Království Komety: Hrdina Království

Hrdina Království Komety je ojedinělý projekt v rámci jižní Moravy, díky kterému HC Kometa Brno oceňuje odvážné muže či ženy, kteří ve svém městě provedli prospěšný skutek, zachránili život osoby či osob, udělali výjimečný hrdinský čin nebo zaznamenali dlouhodobý přínos pro Brno a obce Království Komety.

Máte i Vy ve svém okolí někoho kdo se podílel na záchraně lidského života nebo svůj život zasvětil pomoci druhým?

Hrdiny je možné nominovat na m.hofirkova@kometagroup.cz

Hrdinové Království Komety:


1. Teodor Lipka


2. Danuše Táborská


3. David Jachnický


4. Dalibor Man


5. Eva Malaníková


6. Jiří Boudný


7. Miroslava Knapková


8. Lucie Šafářová


9. Michal Charvát


10. Tomáš Horák


11. Michael Svoboda


12. Nohejbal Modřice


13. Lumír Sedmidubský


14. Karel Mazal


15. Jan Horáček


16. Květoslava Krejčířová


17. Tomáš Matonoha


18. Josef Němec


19. Jakub Zapletal, Jaroslav Macek, Jaroslav Karas


20. Martin Červenka


21. Pavel Císař


22. Zdeněk Chvátal


23. Michal Molent


24. Izabela Jefimová a Sára Bukovská

Medailonky Hrdinů:

Teodor Lipka

Prvním hrdinou Království Komety se stal šlapanický Teodor Lipka, jenž vytáhl dítě z kanalizační jímky. Mladík do ní ve Šlapanicích upadl skrze zrezivělý kanál a nemohl se dostat ven. Jen díky pomoci pana Lipky vše šťastně skončilo. Teodor Lipka byl za svůj hrdinský čin oceněn VIP vstupem na utkání Komety proti Vítkovicím a před samotným začátkem přebral přímo na ledové ploše slavnostní plaketu na památku svého činu a speciální dres, který je věnován jen Hrdinům Království Komety. Předal mu jej starosta Šlapanic.

Profesorka MUDr. Danuše Táborská, DrSc

Profesorka Danuše Táborská vystudovala v Brně lékařskou fakultu a hned po studiích začala pracovat na Chirurgické klinice nemocnice u Svaté Anny, kde strávila nepřetržitě 10 let. Poté byla u počátků oddělení anesteziologie a resuscitace. Klinika byla jako první v Československu založena v roce 1973 a Danuše Táborská byla 16 let přednostou kliniky. Poté se stala profesorkou na Masarykově univerzitě, kde založila vznik nových odvětví medicíny transplantologie, kardiochirurgie a diagnostiky mozkové smrti (jako první na Moravě). Za svůj život již zachránila nebo pomohla tak velkému počtu lidí, že docela zapomněla jejich počet. Ve Fakultní nemocnici u Svaté Anny pracovala přes šedesát let! Paní Táborská je také první profesorkou, která začala vyučovat anesteziologii. Za svůj život získala mnoho ocenění a byla dlouholetou členkou vědecké rady lékařské fakulty a je považována za první dámu české anesteziologie a intenzivní péče. Celý svůj život zasvětila medicíně. Nyní působí na katedře anesteziologicko-resuscitační kliniky Masarykovy univerzity.

nadstrážmistr Dalibor Man

Dalibor Man je jedním ze dvou policistů, kteří minulý čtvrtek v civilu u hlavního nádraží v Brně zneškodnili dva lupiče, kteří na ulici Masarykově vykradli směnárnu s pomocí střelné zbraně. Po třech a půl letech ve službě se mu stal podobný případ poprvé. V daný den byl čtyřiadvacetiletý nadstrážmistr z Běhounské 1 mimo službu na cestě do města a za lupičem se vydal dokonce, i když si všiml, že má zbraň. Sám přitom ozbrojený nebyl! „Už jsem měl v minulosti dvě drobné krádeže, ale nebylo to nic podobného jako ve čtvrtek a doufám, že už mě v civilu nikdy nic podobného nepotká," říká Dalibor Man.

