Česko-slovenský univerzitní souboj doplní hokejové legendy, výstava artefaktů i soutěže o ceny

Česko-slovenský univerzitní souboj doplní hokejové legendy, výstava artefaktů i soutěže o ceny
 

B r n o – Blížící se Česko-slovenský univerzitní souboj, který se uskuteční ve čtvrtek 27. září od 18 hodin v Brně v rámci oslav 100. výročí založení Československa, nabídne kromě sportovní podívané také bohatý doprovodný program. Vedle autogramiády legend Komety i československého hokeje a vybraných hráčů brněnského A-týmu se mohou návštěvníci těšit například na výstavu artefaktů ze Síně slávy českého hokeje. K vidění budou poháry, medaile i dresy z mistrovství světa nebo hokejová výzbroj Jaromíra Jágra. Návštěvníci získají ke vstupence zdarma občerstvení, držitelé komeťáckých permanentek mají vstup zdarma!

 

Vstupenky jsou v prodeji v síti Ticketportal a na hlavní pokladně DRFG areny. Cena lístků odráží výročí vzniku Československa – 100 korun.

Harmonogram akce:

16:00 – Otevření DRFG areny (vstup od ulic Křídlovická a Nové Sady)

16:30 – 17:30 – Autogramiáda legend na vnitřním ochozu haly za tribunami A a B

16:30 až konec utkání – výstava artefaktů ze síně slávy na vnitřním ochozu haly za tribunami A a B

18:00 – Začátek utkání

20:30 – Předpokládaný konec utkání

Myšlenka univerzitního hokejového utkání má v Brně letitou tradici, v minulosti se tu střetávaly týmy Masarykovy univerzity a Vysokého učení technického. Tentokrát půjde o výjimečnou událost. U příležitosti oslav 100 let Československa se v rámci soutěžního utkání EUHL utká tým HC Masaryk University, zastupující brněnskou Masarykovu univerzitu, s trenčínskými Gladiators, kteří reprezentují Univerzitu Alexandera Dubčeka a Vysokou školu managementu v Trenčíně. Řídícím orgánem soutěže je Evropská univerzitní hokejová asociace (EUHA), jejíž snahou je spojení vzdělání se sportem a vytvoření co nejlepších podmínek pro studenty – sportovce.

Příznačně se Česko-slovenský univerzitní souboj uskuteční v Brně, v srdci bývalého Československa, kde v roce 1992 symbolicky došlo i k rozdělení federace. Utkání hostí DRFG arena, domácí stadion Komety Brno. Organizátorem akce je zapsaný spolek Hokejové hry ve spolupráci s městem Brnem a Jihomoravským krajem. Záštitu převzali primátor města Brna Petr Vokřál, hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek a vládní zmocněnec pro sport Milan Hnilička.

V doprovodném programu se mohou návštěvníci těšit na autogramiádu hokejistů Komety a legend československého hokeje nebo na výstavu artefaktů z hokejové síně slávy. Fanoušci si tak mohou znovu připomenout bohatou společnou historii obou národů, která na sportovním poli slavila nespočet úspěchů.

„Myšlenka uspořádat utkání mezi českým a slovenským týmem právě v Brně mi přijde skvělá. V tomto městě se kdysi republika rozdělovala, nyní se tu spolu opět setkáme. V Brně žije v symbióze s Čechy spousta Slováků, proto bych se nebál Brno označit za baštu Československa, možná poslední, která z našeho společného soužití zůstala. Symboliku vidím i v tom, že při oslavách sta let od vzniku našeho společného státu můžeme zpropagovat společnou univerzitní soutěž a pomáhat jí v růstu. Moc se na utkání těšíme,“ uvedl Peter Bustin, manažer HC Masaryk University.

Autogramiáda legend československého hokeje:

Petr Nedvěd

Rodák z Liberce má na kontě 15 sezón v NHL. V lednu 1989 emigroval z Československa jako sedmnáctiletý mladík, který toužil prosadit se v nejslavnější hokejové soutěži světa. V té nakonec oblékal dresy Vancouveru, Pittsburghu, New York Rangers nebo Philadelphie. Na olympijských hrách v roce 1994 reprezentoval Kanadu (stříbro), přesně o dvacet let později táhl český národní tým na olympiádě v Soči. Ještě předtím, v roce 2012, získal se lvíčkem na prsou bronzovou medaili na světovém šampionátu.

