.

EKO Den s Kometou 2 – děti posbíraly 810 kg odpadků a naučily se třídit odpad

EKO Den s Kometou 2 – děti posbíraly 810 kg odpadků a naučily se třídit odpad
 

Protože vloni nejpečlivěji sbíraly odpad v okolí hradu Špilberku děti ze školy ve Slavkově u Brna, mohly společně se svými pedagogy vybrat místo, kde se uskuteční druhý ročník EKO DNE s Kometou. A samozřejmě první volbou zůstal jejich domovský Slavkov u Brna, kam se v úterý 23. září 2014 vydalo přes 450 dětí z osmi základních škol s učitelským doprovodem, aby se opět vzdělávaly po stránce ekologie a pomáhaly dělat naše prostředí, ve kterém žijeme, čistější. Na místě je čekala nejen přednáška o tom, jaký odpad se třídí do kontejnerů či pytlů, ale naučily se také, co mají dělat v případě, když najdou nebezpečný infekční odpad. EKO den s Kometou 2 se opět konal pod záštitou biologa RNDr. Mojmír Vlašína a stal se jedním z dílčích projektů Českého svazu ochránců přírody – Ukliďme svět. Kometa navíc po Drakometiádě opět ukázala, že se snaží v maximálně možné míře bavit a vzdělávat mládež. Vždyť v pouhém týdnu navštívilo její akce téměř 900 dětí! Další desítky lidí se podílely na jejich organizaci, či vzdělávání.

 

Ráno začalo příjezdem ke slavkovské oboře, kde byly děti rozděleny do 15 skupin, nafasovaly barevné pytle na třídění odpadu, na kaštany, ochranné rukavice, kleštičky na sklo a další odpad, svačinu v podobě housky se šunkou a sýrem, croissantu nebo perníku i pití. Děti dostaly také letáčky EKO dne s Kometou či letáky projektu Ukliďme svět, kde se dozvěděly, jaký odpad patří do jakých kontejnerů či pytlů, které měly zrovna v rukou.

Ke skupinám se přidal vždy alespoň jeden hokejista prvního týmu HC Kometa Brno. Hráči za dětmi přijeli z brněnské haly Rondo, aby jim pomohli nejen sbírat, ale i při vyplňování eko-kvízu, který byl pro děti ve Slavkově u Brna přichystán. „Akce podobného typu jsou strašně důležité. Dnes je krajina znečištěná, a čím dříve se děti naučí s odpadem pracovat, tím lépe,“ říkal kapitán Komety Leoš Čermák. Právě eko-kvíz se stal jedním z hlavních kritérií při celkovém součtu bodů. Na prvním místě byl vysbíraný odpad (v kg), na druhém zmíněný eko-kvíz a na třetím počet posbíraných kaštanů (v kg), které dále slouží buď k výrobě léků, kosmetických přípravků, nebo jako zimní krmivo pro zvěř.

Když děti dostaly veškeré pomůcky a instrukce, šly se vydat na cestu oborou, která vedla od slavného zámku kolem koupaliště po krásné louce k lesíku a areálu bývalé střelnice. Zde sbíraly především kaštany. Také na sluníčku vyplnily s vedoucími skupin i hráči Komety eko-kvíz.

Když vešly do lesa pod bývalou střelnicí, začínaly v různých cestičkách nacházet předměty různého charakteru. Na vrchu kopce, v areálu bývalé střelnice, probíhalo vážení odpadků i kaštanů a vyhodnocení ekologických testů. Děti se také mohly naživo podívat na techniku Hasičského záchranného sboru, policie ČR nebo Zdravotnické záchranné služby. Ve stánku společnosti RESPONO se mohly opět dozvědět podrobnosti o třídění odpadů a mrknout se i na příkladné ukázky předmětů. „Všechny akce, které podporují třídění, jednoznačně podporujeme. Smyslem bylo s dětmi a hráči Komety projít určitý úsek přírody, vysbírat a následně vyseparovat odpad. Děti se také mohly podívat přímo do kabiny svozového auta, stoupnout si na stupačku,“ říkal ředitel společnosti Respono, která se po závěru akce postarala o odvoz všeho sesbíraného odpadu.

A kdo vyhrál? Jaká skupina nasbírala v součtu sběru odpadu, kvízu a sběru kaštanů nejvíce bodů?

