Vyjádření Komety Brno k rozhodnutí Disciplinární komise ELH ohledně uzavření tribuny E na utkání s Pardubicemi

Vyjádření Komety Brno k rozhodnutí Disciplinární komise ELH ohledně uzavření tribuny E na utkání s Pardubicemi
 

B r n o – Na základě rozhodnutí Disciplinární komise ELH dojde při nedělním utkání Komety Brno s Pardubicemi k uzavření tribuny E brněnské DRFG Areny. Důvodem je podle DK opakované nesportovní chování brněnských fanoušků, zejména jejich vulgární skandování na adresu soupeře a rozhodčích. Přinášíme obsáhlé vyjádření majitele Komety Brno Libora Zábranského k nastalé situaci.

 

Plné znění rozhodnutí Disciplinární komise ELH si můžete přečíst zde.

Kometa Brno byla od utkání v Pardubicích a proti Vítkovicím pro nesportovní chování fanoušků v podmínce do 5. února 2018. V domácím utkání se Zlínem v pátek 26. ledna brněnští fanoušci podle disciplinárky znovu porušili nový bod disciplinárního řádu, který platí od této sezóny a upravuje nesportovní chování příznivců vůči účastníkům zápasu.

Klub obdržel rozhodnutí Disciplinární komise v úterý krátce před začátkem utkání na Spartě, které Kometa bojovným výkonem vyhrála 4:3 v prodloužení. Držitelé permanentek na tribunu E o nedělní utkání 47. kola Tipsport extraligy s Pardubicemi nepřijdou, dostanou místo na protilehlé tribuně F. Tribuna E bude uzavřena. Na koridor pod tribunu E budou po dohodě s ČSLH vpuštěny děti do 120 cm výšky, které mají vstup na utkání zdarma.

Snažíme se přetvořit myšlení společnosti a sami sobě dáváme vlastní góly. Začít ale musí každý od sebe, říká Libor Zábranský

Rozhodnutí Disciplinární komise bylo Kometě odesláno v úterý krátce před začátkem utkání na Spartě. Jaká byla vaše první reakce?
Upřímně řečeno si dovedu představit, proč toto rozhodnutí přišlo oficiálně krátce před začátkem utkání a nikoliv dřív. My o tomto rozhodnutí věděli už dva dny dopředu. Ve standardním předprodeji na utkání s Pardubicemi v neděli 4. února nebyly v prodeji vstupenky na tribunu E.

Kometa učinila řadu opatření, aby k uzavření tribuny E. nedošlo. Překvapilo vás, že se tak nakonec stalo?
Byl jsem v kontaktu s představiteli fanoušků a prosil je, abychom podmínku, ve které jsme byli, ustáli. Dopadlo to tak, jak to dopadlo. Plzeň stejnou podmínku ustála, Kometa ne. Koneckonců, pokud si fanoušek přečte kompletní vyjádření Disciplinární komise, nejsme ani v pozici, kdy bychom mohli dávat rozpor. Byly by to vyhozené peníze. Tím, že stojím na střídačce jak na domácích, tak i na venkovních utkáních, vnímám atmosféru celého stadionu, podporu našich fanoušků i příznivců soupeře. Udělali jsme maximum pro to, aby k uzavření nedošlo. Po první třetině pátečního utkání se Zlínem jsem věděl, že je to špatné. Snaha klubu, aby k uzavření tribuny E nedošlo, přišla vniveč. Bohužel jsme to neustáli a budiž to poučení pro nás pro všechny.

Přitom jste pravidelně diskutoval s fanoušky, hráči k mim promlouvali prostřednictvím videospotů jak na multimediální kostce v DRFG Areně, tak na webu a sociálních sítích klubu....
Vždy jsem měl za to, že tribuna E, tedy kotel, vystupuje jednotně a její organizace je řízena. Se spolkem Modrobílí máme smlouvu o spolupráci, kde je mimo jiné ujednáno, že Modrobílí mají jako prioritu podporu klubu, chorea, atmosféru v hledišti. Dlouho nám to fungovalo. Věřil jsem, že ústřední lidé z kotle, se kterými mám nadstandardní vztahy, ten dav ukočírují. Tím nechci házet vinu na ně a říct, že je to jejich vina. Ale zřejmě není v silách jednotlivců ovlivnit a ukočírovat rozbouřený dav tribun. Bohužel změny Disciplinárního řádu byly dle mého názoru ze strany ČSLH ale i extraligových klubů špatně komunikovány a tedy logicky fanoušky z části nepochopeny. Je to na hlubší debatu, na základě které si musíme říct, jakým směrem půjdeme dál.

