.

Chtěl bych si zahrát za Kometu v extralize, říká David Appel

Chtěl bych si zahrát za Kometu v extralize, říká David Appel
 

B r n o - Kádr týmu Komety pro příští sezónu se stále zřetelněji rýsuje. Vedle příchodu posil je také potřeba smluvně podchytit hráče, kteří již v kádru byli i v minulé, úspěšné, sezóně. Nejnovějším, byť staronovým, přírůstkem je útočník David Appel. Loni v Kometě působil na roční hostování jako kmenový hráč třineckých Ocelářů. Po jejím skončení panovaly o jeho setrvání v klubu značné pochybnosti, avšak minulý týden se Kometě definitivně upsal – a na celé 3 roky. Jasně se tak projevuje snaha nového vedení dát týmu koncepci s vizí delší než jediný rok.

 

Appel je brněnským odchovancem, dresu Komety však zůstal věrný jen do 17 let. Poté zamířil do juniorky extraligového Třince, kde od 18 let hrál i v nejvyšší soutěži. Dlouhodobě stabilní místo v A-týmu Ocelářů mu však nebylo souzeno. Během 4 let za ně sehrál nejvíce zápasů v sezóně 2000/1 – 35, ve kterých vstřelil 2 branky. Střelecky nejúspěšnější třineckou sezónu zažil o rok později, kdy v 17 zápasech skóroval 4x. V ní byl také zapůjčen do Litvínova a Karlových Varů, za které si dohromady připsal dalších 15 startů a 2 góly. Protože se mu nepovedlo stabilně prosadit do Extraligy, často pobýval na hostování v celcích nižších soutěží – nejprve v třinecké juniorce, poté v prvoligovém Ytongu Brno a Kadani. Sezónu 2003/4 strávil na celoročním hostování v ambiciózním prvoligovém týmu Ústí nad Labem.

V loňské sezóně se vrátil do Komety na celoroční hostování, neboť stále patřil Třinci. a zařadil se ke klíčovým hráčům úspěšného brněnského týmu. Zpočátku sezóny si vedle renomé obávaného střelce také vydobyl postavení bouřliváka, který často zahřívá trestnou lavici. I když v průběhu sezóny jeho konto trestných minut přestalo poněkud nabobtnávat a pozici zlého muže soutěže od něj převzala kadaňská modla Stanislav Stavenský, také se trochu vytratil z čela střeleckých tabulek. Přesto si nakonec připsal ve 45 zápasech celkem 18 branek, což jej vyneslo na 9. místo střeleckého hodnocení celé soutěže a na pozici stříbrného mezi střelci v týmu Komety (po Michalu Černém).


Proč jsi se rozhodl zrovna pro nabídku Komety?
Rozhodl jsem se hlavně, protože jsem neměl zájem nikde cestovat. Měl jsem jen nabídku ze Vsetína, jiná nabídka z extraligy nepřišla. A říkal si, že pokud budu hrát první ligu, tak jedině v Brně za Kometu. Chci, aby tady brněnský hokej někam směřoval. A doufám, že se to bude dařit a půjde postupem času nahoru.

Třinec už neměl zájem na prodloužení smlouvy?
Sportovní manažer třineckého klubu Pavel Marek už neměl zájem. Vlastně mi nedali šanci ani na zkoušku, takže jsem velice rád, že mě Kometa sem do Brna koupila.

Ozvaly se i jiné kluby, proslýchalo se něco o Technice?
Ke kontaktu došlo, ale bude mi čtyřiadvacet. A jelikož jsem měl i několik jiných prvoligových nabídek, tak hrát druhou ligu by z mého pohledu bylo hodně málo. Byl bych blázen, kdybych šel hrát druhou ligu.

Myslíš, že kdyby byly v Brně dva prvoligové týmy, že by to bylo pro brněnský hokej dobře?
Já sám netuším jestli jsou schopni se domluvit. Jaké mezi nimi panují vztahy. Každopádně si myslím, že by se měla najít nějaká společná řeč, ale nejde, aby byly v Brně dva prvoligové kluby. Bylo to tady několik let a nevedlo to k ničemu, akorát k tomu, že si dělali naschvály. Mělo by se konečně začít spolupracovat dohromady a posunout brněnský hokej tam, kde kdysi dávno byl. Je to můj názor tak to vidím já a přál bych si, aby to tak bylo.

