Studie potvrdily, že jsme schopni provozovat stávající DRFG Arenu i potenciálně nově vzniklou multifunkční halu, říká Libor Zábranský

Studie potvrdily, že jsme schopni provozovat stávající DRFG Arenu i potenciálně nově vzniklou multifunkční halu, říká Libor Zábranský
 

B r n o – Majitel Komety Libor Zábranský se v pondělí setkal s primátorem statutárního města Brna Petrem Vokřálem, aby mu oficiálně předal studie, které pro Kometu vypracovaly renomované agentury KPMG a Deloitte. Z nich vyplývá, že by město i celý region z nové haly výrazně profitovaly.

 

V pondělí jste primátorovi města Brna Petru Vokřálovi za Kometu oficiálně předal studii pozitivních dopadů vyplývajících z investice do nové multifunkční arény v Brně, studii pozitivních efektů vyplývajících z využití DRFG Areny pro míčové sporty a také právní analýzu ve vztahu k lokalitě Ponava. A dále model, který Kometu ukazuje jako bonitního partnera ve vztahu nejen k městu, ale i k možným privátním investorům. Vraťme se nyní na začátek celého příběhu. Kdy a proč jste tyto studie zadali?
Prostá odpověď. Chtěli jsme, aby vznikly reálné studie a právní rozklad dané lokality, protože dle mého názoru okolo toho byla spousta nejasností. Bohužel v právní analýze se to potvrdilo a my můžeme jen pevně doufat, že tato nejdůležitější část bude vyřešena.

Pokud by nová multifunkční hala v Brně vyrostla, co by bylo dál s DRFG Arenou?
Máme dlouhodobou nájemní smlouvu, kterou neplánujeme ukončit. V případě přesunu Komety do multifunkční arény jsme DRFG Arenu připraveni dále provozovat především pro míčové sporty a menší koncerty. Ze studie agentury KPMG vyplývá, že využití této haly pro míčové sporty je jasně pozitivní. Pakliže by k tomu došlo a Kometa by se přesunula do nové multifunkční arény, pak bychom ve městě Brně měli špičkovou halu pro míčové sporty a drobnější koncerty.

"Hrát v DRFG Areně je úžasná představa. Věřil bych tomu, že by si sem diváci cestu našli. Kometa naučila fanoušky do Ronda chodit a byl by to celkově pro brněnský sport krok dopředu"
Martin Gerža - manažer týmu Volejbal Brno

Kdo by měl být podle vás investorem stavby?
Myslím si, že v tuto chvíli je o tom předčasné mluvit. V prvé řadě je potřeba vyřešit majetkoprávní problémy, bez těch se nikam nic neposune. Finančních modelů poté může vzniknout spousta a je na majiteli pozemků, jakou cestou chce jít. Obecně si myslím, že sportovní a kulturní infrastrukturu by měl vždy řešit stát společně s krajem a městem. Nicméně i přesto by mohlo jít o kombinované financování, a proto jsme u KPMG zadali studii pobídky pro soukromý sektor. Na tyto výsledky zatím čekáme.

Kometa zveřejnila argumentační karty, tedy výstupy z obsáhlých studií agentury KPMG…
Dohodli jsme se tak se společností KPMG. Chtěl bych, aby možnost přečtení si těchto argumentačních karet měla co nejširší veřejnost. Uvidí, kolik nových pracovních míst by výstavba multifunkční arény přinesla. Vedu jednání s panem primátorem, jednám i se všemi šéfy městských klubů, také se zástupci politických stran, i s panem hejtmanem. Zatím se mi nestalo, že by někdo v našich argumentech viděl nějakou nelogičnost. Naopak bych chtěl všem poděkovat za vstřícnost, s jakou se mnou jednají a mají snahu to řešit. Rád bych byl naší politické reprezentaci nápomocen dál. Jsme na startovní čáře.

Osobně jste optimistou? Podaří se novou multifunkční arénu v Brně vybudovat?
Jde o jedno z klíčových rozhodnutí pro město i celý region. Není bohužel na nás. Je o tom, zda stavba multifunkční arény, která by byla minimálně mimo sport ze čtyřiceti procent vytěžena kulturou, dává městu logiku. Stejně jako dává městu logiku využívat DRFG Arenu jako špičkovou sportovní adresu pro míčové sporty, a to na dvanáct měsíců v roce a nikoliv jen na devět, které vytěžujeme zejména hokejem. Když je v hale led, nejsme schopni pokládat palubovku například pro volejbalové či basketbalové zápasy. Ekonomicky je to neuchopitelné.

Pokud bychom měli možnost nabídnout prostory nové multifunkční arény, bude se nám daleko lépe vyjednávat. V konečném důsledku by to pro Brno i celý region znamenalo ještě zajímavější umělce i ze světa pop music, které sem momentálně nemáme šanci dostat.
Vilém Spilka - promotér (například Jazzfest)

Nyní tedy čekáte na stanovisko politické reprezentace města Brna?
Rozpočet projektu Hokejových her se vyšplhal na přibližně 42 milionů korun. Tyto studie stály dalších několik milionů. Pakliže bychom neměli mít jasnou odpověď, bylo by pro Kometu nehospodárné v tomto dále pokračovat. My už ani teď nemůžeme nic víc odpracovat, než to to, co jsme už odpracovali. Tím vůbec nechci házet rozhodnutí na politiky. Naopak si plně uvědomuji, jak těžká jsou jednání ohledně uvolnění lokality Ponava jako celku. Byl bych hrozně rád, ať už jednání ohledně Ponavy dopadnou jakkoliv, aby myšlenka posunu sportovní infrastruktury a kulturních možností v našem městě tímto nezanikla a pokračovalo se dál. Abychom měli špičkovou arénu pro míčové sporty a špičkovou arénu pro hokej, koncerty a měli možnost se eventuálně ucházet o spolupořadatelství mistrovství světa v hokeji 2023 skupiny B. Určitě bychom se neměli upínat pouze jedním směrem.

 
 

Tento den před letyCopyright © 2004-2018 HC Kometa Brno & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS kanál