kapitán David Jachnický

Druhým policistou, který pomáhal chytit dva lupiče, kteří okradli ve čtvrtek 5. dubna směnárníka je policejní kapitán David Jachnický. Ve svých 28 letech pracuje u Policie 4 roky a služebnu má v Praze na oddělení protiextremistickém na odboru odhalování závažné obecné kriminality v rámci krajské kriminálky. Protože bydlí v Brně, byl v inkriminovaný moment na nádraží, kde čekal na vlak do Prahy, a poté co uviděl, že se děje něco závažného, nebál se ani mimo službu zasáhnout. David vystudoval policejní akademii, takže pokračování u Policie bylo jasným pokračování kariéry.

Mgr. Eva Malaníková

Pátou Hrdinkou Království Komety se stala Mgr. Eva Malaníková. Učitelka Základní školy Mutěnická 23 se svým kolegou Jiřím Boudným díky rychlé reakci zachránila život žačky, která při odchodu z tělocviku zkolabovala. Mladá dívka ztratila vědomí a byla v přímém ohrožení života. Dle pokynů záchranné služby až do jejího příjezdu učitelé žákyni masírovali srdce, žákyně pak byla téměř týden hospitalizována. Oba pedagogové obdrželi „Čestné uznání za záchranu lidského života", které jim bylo předáno paní náměstkyní Bohuňovskou v úterý 27. března 2012 v 10.30 hod. v Rytířském sále Nové radnice v rámci akce Učitel roku 2012. O dva dny později navíc Evu Malaníkovou i Jiřího Boudného osobně přijal primátor Onderka, který jim předal dárky.

PaedDr. Jiří Boudný

Šestým Hrdinou Království Komety se stal PaedDr. Jiří Boudný. Učitel Základní školy Mutěnická 23 se svojí kolegyní Evou Malaníkovou díky rychlé reakci zachránil život žačky, která při odchodu z tělocviku zkolabovala. Mladá dívka ztratila vědomí a byla v přímém ohrožení života. Dle pokynů záchranné služby až do jejího příjezdu učitelé žákyni masírovali srdce, žákyně pak byla téměř týden hospitalizována. Oba pedagogové obdrželi „Čestné uznání za záchranu lidského života", které jim bylo předáno paní náměstkyní Bohuňovskou v úterý 27. března 2012 v 10.30 hod. v Rytířském sále Nové radnice v rámci akce Učitel roku 2012. O dva dny později navíc Evu Malaníkovou i Jiřího Boudného osobně přijal primátor Onderka, který jim předal dárky.

Miroslava Knapková

Dlouhodobý komeťácký projekt, jenž hledá Hrdiny Království Komety, při domácím utkání proti kladenským Rytířům (16. 9. 2012) představil nového člena pomyslné síně slávy. Stala se jím sportovkyně Miroslava Knapková, která zviditelnila Brno a jižní Moravu - Království Komety - na olympiádě v Londýně 2012, když se jí povedla získat zlatá medaile ve skifu. Sportovkyně, která se v Brně narodila i vyrůstala, vhodila na prvním domácím utkání sezóny 2012/2013 slavnostní buly a po utkání také předávala ocenění nejlepším hráčům.

Lucie Šafářová

Lucie se narodila 4. února 1987 v Brně. Levoruká hráčka, která v současnosti žije v Monaku, začala s tenisem ve třech letech. Českou republiku reprezentovala Lucie Šafářová na olympijských hrách v Pekingu i Londýně. Reprezentantkou je také v ženském Fed Cupu, kde se poprvé objevila už v roce 2004. Na největší úspěch si však musela chvíli počkat a hlavně pořádně zabojovat. I když v roce 2011 prohrála obě své hry moskevského finále, mohla se nakonec radovat z fedcupového vítězství. Na stejnou metu dosáhl tým ve složení Šafářová, Kvitová, Hlaváčová a Hradecká i v roce 2012, když se radoval z vítězství na ploše pražské O2 areny.