Po osmi letech dokázala v loňské sezoně Kometa dojít až do play-off a přilákat hodně diváků?
Už od začátku loňského léta bylo vidět, že tady bude dobrej mančaft. S tím se do nové sezony vstupovalo. Všichni věřili tomu, že se nebude hrát opět na spodku tabulky (pozn. jak tomu bylo zvykem několik posledních let). Podařilo se nám to, hráli jsme vršek tabulky a začala chodit spousta diváků (pozn. loni to bylo průměrně jen 350, letos desetkrát tolik, což je velký nárůst). Což bylo pro nás nesmírně důležité. V atmosféře, jaká loni byla se hraje úplně jinak. Protože, když přijde čtyřitisíce lidí tak je to každopádně pro nás hráče lepší než, když chodilo třista. A bylo to úplně mrtvé, diváci nás ženou dopředu a spousta zápasů se dala otočit díky nim. Play off se vlastně uhrálo díky divákům, ti byli našim šestým hráčem a díky jim za to. Byl to super pocit hrát před takou kulisou diváků, potvrdil a poděkoval divákům David Appel.

Jak hodnotíš sedmé místo po zálkadní části a následné play off?
Po první polovině to bylo dobré, pohybovali jsme se stále v první čtyřce, ale závěr nám nevyšel. Byli tady nějaké zranění, přestalo se nám dařit a nebylo potřebné štěstíčko, které se nás drželo v první části soutěže. Podle mě sedmé místo bylo určitě neúspěch, kdyby se nám podařilo dostat do první čtyřky a začínali případný pátý zápas doma, tak by se semifinále dalo určitě udělat.

Myslíš si, že bude chodit minimálně stejný počet fanoušků, jako v loňské sezoně?
Pokud se sezona rozehraje stejně dobře myslím si, že budou chodit ještě ve větším počtu než loni. Určitě jsme se snažili dát jim tu nejlepší pozvánku na další sezonu. Třeba na poslední zápas s Ústím nad Labem bylo prakticky vyprodáno (pozn. přes 6000 diváků). Přál bych si, aby chodilo aspoň pěttisíc na každý zápas, ale samozřejmě záleží jen na nás. Když budeme hrát někde ve spodních patrech tabulky tak zřejmě moc lidí chodit nebude.
Jak se na to těšíš? Těším se hodně, směje se.

Pár hráčů odešlo, někteří do mužstva přišli, jak vidíš současný tým?
Je minimálně stejně dobrý. Myslím, že i lepší. Kdyby byl horší, tak bych přece nezůstával.

O tvoje další působení se zasadil kouč Číhal. Jeho důvěra asi potěší?
Určitě, lepší než naopak. Dostaneš do své útočné řady nového spoluhráče Lukáše Říhu. Těším se na to, jsme stejní blázni. Mohlo by nám to spolu klapat, směje se Appel.

Myslíš, že si v Brně zahraješ v extralize?
Je to můj sen, Brno si určitě nejvyšší soutěž zaslouží. Už jen kvůli lidem, kteří na hokej chodí bych si přál, aby se v Brně extraliga hrála. Také proto jsem v Kometě podepsal tříletou smlouvu a věřím, že si zde extraligu zahraji.

A myslíš si, že se ji někdy brněnský fanoušek dočká?
Diváci, kteří si najdou cestu na hokej tak by si v Brně extraligu určitě zasloužili. V Brně jako v druhém největším městě by se určitě hrát měla. Momentálně jsou tu lidé, kterým věřím, že extraligu sem přivedou. Myslím si, že pokud bude všechno klapat tak by se za rok mohla zkusit i baráž.

Myslíš, že se dočkáme nového zimního stadiónu?
Každopádně je to důležitý krok pro extraligu, i když je spousta horších hal v extralize než je Rondo. Ale pro extraligu by to určitě chtělo zimní stadión.
Postupem času až bude Kometa hrát nejvyšší soutěž, tak se nová hala bude muset stejně tak nebo tak postavit. Takže určitě věřím, věřím v to, ale vůbec netuším jak to dopadne.

