.

Komentář Libora Zábranského k reorganizaci mládežnických soutěží od sezóny 2018/2019

Komentář Libora Zábranského k reorganizaci mládežnických soutěží od sezóny 2018/2019
 

B r n o – Výkonný výbor ČSLH schválil novou strukturu a věkové kategorie mládežnických soutěží, změny vstoupí v platnost od sezóny 2018/19. Stávající model se třemi nejvyššími soutěžemi – extraligou mladšícho dorostu, extraligou staršího dorostu a extraligou juniorů – nahradí model se dvěma soutěžemi, dvouročníkovou extraligou dorostu a tříročníkovou extraligou juniorů.

 

Celkový počet mužstev, která v nejvyšších mládežnických soutěžích nastupují, se tak sníží ze 72 na 54, tj. o čtvrtinu. Při stejném počtu hráčů v těchto věkových kategoriích bude důsledkem mimo jiné větší důraz na jejich výkonnostní růst, vyšší vnitřní konkurence v týmech a s tím související zkvalitnění soutěží. Obě soutěže – extraliga dorostu, stejně jako extraliga juniorů – budou otevřené, se sestupy a postupy.

V extralize dorostu bude nastupovat třicet a v extralize juniorů čtyřiadvacet mužstev, která si účast vybojovala sportovní cestou. V extralize dorostu budou v sezóně 2018/19 nastupovat hráči ročníků 2003 a 2004, v extralize juniorů hokejisté ročníků 2000, 2001 a 2002. Pro nižší věkové kategorie – žactvo a mladší dorost – se struktura ani věkové kategorie soutěží nemění, kategorie staršího dorostu byla sloučena s kategorií juniorů a byla upravena věková hranice. V nejvyšších věkových kategoriích navazuje nový model na změny, provedené v uplynulých sezónách v nejvyšších soutěžích dospělých a zaměřené na širší uplatnění mladých hráčů v Tipsport extralize a WSM lize.

Přijetí nového modelu předcházela roční příprava a diskuse na všech úrovních hokejového prostředí. Různé varianty diskutovaly v tomto období všechny odborné komise ČSLH (sportovně technická komise, trenérsko metodická komise, komise mládeže, reprezentační komise i poradní výbor, složených ze zástupců krajských svazů). Diskuse se zúčastnili také zástupci Asociace profesionálních klubů ledního hokeje a Akademií ČSLH, všechny členské kluby mohly své návrhy, týkající se organizace soutěží, předkládat do poloviny ledna 2018.

Libor Zábranský na tréninku mládeže Komety. Foto: Jiří Grulich.

Komentář Libora Zábranského

„Otevřeně říkám, že za sebe, za Kometu a jako člen výkonného výboru, jsem jednoznačně pro tuto změnu. Za 13 let zkušeností s mládežnickým hokejem si troufnu říct, v čem máme největší problém, a to je dle mého názoru malá konkurence. Je to cesta správným směrem a koneckonců je to návrat k tomu, co tady kdysi fungovalo a bylo funkční.

Co se týče našich ročníků 1999: U našich hráčů ročníku narození 1999 nehrozí, že by měli končit, v žádném případě není důvod k panice. Všichni začnou a dostanou šanci v Třebíči, s níž bychom rádi i nadále pokračovali ve výborné a fungující spolupráci. Tento posun mezi dospělé jim může urychlit hokejový růst. Z profesního hlediska to vidím jako obrovský progres dál. Podle mého názoru se jinak neposuneme. Nelze o dvacetiletých nebo jednadvacetiletých hráčích říkat, že to jsou junioři. To už jsou hráči, kteří musí být v mužském hokeji. V něm se musí otrkat a já si myslím, že je to správná cesta i pro reprezentační dvacítku.

Když už se uzavřela WSM liga, měla by tato soutěž jednoznačně urychlit vstup našich mladých kluků do mužského hokeje, který je diametrálně odlišný od toho mládežnického. Není možné, abychom do patnácti let všem stačili, ale mezi věkem šestnáct až devatenáct nám ve světě takto hráči ulítli. A je jedno, jestli se jedná o Finy, Švédy nebo Kanaďany.

Hráči u nás mají nadstandardní podmínky, svaz finančně podporuje rozvoj mládeže, kluby dávají mnoho peněz do rozvoje mládeže. Máme špičkové zázemí, kondiční trenéry. Český hokej dělá pro mládež hodně, ale je zjevné, že musíme vytvořit větší konkurenční prostředí. A také dlouhodobě říkám, že máme málo kvalitních trenérů, a když ubude jedna z kategorií, okamžitě se vytvoří tlak i na trenéry mládeže. Za Kometu jednoznačná kvitace tohoto kroku a podpora. Jsem rád, že výkonný výbor takto rozhodl."

 
 

Tento den před letyCopyright © 2004-2018 HC Kometa Brno & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS kanál