Můžete být konkrétní?
V Kometě jsem v pozici majitele třináct let, když jsem začínal, chodilo na Kometu tři sta čtyři sta diváků. Po posledních debatách, na kterých bylo deset nebo dvanáct zástupců fanoušků, jsem si říkal, kolik těm klukům mohlo být let, když jsem do Komety vstupoval a dával do klubu svoje peníze. Je možné, že je tam i nějaká generační obměna. Vždycky jsem naše fanoušky respektoval. Fakta jsou taková, že když teď poslední zápasy jedeme hrát ven, vždycky se v sektoru hostů bohužel něco stane. Nyní jsme to neustáli doma a podle Disciplinárního řádu za to bude klub zcela legitimně pykat. Je třeba říct, že toto jednoznačně poškozuje dobré jméno klubu. Další věc je finanční stránka.

Jakou v souvislosti s uzavřením tribuny E na utkání s Pardubicemi odhadujete finanční ztrátu?
Podle odhadu ekonomického úseku máme za uzavření tribuny E na utkání s Pardubicemi odhadovanou ztrátu 300 tisíc korun. Je potřeba si položit otázku, proč má být klub neustále penalizován, když je Kometa i ze strany ČSLH vnímána tak, že se snaží dělat maximum pro to, aby k těmto takzvaným „excesům" nedocházelo. Na jednu stranu sháníme sponzory, děláme obrovské PR městu a nejrůznějšími aktivitami budujeme silnou značku, a pak by se to mělo takto bortit? Je to na analýzu po sezóně, i pro nás je to nová situace. Se spoustou věcí komunikujeme přímo s ČSLH, jak některé situace řešit. Pro všechny je to nové. Z každého cítím obrovskou frustraci. Osobně si myslím, že nikdo nepředpokládal, že se někomu, a obzvlášť Kometě, která je ze všech klubů nejvíc sledovaná, bude tohle dít. Na analýzu situace máme najaté agentury a právní kancelář. Začíná z toho být dost složitý problém, protože vyvstává otázka, po kom bude klub vymáhat náhradu škody.

Vnímáte tedy nastalou situaci jako selhání jednotlivců?
Zatím to chci vnímat jako selhání jednotlivců. Zároveň je třeba si přiznat, že osmdesát procent negativních reakcí publika na všech stadionech je na rozporuplná rozhodnutí rozhodčích. Pak je otázka, kde jsou fanoušci více spjatí s klubem - jsou hlučnější, dominantnější - a kde si naopak jdou dát párek s pivem a sem tam si zanadávat na rozhodčí, když to nikdo neslyší. Fanoušci Komety jsou slyšet nejvíc, protože jsou s klubem spjatí a berou Kometu jako srdcovou záležitost. Tak to vždycky bylo a bude.

Libor Zábranský na střídačce Komety. Foto: Ivo Dostál.

Může klub vůbec udělat ještě něco víc pro to, aby se podobná situace neopakovala?
Upřímně si nedokážu představit majitele klubu, který by strávil s těmi nejdůležitějšími lidmi z kotle tolik času, co já. Hrozně rád bych v tom pokračoval. Pokud se na něčem dohodneme a podáme si na to ruku, vždy dodržím slovo. Pokud to ale někdo někomu pokazí a slovo není dodrženo, je to těžké. Důvěra se dlouho buduje a strašně rychle ztrácí. Hrozně bych si přál, aby tohle byl úlet, který se už nebude opakovat. Pokud ano, pak by další debaty a scházení se s fanoušky byly zbytečné. Devadesát devět procent fanoušků Komety chodí na hokej, povzbuzovat hráče, podpořit je a podpořit svůj milovaný klub. Pokud se tam ale zbylé jedno procento nějakým způsobem seberealizuje, bude muset dominantní většina také vyslovit svůj názor, že tohle nechce, nepřeje si to a nesouhlasí s tím.

Jaký bude postup klubu vzhledem k nedělnímu utkání s Pardubicemi?
Permanentkáři o utkání samozřejmě nepřijdou. Budou vpuštěni na stadion. Držitelé permanentek na tribunu E půjdou na protilehlou tribunu F. Tribuna E bude zavřená, po dohodě s ČSLH můžeme na přístupový koridor pod tribunou pustit děti do 120 cm výšky, které mají vstup zdarma. Jak to bude s atmosférou dál, nevím. Čekám na zpětnou vazbu od lidí z kotle, jestli chtějí vytvořit nějaké zázemí na tribuně F, nebo na to mají jiný názor.

