Konec čekání, extraliga je tu! Kometa zahájí nový ročník v Chomutově

B r n o – Bezmála pět měsíců trvalo čekání všech modrobílých příznivců na další extraligový duel brněnské Komety. Svěřenci hlavního kouče Libora Zábranského se představí v akci poprvé od vítězného pátého finále proti Třinci v play-off a na úvod sezóny 2018-19 míří obhájce titulu do Chomutova. Duel proti tamním Pirátům startuje v chomutovské Rocknet aréně v sobotu v 15:30 a živě jej můžete sledovat na stanici O2TV.

Po náročné a intenzivní přípravě sehráli modrobílí hned deset duelů. Šest přípravných a čtyři utkání v rámci nového ročníku Champions Hockey League. Celková bilance činila sedm výher a tři porážky. „V přípravě jsme odehráli kvalitních deset zápasů, měli jsme minimum zranění a kluci poctivě trénovali. Příprava vrcholila čtyřmi duely v Lize mistrů, kde se ukázalo, jakým způsobem chceme a budeme hrát. Měli jsme kvalitní soupeře a nevznikly žádné problémy,“ řekl na předsezónní tiskové konferenci trenér Kamil Pokorný.

Zejména poslední tři duely v Lize mistrů vyšly Kometě skvěle, z Berlína si odvezla výhru 3:2 a navázala na ni domácími vítězstvími 6:2 nad Grodnem a v odvetě 4:3 znovu nad německými ledovými medvědy. „V přípravě šlo o to, abychom se do toho dostali. Od února jsem prakticky nechytal. Jak začala Liga mistrů, tak jsem se do toho postupně dostával a ladil formu na extraligu. Konečně to začne, čekání bylo dlouhé. A když k tomu připočtu volno a tu dřinu během léta, tak jsem i moc rád, že to je to tady,“ tvrdí brankář Marek Langhamer.

Útočník Peter Mueller se stal v přípravě kometou Komety, když v pěti duelech nastřádal 7 bodů (5+2). Foto: Ivo Dostál

Po druhém titulu v řadě zažila Kometa výraznější obměnu kádru, než tomu bylo o rok dříve. Brankář Marek Čiliak odešel do KHL, obránce Jakub Krejčík a útočník Hynek Zohorna do Finska. Martin Nečas se v těchto dnech připravuje na první sezónu v NHL, Marcel Haščák využil nabídky Košic a Tomáš Vincour se přesunul do Hradce Králové. Opačným směrem přišel ze Sparty slovenský bek Juraj Mikúš, ze Salcburku americký střelec Peter Mueller a dále útočníci Bedřich Köhler a Lukáš Kašpar. Brňaní věří, že se jim odchody podařilo adekvátně nahradit.

V Kometě pokračují i klíčoví muži, jako jsou Leoš Čermák, Ondřej Němec, Tomáš Malec či Martin Zaťovič, k týmu se navíc později připojí i Martin Erat. „Zdravé jádro zůstalo pohromadě, kluci, kteří přišli, mají vysokou kvalitu, protože vše pochopili a navíc toho mají hodně za sebou. Věřím, že to bude fungovat. Víme, že si po dvou titulech nemůžeme klást malé cíle. Prvotní cílem je ale dostat se do první šestky a sami víte, že se v play-off může stát cokoliv. My jsme teď v něm dva roky dominovali a věřím, že se nám opět vyřazovací boje povedou,“ říká trenér Pokorný.

A jak to bude s brankáři? „V Chomutově začne Marek Langhamer, to je zatím vše, co k tomu mohu říci,“ doplnil Pokorný. Čtyřiadvacetiletý gólman je podle vlastních slov připraven vzít na sebe tíhu odpovědnosti, kvůli které pod Špilberk přišel. „Vyhovuje mi to a užívám si to. Tohle byl můj cíl, vybojoval jsem si ho a snad to potvrdím. Uvidíme, jak budeme hrát všichni dohromady, ale samozřejmě gólman je základní stavební kámen. Budu se snažit předvádět to nejlepší,“ komentuje.

Brankář Marek Langhamer během posledního duelu s německým Berlínem. Foto: Michal Eger

Jak si povede Chomutov bez Vondrky?

Chomutovským minulá sezóna nevyšla podle představ, svou příslušnost zachraňovali v play-out. Nyní je klub ze severu Čech odhodlán se znovu poprat o desítku, ale v nabité konkurenci extraligového pelotonu jej nečeká nic lehkého. V přípravě sehráli Piráti osm duelů s celkovou bilancí pěti výher a tří porážek. Doma porazili například i účastníky KHL jako Kunlun nebo Novokuzněck a také tým Karagandy z Kazachstánu.

Do nové sezóny ale Severočeši půjdou bez svého klíčového muže a kapitána z posledních let Michala Vondrky, který přestoupil do Mladé Boleslavi. Tým opustili také Michal Poletín (Zlín), Vojtěch Tomeček (Olomouc), Jiří Smejkal (Sparta) či Mário Grman (Slovan Bratislava). Chomutov naopak posílil o brankáře Aleše Stezku z Liberce, obránce Bohumila Janka z Třince a Davida Šticha z Kladna, či také duo Jan Stránský a Adam Dlouhý z Liberce. V týmu navíc setrvaly hvězdy jako Ivan Huml, Marek Tomica, Vladimír Růžička mladší nebo Juraj Valach.

Na novou sezónu se těší i kapitán Leoš Čermák. „Samozřejmě chceme do ligy vstoupit co nejlépe. Všechna mužstva mají na začátku září spoustu sil, očekávám s každým týmem těžké a vyrovnané zápasy. Každý se na ligu těší a je dobře připraven. „Dá se předpokládat, že se na nás protivníci budou víc připravovat, ale bude to podobné jako vloni. Musíme s tím počítat a poprat se s tím. Myslím si ale, že nějaký extrémní hon na nás nebude,“ doplňuje.

1. kolo TELH
15. 9. 2018