Máš jako hokejista rád letní přípravu?
Rád ji nemám, ale je potřeba bez letní přípravy se sezona odehrát nedá. Co hráč přes léto natrénuje s tím odehraje celou sezonu. Hlavně ti, kteří to musejí u bruslit, pro ty je to hodně důležité.
Na začátku přípravy jsi si stěžoval, že se ti na ranní tréninky nechce vstávat. Už jsi si zvykl? Nic jiného mi nezbývalo. Už je to lepší.

A co ti na ní nejvíce vadí?
Čím jsem starší, tak mi teď dělá víc problém běhání, toho máme na trénincích opravdu hodně. Naopak posilovna mi teď vůbec nevadí. Měsíc po skončení sezony jsem nic nedělal, přiznal. Ale prvních čtrnáct dní přípravy pro mě bývá vždycky těžkých, pak si zvyknu.

Jiné sporty a zájmy? (během letní přípravy, jiné sporty)
Každopádně je to sport, v létě hraji hodně tenis, chodím plavat a v zimě jezdím rád lyžovat (pozn. letos byl brněnský forward v Jeseníkách na Ramzové).

Co všechno hokeji obětuješ?
V sezoně tomu člověk obětuje všechno. Každý den je trénink a prakticky třikrát týdně zápas. Takže moc volného času na své osobní zájmy, mi v sezoně nezbývá.
Když jsem býval mladší tak moji vrstevníci chodili hrát fotbálek a já mazal na trénink. Ale určitě toho nelituji, je to moje práce a ještě mě to baví. Což je ideální spojení.

Kdo z hokejových velikánů byl tvým vzorem?
Ptá se mě na to spousta lidí, ale abych řekl pravdu tak žádný hokejový vzor nemám. Ale, kdo se mi líbí z hokejistů, tak je to určitě Martin Havlát. Hrával se mnou v Třinci a jeho styl hry se mi strašně líbil.

Se kterými hokejovými osobnostmi jsi se během dosavadní hokejové kariéry setkal?
V Třinci hrálo spoustu výborných hráčů ze Slováků Daňo, Sekeráš, Jánoš od nás Král, Ujčík, Lubina, L. Procházka. Já s nimi mohl sedět v jedné kabině, byl to určitě příjemný pocit.
V extralize jsem se potkával s Jirkou Dopitou s jedním z našich nejlepších hráčů, hrál třeba proti Paterovi s M. Procházkou.

Říká se o tobě, že jsi hodně vylučovaným hráčem, ale zároveň dáváš hodně gólů. Jak to vidíš ty?
Pravda je, že jsem byl na začátku sezony hodně namotivován, aby se dělaly výsledky a z toho pramenilo hodně vyloučení. Ale spousta faulů na vyloučení nebylo, když jsem dostal desítku tak to bylo jasné, bohužel občas mě to ujelo. Byla to jen loňská sezona a opakovat se to už nebude. To, že dávám hodně gólů, už od žáčků jsem byl střelec. Měl jsem zkrátka čuch na góly. Hráč musí mít také štěstí a vědět kam se v danou chvíli postavit. Letos bych se chtěl dostat přes hranici 25 branek.

Poznávají tě fanoušci na ulici?
Bydlím kousíček od Brna v Podlesí u Kuřimi. Tady v Brně mě zná hodně lidí, ale ne jen díky hokeji. Mám v Brně hodně přátel a kamarádů. Ale určitě fanoušci Komety, kteří chodí na hokej tak mě na ulici poznávají.

Co by jsi vzkázal fanouškům do nové sezony?
Chtěl bych jim vzkázat, aby chodili hned od prvních zápasů aspoň stejně jako loni. Budeme se snažit hrát pro ně co nejlíp, aby se chodili do Ronda hokejem bavit. A doufám, že uvidí co nejvíce vítězství.

A co by jsi si přál ty osobně?
Zažít pocit, že se nám s Kometou podařilo postoupit do extraligy. Je to moje největší přání, přiznává David Appel.

Děkujeme za rozhovor.

 
 

Tento den před letyCopyright © 2004-2018 HC Kometa Brno & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS kanál