Kometa udělala pro zlepšení situace řadu kroků, nicméně trest disciplinární komise přišel a klub ho přijal a staví se k němu čelem. Zároveň jsme dlouhodobě svědky toho, že i na ostatních stadionech se proti Kometě skanduje vulgárně. Není to tedy jen problém Komety Brno, případně Plzně, jak je někdy prezentováno v médiích, ale celkově kultury?
Petr Bříza ze Sparty mi na jaře řekl, že bude prosazovat zpřísnění Disciplinárního řádu. Odpověděl jsem mu, že my to takto nevnímáme, ale respektuji jeho názor, a ať se za to tedy osobně postaví. Na toto téma jsme spolu v průběhu sezóny vedli hodinové diskuze po telefonu. Myslím, že situace v O2 areně je naprosto rozdílná od situace v DRFG Areně. Prostě se na tyto dvě arény nemůžeme dívat stejnou optikou. Tím, že jezdím po všech stadionech s týmem, vnímám obě strany. Při úterním utkání na Spartě jsem vnímal organizovaný kotel Sparty Praha a jeho pokřiky (dětem se omlouvám, že budu citovat) „Brno, buzerantů plno" a „Brno Kometa, kokot vedle kokota". Na druhé straně naši fanoušci byli naprosto v pohodě, za což jim obrovsky děkuji, stejně jako hráčům za výkon. Věřím tedy, že pravidla platí pro všechny a všem se bude měřit stejně.

Uvedu další příklad z našeho posledního utkání v Jihlavě. I naši fanoušci z kotle byli překvapení, co se tam dělo. Už jen uvítací transparent na dálnici (a opět se dětem omlouvám za citaci) „Brno Kometa, kokot vedle kokota" byl něco neuvěřitelného. V zápase samotném si kotel Jihlavy rovněž nebral servítek. Trest byl nula. Stejně jako když v utkání s Vítkovicemi hulákal soupeřův kotel na našeho obránce Michala Barinku (a opět se omlouvám dětem za citaci) „Pražská kurvo". Nikdo to neřešil.

Na střídačce A-týmu Komety stojím od února 2016 a v profesionálním hokeji jsem jako hráč působil od 90. let, reakce publika byly bouřlivé a někdy i vulgární a na tom se nic nezměnilo. Nyní jsem byl šokovaný, když se s tím nemazalo ani umírněné publikum Sparty. Jsem velmi zvědavý, jak se k tomuto postaví Disciplinární komise, protože pokud mám dobré informace, v zápise o utkání žádný záznam o vulgaritách z kotle Sparty nebyl. Slyšeli to všichni. Já, hráči, naši partneři i fanoušci, plno rodin s dětmi. Po zápase jsem se ptal ředitele soutěže Josefa Řezníčka, jak to budou řešit. Vypadal docela překvapeně. Nechci na nikoho poukazovat, to je pod moji úroveň i hrdost Komety. Jen doufám, že pravidla jsou nastavená pro všechny stejně. Musíme si říct, že hranice nikdo nevymezil a všichni v tom tápou.

Zároveň jste písemně oslovili ostatní kluby Tipsport extraligy s žádostí o spolupráci, ovšem žádný z klubů, jehož fanoušci se údajně chovají slušně, svůj recept nenabídl...
Emailem všechny kluby obdržely z ČSLH výzvu s žádostí o odpověď, jak komunikujeme s fanoušky ohledně Disciplinárního řádu a dalších. Myslím si, že do včerejška jediný, kdo odpověděl, byla Kometa a Třinec. Možná nás někdo nedal do kopie, když odpovídal. Kometa se dále v této komunikaci dotázala všech klubů, aby nám poradily, jak lépe komunikují s fanoušky svého klubu, když to navenek dle všeho ve většině klubů funguje. My se rádi poučíme. Nedostali jsme od nikoho odpověď.

Ale osobně si myslím, že toto by měla být věc každého klubu, abychom si udělali pořádek doma. Každý klub má jiný stadion, jiné podmínky, jinou fanouškovskou základnu. Některý klub vlastní stadion a může investovat do kamer a bezpečnostních zařízení, jiný, jako Kometa, je v nájmu městské společnosti a jakákoliv investice do městského zařízení je strašně složitá.