Michal Charvát

Už devátým členem Hrdinů Království Komety se stal významný brněnský vysokoškolský pedagog Prof. PhDr. Michal Charvát, CSc. Pan Charvát je významnou osobností v oblasti sportu a tělovýchovy. Od roku 2003 vykonával dvě volební období funkci děkana FSpS MU Brno, na jejímž vzniku měl zásadní podíl. V současnosti je na Fakultě Sportovních studií proděkanem. Pod vedením profesora Michala Charváta se Fakulta Sportovních studií stala významným centrem nejen v tradičních oborech tělovýchovného učitelství a trenérství, ale nabízí i zcela nové moderní studijní obory, jako například regenerace a výživa ve sportu, edukace bezpečnostních složek apod. Je samozřejmostí, že Fakulta za dobu své existence vychovala řadu vysokoškolsky vzdělaných sportovců, reprezentantů a olympioniků.

Tomáš Horák

Tomáš Horák je mladý strážník Městské policie Brno, který se stal v prosinci roku 2012 mistrem světa v klasické kulturistice v kategorii juniorů a i díky jeho zásluze skončila v Budapešti Česká republika na celkovém třetím místě, když za sebou nechala dalších 46 zemí! „Jsem mile překvapený, že jsem byl mezi Hrdiny Komety zařazen. Je to pro mě velká čest. Už jen vhazovat buly se zde nepodaří kde komu,“ říkal při sledování utkání Kometa – Karlovy Vary Tomáš Horák.

Michael Svoboda

Jedenáctým hrdinou Království Komety byl v pátek 29. listopadu 2013 před domácím zápasem s Kladnem jmenován Michael Svoboda, ředitel projektu Brno a jižní Morava bez hranic. Je to totiž právě on, který nabízí dětem, které v životě neměly tolik štěstí, novou šanci do života, popřípadě jim pomáhá dostat se z nepříjemné situace. S Kometou začal spolupracovat krátce po jejím návratu do extraligy a i díky němu vytvořil brněnský hokejový klub projekt Jsme jedna rodina, který měl umožňovat setkání sociálně či zdravotně handicapovaných dětí s hráči Komety, případně účast na akcích Komety či jejich zápasech.

Nohejbalový oddíl TJ SOKOL SDS EXMOST MODŘICE

Oddíl byl založen už v roce 1986, když si parta nadšenců vybudovala svépomocí nohejbalový kurt. Poprvé si zahrál klubovou soutěž v roce 1994, kdy rovnou z 2. ligy postoupil do nejvyšší soutěže. Od této chvíle získali nohejbalisté Modřic v kategorii družstev 2 bronzové, 4 stříbrné a 9 zlatých medailí. V roce 2003 získali první mistrovský titul z extraligy družstev a od té doby se jejich nadvláda přerušila pouze dvakrát. V letech 2004 a 2012 navíc získali hráči Modřic i prestižní titul z PMEZ. Klubem prošlo několik mistrů světa a mistrů Evropy v seniorské i juniorské kategorii.

Lumír Sedmidubský - Zdravotnická záchranná služba JMK

Narodil se v roce 1959, pracuje v organizaci od roku 1990 na pozici zdravotnického pracovníka ve výjezdové skupině výjezdových základen územního oddělení Brno, záchranáře - specialisty. Po celou dobu svého mnoholetého působení patří k těm pracovníkům, kteří prezentovali a prezentují stabilně vysoce kvalitní činností práci zdravotníka záchranáře, a to jak ve výjezdových skupinách zdravotnické záchranné služby, tak ve skupině leteckých záchranářů - specialistů, v níž pan Sedmidubský působil mnoho let svého profesního života. Soustavným plněním vysokých kritérií odborné záchranářské práce je vzorem pro své mladší kolegy, je uznávám svými nadřízenými, vzbuzuje důvěru pacientů a jejich nejbližších v těžkých životních situacích, jimž je záchranář při své práci vystaven.

