U20 v Brně: Česko - Švýcarsko 3:1

Velké finále startuje! Kometa v sobotu začíná na ledě Třince

B r n o – Spolu celou sezónu zahájili, nyní se postarají o velkolepé vyvrcholení celého ročníku. Hokejisté Komety Brno změří ve velkém finále české nejvyšší soutěže síly s Oceláři Třinec. Bitva o Masarykův pohár pro vítěze Tipsport extraligy začíná o víkendu v ocelářském městě, první duel je ve Werk Areně na programu v sobotu od 18:20, druhý tamtéž v neděli od 16 hodin.

Úřadující čeští šampioni za sebou mají dvě úspěšné série, v nichž vyhráli hned osm z devíti zápasů. Ve čtvrtfinále přehráli v poměru 4:0 na zápasy Vítkovice, v semifinále vítěze základní části Plzeň 4:1. K postupu do finále potřebovali ještě méně zápasů než v minulém roce. „Je to krásný pocit a jsem rád, že můžu být u toho. Věřím, že si finále všichni užijeme a budeme chtít obhájit loňský titul,“ řekl před finále jeden z klíčových hráčů Komety Martin Nečas.

Právě devatenáctiletý útočník patří mezi nejproduktivnější muže brněnské družiny, když stejně jako jeho jmenovec Martin Erat nastřádal sedm bodů v devíti zápasech. Klubové statistice produktivity vládne útočník Hynek Zohorna, který v devíti zápasech šestkrát skóroval a přidal pět přihrávek, celkem nastřádal jedenáct bodů. Základním kamenem brněnského úspěchu je gólman Marek Čiliak, jenž si udržuje nejlepší procentuální úspěšnost zásahů z celé soutěže - 94,66%.

Porovnání týmů v play-off

13 zápasů 8 výher, 5 proher
18,52% využitých přesilovek 90,2 % ubráněných oslabení
39:27 skóre 5059 diváků na domácí zápas
1 vstřelený gól v osl. 160 trestných minut
9 zápasů 8 výher, 1 prohra
18,6 % využitých přesilovek 89,19 % ubráněných oslabení
30:14 skóre 7700 diváků na domácí zápas
1 vstřelený gól v osl. 112 trestných minut

Finálovým soupeřem Komety budou třinečtí Oceláři, kteří do závěrečné série sezóny postoupili počtvrté v klubové historii. První a dosud poslední titul slavili Slezané v roce 2011, finále si naposledy zahráli před třemi lety, kdy podlehli rozjetému Litvínovu.

Hokejisté pod taktovkou trenéra Václava Varadi zdolali ve dvou těžkých sériích dva východočeské soupeře. Nejprve ve čtvrtfinále po urputných bitvách přemohli Pardubice 4:3 na zápasy, v semifinále poté 4:2 na utkání Hradec Králové. Obměněný kádr v první sezóně pod Varaďovým vedením postoupil do finále. „Třinec hraje útočný hokej. Těžko říct, s čím na nás přijdou, ale vždy, když jsme s nimi hráli, to byl hodně útočný hokej, padalo hodně gólů. Oni takto hrají i v play – off, tak uvidíme. Doufám, že to bude dobrý hokej nejen pro nás, ale také pro fanoušky," podotkl Nečas.

Jedním z rozdílových hráčů Komety je útočník Martin Erat. Ve vzájemných zápasech proti Třinci v základní části se mu dařilo. Ve čtyřech kláních zaznamenal šest bodů (2+4). Foto: Ivo Dostál.

Tahouny ocelářského celku jsou mladí útočníci čtvrté formace. Dvaadvacetiletý forvard David Ciencala dokonce vládne produktivitě celého play – off, když ve 13 zápasech nasbíral 13 bodů (6+7). Sedm z nich přitom zapsal v rozhodujícím čtvrtfinálovém duelu proti Pardubicím, kdy vytvořil nový rekord české nejvyšší soutěže v počtu bodů za jedno utkání. Stejně starý Ondřej Kovařčík nakupil v 11 zápasech deset bodů (5+5). Jedenáct bodů nasbírali Jiří Polanský s Vladimírem Svačinou. Slezský tým tak šlape i bez své hlavní útočné hvězdy Martina Růžičky, olympijský reprezentant si v sérii s Pardubicemi poranil rameno a po operaci pro něj sezóna skončila. Jednou z hlavních opor je brankář Šimon Hrubec, jenž se může pochlubit procentuální úspěšností zásahů 93,32%.

Hokejisté Komety a Třince spolu celou aktuální sezónu zahájili. Jejich duel v rámci 1. kola skončil 8. září 5:4 po samostatných nájezdech pro Brno. Následné dva zápasy sice modrobílí prohráli, když v půlce října ve Werk Areně padli 1:4 a na konci listopadu na domácím ledě 2:3. V závěrečném vzájemném duelu základní části ale Kometa v polovině ledna triumfovala 5:2. Bilance zápasů mezi Třincem a Brnem je v tomto ročníku vyrovnaná, kdo se bude radovat v nejdůležitější fázi sezóny?

1. finále Generalli play - off
14.4. 2018