Milan Hnilička

Vynikající brankář odchytal v reprezentaci 106 zápasů. Více mezistátních utkání mají z českých nebo československých brankářů na kontě pouze Jiří Holeček, Vladimír Dzurilla, Dominik Hašek a Petr Bříza. Hnilička je trojnásobným světovým šampionem a držitelem zlaté medaile z olympijských her v Naganu. Je rovněž vítězem tehdejší ruské Superligy (2008), Calderova poháru (2000) a mistrem Evropy v kategorii juniorů (1991).

Dárius Rusnák

Elitní útočník reprezentoval Československo v 80. letech na všech vrcholných akcích včetně Zimních olympijských her 1984 v Sarajevu (stříbro). V národním týmu hrával většinou ve formaci s Vincentem Lukáčem a Igorem Libou. Vrcholem jeho reprezentační kariéry byl rok 1985, kdy jako kapitán (po Jozefu Golonkovi druhý Slovák v této funkci) dovedl tým k vítězství na mistrovství světa. Do paměti se zapsal mimo jiné jako střelec čtvrtého gólu v rozhodujícím utkání proti Kanadě. Za reprezentaci odehrál celkem 156 utkání a vstřelil 68 branek.

Ľubomír Sekeráš

Slovenský hokejový obránce, bývalý dlouholetý reprezentant, známý tvrdou střelou od modré čáry. Ľubomír Sekeráš je mistrem Československa (1992) i samostatné slovenské extraligy (1994), obou úspěchů dosáhl v rodném Trenčíně. Výraznou stopu zanechal v Třinci, kde působil pět sezon a pomohl týmu ke stříbrným a bronzovým medailím. Po stříbrném MS 2000 jej ve dvaatřiceti letec coby nejstaršího slovenského nováčka v historii soutěže angažoval tým NHL Minnesota Wild. Jeho jméno nese trofej pro vítěze Evropské univerzitní hokejové ligy (EUHL), jejímž je spoluzakladatelem.

Igor Liba

Vynikající útočník patřil v 80. letech k oporám československé reprezentace. Celkem šestkrát startoval na mistrovství světa – 1982 ve Finsku (stříbro), 1983 v Západním Německu (stříbro), 1985 v Československu (zlato), 1986 v SSSR (páté místo), 1987 v Rakousku (bronz) a 1992 opět v Československu (bronz). Třikrát nastoupil na olympijském hokejovém turnaji – 1984 v Sarajevu (stříbro), 1988 v Calgary (6. místo) a 1992 v Albertville (bronz). Také si zahrál dvakrát na Kanadském poháru v letech 1984 a 1987. Celkově Liba v národním týmu nastřádal 211 utkání, ve kterých 66x skóroval. Jednou si zahrál také za samostatnou slovenskou reprezentaci.

Vincent Lukáč

Rodák z Košic odehrál v československé federální lize 518 zápasů, ve kterých vstřelil 393 gólů. Je na 8. místě Klubu hokejových střelců deníku Sport. Dvakrát byl nejlepším střelcem sezóny. I když jej v roce 1985 draftoval v 10. kole Quebec Nordiques, v NHL si nikdy nezahrál. V 146 reprezentačních zápasech vsítil 70 gólů. Startoval na ZOH 1980 (5. místo) a 1984 (stříbrná medaile). Je mistrem světa z let 1977 a 1985 a držitelem stříbrných medailí z MS 1982 a 1983. V roce 2000 působil jako trenér národního mužstva Jihoafrické republiky. V roce 2004 byl uveden do Síně slávy slovenského hokeje a v roce 2010 do Síně slávy českého hokeje.

