Spojení Erat plus Kometa podruhé. Přichází Romanův mladší bratr Martin!

Spojení Erat plus Kometa podruhé. Přichází Romanův mladší bratr Martin!
 

B r n o – Po Marku Kvapilovi přichází do Komety další výrazná útočná posila zvučného jména. Ve městě pod Špilberkem bude nově působit zkušený forvard Martin Erat, který za svou kariéru nastřádal přes devět stovek startů v NHL. Své kvality prokazoval třebíčský rodák i v národním týmu – byl na třech olympijských hrách a čtyřech mistrovství světa. Poslední sezónu působil v KHL, konkrétně v týmu Avangard Omsk. Po dlouhých letech strávených v zahraničí se rozhodl vrátit blíž k domovu. Rozhovor připravujeme.

 

Což takhle dát si Špenát? V Kometě registrujeme již druhého muže s touto přezdívkou. Po bratru Romanovi si za brněnský tým zahraje jeho o dva roky mladší bratr Martin. „Podařilo se nám do svých řad získat výborného hráče, který má zkušenosti z NHL a z národního týmu. Pro naše mladé kluky bude Martin Erat obrovským přínosem, budou mít vzor a zároveň budou mít možnost se od něj mnoho věcí naučit. Za jeho příchod do Komety jsme rádi," říká vedoucí sportovního úseku brněnského klubu Jaroslav Medlík.

Čtyřiatřicetiletý forvard začínal s mužským hokejem ve Zlíně, odkud se postupně propracoval do zámořských soutěží. Ve WHL hrál za celky Saskatoon Blades, Red Deer Rebels.

Do NHL naskočil poměrně mladý. Nicméně jako dvacetiletý hokejista prokázal svůj talent a v prestižní soutěži se napevno usadil. Jeho kariéra v zámoří je úzce spjata především s Nashvillem Predators, ve kterém působil jedenáct sezón. Poté zamířil na dvě sezóny do Washingtonu Capitals a svou zámořskou misi ukončil ve Phoenixu, respektive v Arizoně Coyotes. Celkem v NHL odehrál 931 zápasů, v nichž si připsal 184 branek a 384 asistencí (568 bodů).

Martin Erat odehrál v NHL 931 zápasů, připsali si 184 branek a 384 asistencí (celkem 568 bodů). Nyní se po dvanácti letech vrací do české extraligy. Foto: www.thescore.com

Po takřka patnácti letech strávených v Americe se rozhodl v minulé sezóně okusit ruský chlebíček. V Omsku nastupoval v jednom týmu s Dominikem Furchem, Vladimírem Sobotkou a bývalým zadákem Komety Michalem Kempným. Erat zasáhl do padesáti utkání – v nich si připsal šest branek a čtyřiadvacet asistencí.

Nyní se útočník s bohatými reprezentačními zkušenostmi vrací do české extraligy, do které naposledy nastoupil v rámci výluky v NHL – v sezoně 2004/2005. V dresu Zlína odehrál 68 zápasů, vstřelil 27 gólů a připsal si 28 asistencí. Dvakrát si na stadiónu Luďka Čajky zahrál finále extraligy, leč z toho byly „pouze“ stříbrné medaile.

Jak již bylo řečeno, bohatá kariéra Martina Erata není jen o klubových úspěších. Výrazným písmem se zapsal i na reprezentačním kolbišti. Třikrát si zahrál na ZOH – 2006 Turín, 2010 Vancouver, 2014 Soči. V prvním případě získal společně se svými spoluhráči pro Českou republiku bronz. Na mistrovství světa hrál v letech 2006 (stříbro v Lotyšské Rize), 2008, 2012 (bronz Helsinky, Stockholm), 2015. Na zlato si Erat sáhl v roce 2001 na mistrovství světa juniorů, které se konalo v Rusku.

„Po dlouhých letech v zámoří jsem se rozhodl kvůli rodině vrátit do České republiky. Přícházím do týmu, který má každý rok nejvyšší ambice. Kometa dlouhodobě patří mezi nejlepší týmy extraligy. V posledních letech to prokazuje a chci s ní bojovat titul. Brno je jedno z nejlepších míst, kde můžete hrát hokej. Ať už díky fanouškům nebo výbornému zázemí," těší se na novou výzvu Martin Erat.

Statistiky Martina Erata:

 
 

Tento den před lety×
Dnes v 16:20 | Muži
HC Kometa Brno
Bílí Tygři Liberec

Copyright © 2004-2019 HC Kometa Brno & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS kanál