Karel Mazal – Hasičský záchranný sbor JMK

Nadpraporčík Karel Mazal nastoupil k profesionálnímu hasičskému sboru v Brně v roce 1991. Během svého více než dvacetiletého působení ve výjezdové jednotce vykonával nejprve funkci hasiče specialisty a později technika speciálních služeb. Účastnil se osobně více než dvou tisíců náročných zásahů nejen na území města Brna, ale i napříč celou Českou republikou. Mnohokrát se také aktivně podílel na záchraně osob při živelních pohromách, například při ničivých povodních na Moravě a v Praze v letech 1997 a 2002 jako člen povodňového odřadu Jihomoravských hasičů. Zasahoval také u mimořádných událostí s velmi tragickými následky, například při výbuchu plynu a následném požáru v bytovém domě na Tržní ulici v roce 2004, při požáru bytu na ulici Spolková v roce 2009 anebo u závažných hromadných dopravních nehod na brněnských rychlostních komunikacích. Byl také členem družstva, které vybojovalo vítězství v celorepublikové soutěži ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel, která se konala poprvé v Brně v roce 1995. V současné době působí Karel Mazal jako technik technické služby na požární stanici Líšeň. Jeho odbornou péčí a kontrolou procházejí stovky technických prostředků, které každý den používají hasiči při zásazích u mimořádných událostí. Je také aktivním členem Posttraumatického intervenčního týmu, který poskytuje první psychickou pomoc přímo na místě mimořádné události potřebným osobám.

Jan Horáček – Policie ČR JMK

Podpraporčík Jan Horáček nastoupil k policii v roce 1976, po čtyřech letech však od sboru odešel. Po svém návratu do řad ochránců zákona (1996) pracuje jako dopravní policista u brněnského dopravního inspektorátu. V ulicích ho mohou Brňané vidět i na motocyklu. Typickým znakem je pro něj otevřená přilba a tmavé brýle na očích. Je jedním z nejstarších policistů v republice, kteří jsou zařazeni v přímém výkonu služby. Díky svým životním i služebním zkušenostem dokáže většinu prohřešků řidičů řešit s grácií a důraznou domluvou, která má mnohdy větší účinek než pokuta. A snad můžeme prozradit, že se právě dnes tento brněnský patriot dožívá 60 let.

Květoslava Krejčířová

Květoslava Krejčířová z Dražovic, která dlouhá léta působila jako zdravotní sestra, se stala dalším Hrdinou Královtsví Komety. Onen čin, kterým se zařadila mezi Hrdiny Království Komety, byla záchrana čtrnáctidenního novorozence, kterému v krku uvízla žvýkačka. Jen díky včasné pomoci paní Květoslavy dítě přežilo. Sama však skromně prohlašuje, že by se tak zachoval každý a svůj čin hrdinským neshledává. Vše se stalo v Dražovicích, kam za ní s dítětem přiběhla jedna ze sousedek. Mezi Hrdiny byla Květoslava zařazena 6. února 2014 před utkáním s Mountfield HK.

Tomáš Matohona – herec

Brněnský rodák vystudoval Janáčkovu akademii múzických umění v Brně a od roku 1994 působí v brněnském HaDivadle. Roku 2005 nastoupil do pražského Divadla Rokoko. Poprvé se na filmovém plátně objevil v roce 1995 v malé roli v komedii Byl jednou jeden polda. Do povědomí diváků se více dostal díky filmům Divoké včely a Mistři. Dále hrál například ve filmech Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště, Gympl a Bestiář.