Kometa dostala během letošní sezóny již dvanáct finančních pokut v celkové výši 120 tisíc korun. Fanoušci se vyjádřili v tom smyslu, že by udělali sbírku a pomohli klubu vybrat zmíněnou částku. Co na tento krok říkáte?
Vnímám aktivitu spolku Modrobílí a konkrétně předsedy Michala Jimramovského, který se mě ptal, na jaký účet mají peníze poslat. Samozřejmě si cením toho, že se k tomu takto staví. Na druhou stranu takhle to nejde do nekonečna. Zpívaly se chorály „Až nám vyjdou všechny tikety, postavíme nový stadion" nebo „Zaplatíme všechny pokuty." K tomu řeknu jedno. Máme založenou nadaci Nový zimák za Lužánky a jediný, kdo tam poslal peníze, jsem byl já, dále pak několik šťastných výherců z Tomboly 50 na 50, kteří svoji výhru věnovali Nadačnímu fondu. Tohle strhávání davu by mělo spíš vést k tomu, aby se dělala sbírka na nový stadion. Nebo na Nadační fond Kometa, kam jdou peníze na děti, které to potřebují. Dělat sbírku na placení pokut je podle mého názoru nesprávná cesta. Je naprosto nemorální, aby se na jakýkoliv přestupek vybírala sbírka, a už vůbec, aby někdo tyto finance z takovéto sbírky přijal.

Jak velkým zásahem jsou finanční pokuty v rámci rozpočtu klubu?
Nikdo si určitě nepřeje, aby se zdražovalo o 10 procent vstupné, aby se v příští sezóně vytvořila ekonomická rezerva na placení pokut. Jsou to ale ekonomicky neúprosná fakta a nemůžeme si dovolit neustále platit pokuty. Nedovedu si například představit, že bychom hráli sedmé rozhodující utkání play-off se Spartou a měli zavřené například obě tribuny. Jsou to ale věci, které se mohou stát. Když si člověk přečte zápis domácího utkání se Zlínem, první vulgarita proběhla v čase 16:57. Když to šlo sedmnáct minut, proč to nejde v nějakém duchu celý zápas? Kluci fanoušky potřebují, potřebují kotel, to k sobě prostě patří. Jsou mezi sebou spojení téměř pupeční šňůrou. A já se ptám, co se teď bude dít? Část ultras bude protestovat a trucovat, že si na stadionu nebude moct dělat, co chce? No nebude a nemůže. Jsou pravidla, řády a dohody, a ty když se poruší, logicky za to přijde nějaká reakce.

Po třinácti letech poprvé, co jsem v klubu, řeším takovou situaci. Je to pro mě nové a musím říct, že je to pro mě i hodně nepříjemné. Hrozně nerad bych se dostal do pozice, že budu šestnáctiletému klukovi vysvětlovat, jak se má chovat na tribuně. Že svým jednáním poškozuje klub, porušuje řády, které klub musí dodržovat. Jsme účastníkem extraligové soutěže a pro každý klub platí stanovená pravidla, kterými se musí řídit.

Kde je potřeba podle vás začít?
Každý by měl začít v první řadě u sebe. Není to jen o fanoušcích, ale co kolikrát vidím od trenérů soupeře, jak někteří sprostě řvou po rozhodčích. I to je jedna z mých odpovědí na otázku, proč jsem tak klidný na střídačce. I když to ve mně vře, chci jít příkladem svým hráčům a zároveň nechci přenášet svoje emoce, abych tím přilíval další vášně na diváky. Bohužel se začalo z druhého konce, že se po nás chce převychovávat společnost. Kluby tady ale od toho nejsou. Jsme tu od toho, abychom vychovávali mládež. Neumím apelovat na slušné chování fanouška, který přijede z dosahu 50 kilometrů, je mu šedesát let, chodil ještě za Lužánky na déčko. Proč bych ho měl převychovávat? To přece není moje povinnost. Moje role je, aby byla Kometa ekonomicky zajištěna, měli jsme špičkové hráče, aby na nás město a region byli hrdí. Toto není moje role a s tímto jsem do Komety nešel. Věřím, že se to už nebude opakovat a pakliže by se to opakovat mělo, pak k tomu zaujmu postoj podle své povahy a nátury.

Majitel a hlavní kouč Komety Libor Zábranský při komunikaci s rozhodčím. Foto: Ivo Dostál.

Mnohokrát jste v předešlých rozhovorech prohlásil, že spouštěčem negativních reakcí fanoušků jsou rozporuplná rozhodnutí rozhodčích. Nebylo by dobré, kdyby svaz byl vůči divákům transparentní a zveřejňoval jejich tresty a chyby?
Druhý den po zápase nám chodí vyhodnocení rozhodčích. Téměř osmdesát procent špatných rozhodnutí rozhodčích koresponduje s bouřlivými reakcemi publika a tedy i s tím, za co jsme nyní sankcionováni. Tím nechci házet vinu na rozhodčí, ale účastníci zápasu – ať už to jsou hráči, realizační tým, trenéři, fanoušci - reagují na rozhodnutí arbitra, který utkání řídí. To je naprosto přirozené. Když se podívám zpětně na domácí utkání s Plzní, které bylo odřízené fantasticky, nebyl s fanoušky jediný problém. Všichni víme, že například v loňském zápase v Plzni nás jednoznačně poškodili rozhodčí a neuznali nám gól. To stejné udělal letos rozhodčí Bulanov. Pak se nejde divit mé tvrdé reakci a nemůže mi to mít nikdo ze svazu a hokejového hnutí za zlé, protože na toto už musím prostě reagovat. Byť slušně a s jasným dotazem, proč nám tady píská zahraniční rozhodčí a ještě k tomu špatně. Jsem toho názoru, že by raději měl dostat příležitost mladý český rozhodčí a učit se.

