Zemřela hokejová legenda - Jaroslav Jiřík

Zemřela hokejová legenda - Jaroslav Jiřík
 

Brno - Skupina Argema zpívá v jedné ze svých písní o modrém pondělí, bohužel to včerejší se zapíše do kronik jako pondělí černé. Černé pro český sport a pro brněnský hokej, zemřela totiž legenda. Z dosud neznámých příčin nepřežil Jaroslav Jiřík pád letounu, jednomístného stroje, který se dopoledne zřítil v brněnských Medlánkách.

 

Jaroslav Jiřík se narodil 10.12.1939 ve Vojnově Městci. Byl vůbec prvním českým hokejistou, který nastoupil v NHL. Jeho první zápas se datuje k sezóně 1969/1970. Kladenský odchovanec se ovšem v zámoří výrazněji neprosadil, nastoupil pouze do třech utkání za St. Louis Blues, většinu sezóny ale strávil v CHL na farmě Bluesmanů v Kansas City. V létě 1970 se vrátil domů, kde oblékal dres ZKL Brno.

Hokeji se začal věnovat v roce 1949. Jeho začátky jsou spojeny s celkem SONP Kladno (1951-1961), se kterým také získal v roce 1959 pod vedením trenéra Vlastimila Sýkory první mistrovský titul. Na jeho hokejový růst měl největší vliv legendární Jiří Tožička. V roce 1961 po absolvování tělovýchovného institutu narukoval do RH Brno, kde zůstal s roční přestávkou (1969-70) až do roku 1975.

Nejčastěji nastupoval ve formaci s Františkem Ševčíkem na pravém křídle a Zdeňkem Kepákem v centru. Jeho bilance v Kometě - 362 utkání, 242 branek, 105 nahrávek, 347 bodů. V počtu odehraných zápasů mu patří v Kometě 19. místo, v historickém kanadském bodování je pátý, mezi střelci dokonce třetí. Před ním jsou pouze dva nestoři - Josef Černý a Karel Nekola.

Legendární hokejista s přezdívkou "Brambor" rovněž působil jako trenér. Začal hned v Kometě (kterou trénoval už jeden měsíc v roce 1966) a dělal asistenta Františku Vaňkovi. Po čase se stal hlavním trenérem, asistoval mu Vladimír Nadrchal. Na lavičce Komety vydržel do konce roku 1977. Po té převzal reprezentaci Švýcarska (1977-1980), vrátil se do Komety (s Vladimírem Křížem - 1980-1982), pokračoval v Nitře (1982-1984), Plzni (1984-1985) a pak se na dlouhou dobu stal šéftrenérem brněnské mládeže.

V roce 1988 se vrátil na střídačku Komety, ale jen na několik zápasů. Zachránit ji společně s Augustinem Bubníkem nedokázal. Pak zakotvil opět v Nitře, opět se vrátil k mládeži v Brně a k prvnímu mužstvu Komety (1995-1996). Sezónu ale nedokončil. Poslední roky pracoval jako hráčský agent, zastupoval například Davida Appela, Jana Fadrného nebo Zdeňka Blatného.

Včerejší tragédie zasáhla celé Česko a Slovensko. Mezi jeho největší přátele patřil mj. Jozef Golonka, který se dnes nechal slyšet, že přišel o svého nejlepšího kamaráda. Slovenský reprezentant věděl, že Jiřík létání miloval a již od svých mladých let chtěl být pilotem. Tato záliba se mu ale včera stala bohužel osudnou. Ač to byl dle Golonkových slov zkušený a zodpovědný pilot, s největší pravděpodobností jej připravila o život technická závada na jeho letounu.

V jedenasedmsáti letech tak končí životní pouť jednoho z největších velikánů našeho hokeje. Jeho památný rozhovor na tomto webu naleznete v odkazu. Jaroslav Jiřík

Čest jeho památce.

Zdroj: www.hckometa.wz.cz (Zbyněk Matýsek)

 
 

Tento den před letyCopyright © 2004-2019 HC Kometa Brno & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS kanál