.

Jsme hrozně šťastní, že jsme se titulu dočkali, hlásí legenda Komety Karel Skopal

Jsme hrozně šťastní, že jsme se titulu dočkali, hlásí legenda Komety Karel Skopal
 

B r n o – V sérii rozhovorů s legendami našeho klubu pokračujeme ve vzpomínkách se sedminásobným mistrem nejvyšší soutěže Karlem Skopalem, který bedlivě sledoval letošní pouť Komety za mistrovským titulem. Mnozí jeho souputníci a kolegové ví, že pan Skopal je vášnivým golfistou. I o tom byla v následujícím rozhovoru řeč.

 

Karel Skopal se narodil 4. ledna 1940 v Brně, kde také od útlého věku začal se sportem. Jeho první hokejové kroky řídil proslulý trenér Antonín Haukvic, pak přešel do dorostu tehdejší Rudé hvězdy Brno. V dresu tohoto týmu vyválčil sedm mistrovských titulů a prožil zde nejlepší roky kariéry. Pravidelně nastupoval za různé reprezentační výběry, zahrál si v Poháru mistrů evropských zemí, který tehdy Brno dokázalo třikrát vyhrát, v oficiálních statistikách figuruje jeho jméno i v utkání reprezentačního „áčka“ proti Spojeným státům. V únoru 1963 dokázalo Československo nad zámořským celkem vysoko zvítězit (16:2), sám Skopal se pod to podepsal jednou brankou.

Dlouhých 51 let čekání skončilo. Jste rád, že se Kometě konečně podařilo navázat na vaši generaci?
Jsme hrozně šťastní, že jsme se toho dožili. Je škoda, že někteří hráči u toho nemohli být. Například Vlasta Bubník a další. Máme z toho velkou radost, dvanáctý titul si Kometa zasloužila.

Užil jste si oslav přímo na stadiónu?
Ano, máme své místo na tribuně, kam všichni chodíme...

Toho si jistě diváci všimli, ve finále vás zabíraly kamery České televize.
Vznikla z toho komická situace. Dvě manželky nám v průběhu utkání volaly. Jedna ať se tváříme vesele, druhá, že tam sedíme jak ústřední výbor (smích). Hrozně jsme se tomu smáli.

Jak hodnotíte celou sezónu, která začala skvěle, ale v jejím průběhu si tým prošel krizí?
Ten začátek vypadal tak dobře. Kometa ukázala, že má kádr na to, aby vyhrála titul. Jenže sezóna je dlouhá, přijdou zranění, herní výpadek a nastanou problémy. Naštěstí se tým semknul a ukázal, že na to má.

Historická fotografie pánů Kaspera a Skopala. Foto: archiv klubu.

Kometa skončila po základní části na šestém místě. Byla třeba výhoda v tom, že do play-off nešla jako favorit?
Ukázalo se, že play-off je úplně jiná soutěž a je jedno, ze kterého místa do něj jdete. Soupeři ale museli s Kometou počítat, věděli, že má silný kádr.

To se také ukázalo v play-off. Dvakrát 4:0, jednou 4:2.
To se nečekalo. Přejet Spartu a Liberec jasným rozdílem, to bylo neuvěřitelné. Nejvíc houževnatým soupeřem byl Hradec, s nimi to nebylo vůbec lehké. Hráli výborný hokej se zajištěnou obranou. Silný a kompaktní tým, který Kometu asi nejvíc potrápil. Liberec mě trošku zklamal, vsadili na silovou hru a řekl bych, že potlačili individuální schopnosti jednotlivých hráčů. Mysleli si, že Kometu převálcují silou, to se jim ale nepodařilo.

Který klíčový moment play-off nebo hráče byste zmínil?
Nerad bych na někoho zapomněl, všichni hráči do toho dali maximum. Fantastický byl výkon brankáře Čiliaka, Ondry Němce, Jakuba Krejčíka. Hráči tomu dali šmrnc, byl to pro nás hráče ze staré gardy neskutečný zážitek.

Užil jste si oslavy na Zelném trhu?
Byl jsem tam. Další věc, na kterou nikdy nezapomenu. Za našich let nám došla medaile poštou a žádné velké oslavy se nekonaly. Moc krásný zážitek, byli jsme moc rádi, že jsme se toho mohli zúčastnit.

Jaká může být nová sezóna? Bude pro Kometu hodně náročná?
Obhájit titul je vždycky těžké. Kádr se ale naštěstí moc nezměnil, což je dobře. Rozhodovat může také začátek sezóny, jak se tým sehraje. A je jasné, že se každý bude chtít proti Kometě vytáhnout.

Profil Karla Skopala

  • Narozen: 4. ledna 1940 v Brně
  • Profese: hokejový útočník a trenér
  • Kariéra: RH Brno, VSŽ Košice a TJ DS Moravia Olomouc
  • Největší úspěchy: 7x vítěz československé ligy (196066), 3x mistr PMEZ (196668)
  • Reprezentace: 1 start (další neoficiálně)
  • Zápasy v Kometě: 257/86 branek/87 asistencí
  • Rodina: manželka Věra, synové Karel a Radek

V náročném sezónním programu čeká Kometu také Liga mistrů. Co na tuto soutěž říkáte?
Je to prestižní záležitost. Kometa se potká špičkovými evropskými týmy, hráči uvidí jiné země, naberou zkušenosti. Naše generace sice nehrála tolik zápasů, ale také jsme cestovali po mezinárodních turnajích - Itálie, Švédsko, Německo. Byla to ohromná věc, velký zážitek. Nicméně v té porci zápasů, kterou hráči momentálně absolvují, to pro ně bude velká zátěž. Navíc cestování bude také náročné, tak uvidíme, jak si s tím poradí.

Často se hovoří o mladých hokejistech. Jste toho názoru, že je potřeba aby hráli a dostávali v extralize prostor?
Jednoznačně, sám jsem dlouhé roky pracoval v mládežnickém hokeji. Libor Zábranský v Kometě nasazuje do zápasů mladé kluky a ukázalo se, že je to krok správným směrem. Pokud jde o český hokej, tady bych řekl, že bohužel začínáme zaostávat. A nejde jen o tento rok, už to začíná být dlouhodobá záležitost. Švédové byli v této situaci zhruba v roce 2004, něco pro to udělali a podívejte se, kde momentálně jsou. Vyhráli mistrovství světa.

O vás je známo, že jste vášnivým golfistou. Kdy jste se tomuto sportu začal věnovat?
Jak dlouho hraju? Přibližně 48 let! Když jsme byli na italském turnaji v Cortině, trénoval ji bývalý hráč ČLTK, nebo Karlových Varů Robert Robětín. To byl velký golfista. Byli jsme tam přibližně týden a jednou za námi přišel na oběd, jestli si nechceme golf vyzkoušet. Tak mě vzal a dovolil mi, abych mu tahal vozík. Zalíbilo se mi to a začal jsem se postupem času golf učit. Dostal jsem kontakt na brněnské golfisty a bylo to.

Golf stále aktivně hrajete. Naposledy jste se zúčastnil komeťáckého turnaje na podporu Nadačního fondu. Za parťáka jste měl bývalého hokejistu Komety nebo Znojma Marka Vorla. Jak na něj vzpomínáte?
Dobrá otázka, já ho trénoval už v dorostu (úsměv). Bezvadný, poctivý centr a houževnatý hokejista. Golf mu jde, to jo.

Jaký máte osobní handicap?
Ve svých 77 letech mám dvacet a půl. Před pár lety jsem měl devět.

 
 

Tento den před letyCopyright © 2004-2018 HC Kometa Brno & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS kanál