Autogramiáda legend Komety:

Josef Černý

Rodák z Rožmitálu pod Třemšínem začínal ve Škodě Plzeň, od roku 1958 své jméno spojil s brněnskou Kometou. V jednadvaceti sezónách odehrál 686 prvoligových zápasů, ve kterých nastřílel 403 branek. Stal se tak prvním československým hokejistou, který v lize překročil hranici 400 vstřelených gólů. Reprezentoval Československo na 12 mistrovstvích světa a pomohl na nich vybojovat 5 stříbrných a 5 bronzových medailí. Zúčastnil se čtyř olympijských turnajů, z nichž si přivezl dvě bronzové (1964, 1972) a jednu stříbrnou medaili (1968). Josef Černý je členem Síně slávy českého hokeje i Síně slávy Mezinárodní hokejové federace (IIHF).

František Mašlaň

Elitnímu obránci jako jednomu z pouhých šesti hráčů patří všechny mistrovské tituly z legendární éry Komety Brno na přelomu 50. a 60. let minulého století. S klubem svého srdce opanoval v roce 1955 legendární Spenglerův pohár a zářil i v reprezentaci. V letech 1959 a 1967 pomohl národnímu mužstvu k bronzovým medailím, startoval rovněž na olympijských hrách v roce 1960 (4. místo).

Vladimír Nadrchal

Rodák z Pardubic byl prvním brankářem v Československu, který ke krytí obličeje použil plastovou masku. Stalo se tak na mistrovství světa 1961 ve Švýcarsku. V nejvyšší československé lize si poprvé zahrál jako sedmnáctiletý, největších úspěchů dosáhl s Kometou Brno. Ve městě pod Špilberkem se stal osmkrát mistrem Československa. Vladimír Nadrchal je držitelem stříbrných a bronzových medailí z olympijských her i mistrovství světa a členem Síně slávy českého hokeje.

Jaromír Meixner

Obránce Jaromír Meixner začínal s hokejem v Králově Poli, největší úspěchy získal s Kometou Brno. Je pětinásobným mistrem Československa a držitelem čtyř stříbrných a jedné bronzové medaile z elitní československé soutěže. Dva cenné kovy vybojoval také na mistrovství světa – stříbrno získal na šampionátech v letech 1965 a 1966. Po ukončení hráčské kariéry se věnoval žurnalistice.

Zdeněk Kepák

Střední útočník začínal s hokejem v Králově Poli. Nejvyšší soutěž hrál za královopolský Spartak (1945 -1957), poté byl na vojně v Dukle Jihlava a zůstal tam až do roku 1961, kdy se vrátil do Brna. Dres Komety oblékal deset sezon. V závěru ještě odehrál jeden rok za Zlín (Gottwaldov). Celkem má na kontě v nejvyšší soutěži 17 sezon, 405 zápasů, 189 branek. Zdeněk Kepák je čtyřnásobný mistr Československa s Kometou z let 1962 - 1965.

Autogramiáda hráčů A-týmu HC Kometa Brno:

Karel Vejmelka

V sezóně 2017/2018 odchytal za brněnskou Kometu 6 zápasů, kde plnil roli spolehlivé dvojky. Čtrnáct zápasů odehrál za prvoligovou Třebíč a mihl se na krátkém hostování v Jihlavě, kde odchytal čtyři utkání. Pak se ale vrátil zpět do Brna, kde byl u zisku druhého titulu brněnské Komety v řadě. Zkušenosti pravidelně sbírá i na kempu Nashvillu, kterým je draftován.

Bedřich Köhler

Poslední tři sezóny strávil v Hradci Králové. Ročník 2016/17 byl pro útočníka s oblíbeným místem v předbrankovém prostoru bodově nejúspěšnější od roku 2012 – v 63 duelech zaznamenal 17 gólů a 15 asistencí. O rok později to znovu nebylo vůbec špatné. Připsal stejný počet gólů, k tomu přidal 8 nahrávek. S Hradcem se snažil probojovat dvakrát v řadě do finále, ale cesta skončila před jeho branami, přemožitelem byla nejprve Kometa a za rok Třinec. Pro Köhlera se Kometa stává čtvrtou štací v jeho kariéře.