 • 1. místo – ZŠ Měšťanská Brno (9. skupina) – 401 bodů
 • 2. místo – ZŠ Měšťanská Brno (10. skupina) – 374 bodů
 • 3. místo – ZŠ Ivančice (5. skupina) – 240 bodů

Právě ZŠ Měšťanská tedy bude moct vybírat, kde se uskuteční 3. ročník EKO dne s Kometou. Na své škole přivítá za odměnu také hráče Komety na besedu s dětmi. V obou skupinách proto panovala velká spokojenost, což potvrdil učitel Martin Janás: „Když kluci viděli, kolik odpadu nasbíraly ostatní skupiny, soutěživost v nich propukla a hledali ještě více. Děti v dnešní době už nejsou s přírodou tak spjaté, někdy je jim lhostejná, což bohužel v některých případech vidí i u nás dospělých. Věřím, že když dnes viděly, kolik toho nasbíraly, váží si více čistoty kolem sebe.“

Vítězná skupina číslo 9 ze ZŠ Měšťanská v Brně. Vlevo učitel Martin Janás. Fotky najdete v galerii (ZDE)

Jednoznačně s ním souhlasil i žák Vojtěch Šmíd, tedy jeden z členů vítězné 9. skupiny. „S hráči Komety to byla zábava. Od teď už si budeme nejen v lese dávat více pozor, abychom něco nezahodili, protože už víme, kolik dá práce to uklidit,“ říkal Vojtěch, jenž uvedl, že nejvíce nasbíraného odpadu bylo především PET-láhví a sáčků. „Kluci objevili i čtyři staré pneumatiky, což je neuvěřitelné. Člověka až zaráží, že si dá někdo práci, aby to dovezl do lesa, než aby to zavezl do sběrného koše,“ kroutil nevěřícně hlavou kapitán Komety Leoš Čermák. Hráči Komety se dětem po úspěšném sběru také podepsali při autogramiádě.

Odpadu bylo nakonec dohromady 810 kilogramů, čemuž nechtěl věřit ani starosta Slavkova u Brna Ing. Ivan Charvát: „Záměrně jsme zvolili jako prostředí sběru lesopark oboru, která ční nad naším městem a byla relativně čistá. Nicméně jak jsme viděli, podařilo se dětem nasbírat velké množství odpadu, které zde návštěvníci zanechali. Pro děti je důležité, že jsou vychovávány k ekologii, protože výchova od základů je nejlepší. Třídění odpadů pomáhá zlepšení našeho životního prostředí.“

Stejné myšlenky měla také koordinátorka projektu Ukliďme svět a členka Českého svazu ochránců přírody Lucie Matulová. Český svaz ochránců přírody tento projekt v České republice organizuje už dvaadvacet let a EKO Den s Kometou je podle ní ukázkovou akcí, jak by se to mělo dělat zábavnou a zároveň poučnou formou: „Dle mých informací můžeme EKO den s Kometou považovat za největší moravskou akci. I díky přesunu do Slavkova tedy Kometa drží nejen brněnský primát,“ vykládala Lucie Matulová. Pokud chcete vědět více o třídění odpadu či jednotlivých projektech – Ukliďme svět – podívejte se na následující webovou prezentaci (odkaz).

Závěrečné slovo k EKO dni s Kometou si vzal Lukáš Bajer z marketingu Komety: „Jsme nad míru spokojeni, protože se sešlo přes 450 dětí nejen ze základních škol. Společně se nám podařilo vysbírat úctyhodné množství odpadků. Děti byly motivovány nejen účastí hráčů, ale i tím, že vyčistily kus jižní Moravy. Věřím, že se dětem líbilo, když s nimi hráči sbíraly odpadky, kaštany, případně s nimi odpovídali na otázky eko-kvízu. Bylo to takové neformální setkání, které naší mládeži, naší budoucnosti, nabízíme jako přidanou hodnotu v rámci našeho sloganu – Víc než hokej.“ Za klub by také rád poděkoval všem partnerům EKO dne s Kometou, kteří se na něm podíleli jakoukoliv pomocí. Ať už dodáním svačin pro děti, rukavic až po odvoz posbíraného odpadu.

Zajímavosti EKO Dne s Kometou 2

 • účastnilo se jej přes 450 dětí
 • 5 škol bylo z projektu Jižní Morava – Království Komety (z regionu jižní Moravy)
 • 2 školy z projektu Děti dětem – Kometa městu (ze škol městských částí Brna)
 • 1 skupina dětí byla poskládána z dětí z projektu Jsme jedna rodina (Kociánka Brno)
 • Nejbližší školou byla domácí ZŠ Komenského Slavkov u Brna
 • Děti, které přijely na EKO den s Kometou z největší dálky, byly z Ivančic (48,5 km)
 • EKO dne s Kometou se zúčastnilo přes dvacet hráčů prvního týmu HC Kometa Brno
 • Svoji techniku dětem předvádělo přes deset členů ochranných složek (hasiči, policie, záchranka)
 • Na místě bylo hasičské auto, sanitka i vůz policie ČR
 • Dozor nad akcí držela Městská policie Slavkov u Brna
 • Každá skupina měla k dispozici osobu vyškolenou v oboru třídění odpadu pro případné dotazy
 • Děti vysbíraly 810 kg různých druhů odpadků
 • Kaštanů děti posbíraly celkem 341 kg

EKO den s Kometou byl součástí projektu

Hlavní partneři EKO dne s Kometou 2

Partneři EKO dne s Kometou 2

 
 

Tento den před letyCopyright © 2004-2018 HC Kometa Brno & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS kanál