk nešťastným zákrokem srazil do brány. Důležitý gól pro Kometu nabudil oba celky k ještě většímu nasazení. V tuto chvíli vzal odpovědnost na svoje bedra kapitán mužstva Komety Martin Zábranský. Vyhrál buly v útočném pásmu na modrou čáru, kde mocně napřáhl bek Sokolovskij a poslal ideální střelu těsně nad ledem směrem k Novotnému. Ten vyrazil puk tesně před sebe, kde se ocitl po obrovské chybě jihlavské obrany osamocený Zábranský a pro jeho dlouhé paže už nebyl problém dopravit puk do brány. Kometa ve 45. minutě otáčí utkání na 2:1 dvojicí po sobě rychle jdoucích branek. V této chvíli si oba trenéři uvědomovali důležitost každého střídání a stáhli tak hru na dvě pětky. Jihlava mohla stav v zápětí opět vyrovnat, když jim sudí Minář nabídl přesilovku, ale ta paradoxně přinesla šanci pouze pro Brňany, když se dostal do samostatného úniku velmi dobře hrající Kočan, který svůj výpad nedokázal proměnit v gól. Oba celky sváděly urputný souboj a bylo vidět, že mají zvýšenou motivaci, než obvykle. Po pár šancích na obou stranách přišla opět studená sprcha pro Brňany. V závaru před bránou Eršeka se dostal do šance pokračovatel rodu Roman Dolana, který se nejlépe orientoval a dorazil puk za záda bezmocného Eršeka. Jihlava v 51. minutě gólem z přesilovky značně zdramatizovala utkání. Domácí golman se zlobil na obránce takovým způsobem, že za to dostal desetiminutový osobní trest. Jihlavu tento moment obrovsky nabudil a také to dali patřičně najevo. Famózním zákrokem musel odvrátit pohromu Eršek, když lapačkou v leže na zádech ve stylu Dominika Haška zneškodnil "gólovku" Jihlavských. Na to se opět nemohla dívat první formace domácích, která v těchto momentech skoro neslezla z ledu. Tomáš Vincour se dostal s pukem za bránu Dukly, kde párkrát zamíchal a velice zkušeně počkal, až se uvolní před bránou Martin Zábranský a s citem mu poslal milimetrový pas k překvapení Jihlavských. Kapitán domácích nezaváhal a krásnou střelou pod horní roh Novotného svatyně nekompromisně utnul naději borců z Vysočiny na bodový zisk z tohoto utkání. V 55. minutě se díky dvojici Vincour - Zábranský Kometa opět ujala těsného vedení. Brňané se po vstřeleném gólu začali soustředit především na obranu a na té taky postupně ztroskotaly všechny pokusy Dukly Jihlava. Když si dvě minuty před koncem utkání vyžádal kouč hostí Petr Vlk time out, všichni Brňané věřili, že utkání dovedou do vítězného konce. Brankář Novotný zůstal na střídačce a začali dvě minuty, které měli rozhodnout o bytí, či nebytí juniorky Jihlavy v extralize. Jihlava si se šesti hráči v poli vytvořila tlak, ale úporná obrana domácích je nepustila dál, než ke kombinaci v rohu. A byť se Brňané poslední dvě minuty skoro nedotkli kotouče, tak ubránili kýžený výsledek až do 60. minuty. Se sirénou vypukla eufórie a všichni hráči se jali mohutně slavit vítězství, znamenající setrvání v nejvyšší juniorské soutěži.