Lukáš Kašpar

Do extraligy se vrací po dlouhých letech strávených v zahraničí. Fanoušci jej mohou znát především z dresu národního týmu, ve kterém zanechal výraznou stopu. Vytříbený specialista na nájezdy ukázal mimořádné kvality v roce 2010, kdy se mu společně se svými staronovými spoluhráči Ondřejem Němcem a Michalem Barinkou podařilo vybojovat doposud poslední mistrovskou trofej ze světového šampionátu dospělých. Výborný turnaj odehrál také o dva roky později ve Finsku a Švédsku. S národním mužstvem získal bronz, který je doposud poslední v naší české hokejové pokladnici.

Martin Dočekal

V Kometě působí šestým rokem. Jeho brněnská štace se může nazvat více než úspěšná. V modrobílém dresu strávil většinu své kariéry, za tu dobu získal bronz a především dvě mistrovské medaile. V loňské základní části chyběl třebíčský rodák pouze v jednom zápase, v play-off se zranil, ovšem finále stihl a mohl si užít druhé velkolepé oslavy v řadě. Velký bojovník bude pokračovat v Kometě i v další sezóně.

Juraj Mikuš

Před sezónou 2014/2015 přišel z KHL do Sparty, kde si poprvé vyzkoušel českou nejvyšší soutěž. V premiérové extraligové sezóně získal 23 kanadských bodů a vysloužil si pozvánku na své první seniorské mistrovství světa, kde slovenský tým skončil devátý. V klubu z našeho hlavního města působil až do roku 2018, i letos nahlédl do reprezentace. Před letošní sezónou se přesunul do Brna.

Kamil Pokorný

Jeden z asistentů hlavního kouče Komety Kamil Pokorný byl vynikající obránce s tvrdou a přesnou střelou. Je úzce spojen s třebíčským hokejem, byť je rodákem z nedaleké Jihlavy. V Horácké Slavii byl i kapitánem. S aktivní sportovní činností se musel rozloučit kvůli zranění, ale hokeji zůstal věrný. Postupem času se stal úspěšným trenérem mládeže i dospělých a v třebíčském klubu zastával navíc i funkci sportovního manažera. Následně se přesunul do brněnské Komety, se kterou v posledních dvou sezónách vybojoval mistrovský double.

Jaké artefakty ze síně slávy míří do Brna?

• Dres prvních československých mistrů světa z roku 1947

• Hokejová výstroj z 60. let

• Dres reprezentačního útočníka Bohuslava Ebermanna ze 70. let

• Hokejka z roku 1977 (Poldi SONP Kladno)

• Dres útočníka Martina Procházky z olympiády v Naganu

• Hokejka, brusle a rukavice legendárního Jaromíra Jágra

• Dres kapitána reprezentace Roberta Reichla z mistrovství světa

• Pohár pro mistry světa z roku 1999

• Zlatá medaile z mistrovství světa 2000

• Pohár pro mistry světa z roku 2001

• Pohár T. G. Masaryka pro vítěze Tipsport extraligy

„Slavit 100. výročí vzniku Československa prostřednictvím duelu české a slovenské univerzity nám jako Masarykově univerzitě dává velký smysl. Jsme univerzita, na které vedle sebe studují Češi i Slováci. I malí bratři se občas perou, ale ve výsledku to utužuje jejich vztah a do dospělosti dává krásné vzpomínky. To samé čekám od souboje našich dvou univerzit. Že si na ledě nic nedarujeme, ale studenti i hráči budou mít krásnou vzpomínku na oslavy 100. výročí společné republiky,“ uvedla Hana Svatoňová, prorektorka Masarykovy univerzity pro vnější vztahy.

„Česko a Slovensko k sobě měly vždy blízko a v podstatě ještě stále vnímám Česko jako někdejší součást společného státu. V Česku mám několik členů rodiny a také mnoho přátel. Jsem rád, že i tímto způsobem můžeme udržovat nadstandardní vztahy mezi našimi zeměmi a přiblížit je hlavně naší mladší generaci, která si už z našeho vzájemného soužití tolik nepamatuje,“ sdělil Lukáš Frývaldský generální manažer klubu Gladiators Trenčín.