Kometa byla zároveň několikrát chybným rozhodnutím rozhodčího poškozena...
Uvedu další příklad, domácí zápas s Hradcem Králové. Den po utkání nám přišla zpráva, že třetí gól soupeře neměl platit pro postavení hráče v brankovišti. Pak je to hrubé ovlivnění výsledku a body vám v celkovém součtu mohou chybět. A můžeme se pak divit totálním emocím domácích hráčů, domácího publika, domácí střídačky? Nemůžeme. Ta frustrace a bezmoc je potom obrovská. Častokrát se tady zmiňuje kultura diváků v NHL. Jestli tohle někdo dělá, pak srovnává dva naprosto odlišné světy v naprosto odlišných společnostech. Hokejově je naše publikum, když ho srovnám s tím zámořským, vyspělejší, zná v drtivé většině pravidla hry. V NHL se jdou diváci na zápas podívat, uvolnit se, odreagovat, dát si popcorn a kolikrát jim je v uvozovkách jedno, jestli jejich tým prohrál nebo vyhrál. Často neznají ani pravidla hokeje a berou to jako společenskou událost. Naše publikum je nejen v tomto ohledu jiné. Dostali jsme se do paradoxu. Chceme co nejvíc diváků v hledišti, ale tím, že jsme se rozhodli přetvářet myšlení společnosti, které stejně přetvořit neumíme, tak sami sobě teď dáváme vlastní góly. Výsledek je takový, že lidé jsou frustrování a u nás ta frustrace je asi největší. Momentálně nejsledovanější klub české extraligy má zavřenou tribunu. Ale jestli je tohle cesta správným směrem, tak to nevím.

Neměla by být komise rozhodčích vůči fanouškům otevřenější? V tisku se nezveřejňují známky, výše jejich pokut, jejich chyby v zápase a další. Mělo by se to změnit?
Rozhodčí jsou penalizovaní a řekl bych, že předseda komise rozhodčích pan Šindler je trestá dost tvrdě. A oceňuju jeho práci, jak komunikuje, jak řídí rozhodčí. Jestli dá příležitost mladým rozhodčím, budu první, který řekne, abychom byli trpěliví a dali jim šanci. Nicméně je problém v tom, že platí zákaz vyjadřování se k rozhodčím a veřejnost se nedozví, jestli ten daný sudí byl za přestupek potrestán. Mladým rozhodčím musíme dát prostor růst. Kdybychom nedali prostor Martinu Nečasovi, nebyl by nikdy tak vysoko draftován a nerostla by z něj hvězda světové velikosti. A to stejné může být i u rozhodčích.

Rozhodčí při našich domácích zápasech vidí, že na ně ze střídačky nikdo nekřičí, mají bezproblémově zajištěný příjezd a odjezd od stadionu. Rozcvičují se mezi hráči, takže jediný rozhodčí nemůže říct, že by u nás panovalo nepřátelské prostředí. Když se rozhodčí upískne a omluví se, diváci s tím nemají problém. Problém je, když rozhodčí sám od sebe nekomunikuje. Komunikace se ale v letošní sezóně zase hodně zlepšila. Z tohoto pohledu se udělal obrovský kus práce a krok dopředu.

Zároveň je nemožné lidem na stadionu přikazovat, jak mají prožívat své emoce.
No právě. Nepleťme si hlučnost, bouřlivost v reakci s děním na ledě, s agresivitou a násilím v hledišti. Zaprvé: Agresivita a násilí v hledišti. Zadruhé: bezdůvodné urážející vulgarity jakéhokoliv aktéra utkání. Zatřetí: bouřlivé reakce publika na aktuální dění na ledě. Na těchto třech úrovních je podle mě potřeba nastavit jasnější a srozumitelná pravidla pro všechny. Zatím se nám to krapet nedaří.

 
 

Tento den před letyCopyright © 2004-2018 HC Kometa Brno & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS kanál