„Evropská univerzitní hokejová liga byl a je skvělý nápad. Jsem ráda, že se vždy najdou nadšenci, kteří se zasloužili o její vznik, podporu a fungování, ať už z jakékoliv pozice. Chovám sympatie ke studentům, kteří při vysokoškolském studiu mají chuť a energii hodně sportovat a tedy rozvíjet nejen ducha, ale i tělo. A při tom reprezentovat své školy. Tento zápas mezi českým a slovenským týmem se odehraje ve znamení 100. výročí od založení Československa. Upřímně se přiznám, že mi tentokrát nejde o to, aby vyhráli „naši“ (i když mě to potěší), ale těším se na vzájemné podání rukou hráčů na konci zápasu, které bude symbolizovat přátelství a nikoliv rivalitu mezi našimi spřátelenými národy,“ uvedla prof. Ing. Edita Hekelová, PhD, rektorka Vysoké školy managementu v Trenčíně.

„Na Trenčínské univerzitě poskytujeme kromě kvalitního vzdělání i velké možnosti sportovních, kulturních i jiných mimoškolních aktivit. Hokejový tým Gladiators Trenčín je jednou z nich a znamená skvělou příležitost na aktivní využití volného času a zároveň reprezentaci univerzity. Evropská univerzitní hokejová liga, která zastřešuje hokejové týmy z celé Evropy, pomáhá i tímto způsobem rozvíjet vztahy a spojovat jednotlivé země, ale i samotné lidí. Jako rektor si proto cením členství v lize a naše hokejisty podporuji dokonce aktivní účastí na jejich zápasech,“ poznamenal Jozef Habánik, rektor Trenčínské univerzity Alexandra Dubčeka.

„Jsem moc rád, že má univerzitní hokej pořád své místo i v Brně, které je studentským městem. Amatérský a mládežnický sport, který se hraje pro zábavu a radost z pohybu, je mi velice sympatický a EUHL tuto myšlenku beze zbytku naplňuje. Tato akce navíc symbolicky propojí Českou a Slovenskou republiku, dvě hokejové země, při příležitosti stého výročí vzniku Československa,“ sdělil Petr Vokřál, primátor města Brna.

Modrý gól

První branka, kterou jeden z týmů ve čtvrtek vsítí, má již nyní své jméno. Půjde o MODRÝ GÓL. Tak se totiž jmenuje osvětový charitativní projekt v oblasti problematiky autismu. Svým pojetím cílí k šíření povědomí o autismu během sportovních utkání a také k šíření komunikačního klíče. Modrá barva je barvou autismu a komunikace. EUHA věnuje v rámci MODRÉHO GÓLU příspěvek mamince chlapce Davídka na záchranu jejich domova. Davídkova maminka sama pečuje o syna s autismem.

Hokejové hry, z.s.

V lednu 2016 připravila Kometa Brno velkolepou akci pod širým nebem s názvem Hokejové hry. Uskutečnila se v místech bývalého zimního stadionu za Lužánkami, na kterém brněnský klub v minulosti slavil jedenáct titulů mistra republiky. Unikátní projekt, který zaznamenal pozitivní reakce i v zahraničním tisku, navštívilo včetně duelů Komety s Plzní a se Spartou více než 60 tisíc fanoušků. Obě zmíněná utkání navíc stanovila nový rekord v návštěvnosti extraligy - 18514 a 21 500 diváků.

Na základě úspěšné akce vznikly Hokejové hry, zapsaný spolek. Jeho posláním je připravovat fanouškům z celého regionu další projekty, které jim přinesou velkolepou podívanou a potěší jejich hokejová srdce. První akcí byl Turnaj 5 zemí hokejové reprezentace U17 v roce 2017, který nabídl konfrontaci hokejistů České republiky, USA, Ruska, Švédska a Finska. Česko-slovenský univerzitní souboj je dalším projektem z dílny Hokejových her.

Česko-slovenský univerzitní souboj
čtvrtek
27. 9. 2018
18:00 hod.
Online přenos
HC Masaryk University Gladiators Trenčín DRFG arena, Brno
 
 

Reportáž

Komentář

Další

Tento den před letyCopyright © 2004-2019 HC Kometa Brno & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS kanál