Josef Němec

Josef Němec ve čtrnácti letech zachránil svoji babičku, která se při plavání na jezeře v Ostrožské Nové Vsi začala topit kvůli srdeční slabosti. Učinil tak s nasazením vlastního života, protože babička nebyla ve vzdálenosti 250 metrů od břehu schopna doplavat zpět. Vnuk Josef ji pomohl dostat se do mělké vody a poté ji na břehu pomáhal vzpamatovat se z šoku. O svém činu však dlouho mlčel, nikomu se nezmínil. Speciální dres pro Hrdiny království Komety mu na ledové ploše předala první náměstkyně primátora města Brna Klára Liptáková před utkáním brněnských hokejistů s Litvínovem (1.2. 2015).

Jaroslav Karas, Jaroslav Macek, Jakub Zapletal

Jaroslav Karas, Jaroslav Macek a Jakub Zapletal jeli vlakem do Brna do školy. Všimli si, že muž, který si sednul přes uličku, usnul a nic neřešil. Bylo jim to divné, jeden z nich vyskočil a sáhnul pánovi na krk, ale tep nenahmatal. Proto okamžitě pána svalili do uličky mezi sedadla a začali s nepřímou masáží srdce. Také hned volali záchrannou službu, kterou byli naváděni k dalším krokům. Na resuscitaci se společně střídali. Na nádraží v Brně na ně už čekala záchranná služba i policie, ale pána se přes veškerou snahu chlapců i záchranné služby bohužel zachránit nepodařilo. Kluci byli nesmírně zklamaní, přesto na ně jsou nejen rodiče nesmírně hrdí.

Martin Červenka

Plukovník Martin Červenka nastoupil k profesionálnímu hasičskému sboru v Brně v roce 1996. Zastával funkce hasič – instruktor a vedoucí lezecké skupiny, později působil také jako velitel družstva, vedoucí oddělení služeb na krajském ředitelství a v současné době je ustanoven na funkci rada – ředitel územního odboru Hodonín. Současně vykonává také funkci střelmistra a vedoucího trhacích prací u HZS ČR. Podílel se na legislativních úpravách, které v současné době umožňují bezproblémové využívání trhacích prací při mimořádných událostech. Zároveň se podílel na tvorbě koncepce trhacích prací v podmínkách HZS ČR. Věrným fanouškem Komety je od svých dětských let. Ve svém volném čase se věnoval výcviku záchranných psů, se kterými se účastnil několika operací v ČR a zahraničí.

Pavel Císař

Podpraporčík Pavel Císař nastoupil k profesionálnímu hasičskému sboru v Brně v roce 1992. Během svého více než dvacetiletého působení ve výjezdové jednotce vykonával nejprve funkci hasiče, později strojníka. Účastnil se více než dvou tisíců náročných zásahů nejen na území města Brna, ale i napříč celou Českou republikou. Podílel se na záchraně osob při ničivých povodních na Moravě. Zasahoval také u mimořádných událostí s velmi tragickými následky, například při zřícení budovy na náměstí Svobody v roce 1997 nebo při výbuchu plynu a následném požáru v bytovém domě na ul.Tržní. V současné době působí Pavel Císař jako technik strojní služby na požární stanici Lidická. Při mimořádných událostech rozhoduje o ustavení a použití speciální požární techniky, kterou obsluhuje.

Zdeněk Chvátal

Podporučík Zdeněk Chvátal nastoupil k profesionálnímu hasičskému sboru v Brně v roce 1997. Během svého více než osmnáctiletého působení ve výjezdové jednotce vykonával funkci hasiče, hasiče-technika, hasiče- leteckého záchranáře a velitele družstva. Účastnil se téměř dvou tisíců náročných zásahů nejen na území města Brna, ale i napříč celou Českou republikou. Velel u stovek zásahů složek IZS, například při požáru tržnice na ulici Olomoucká a nebo u závažných hromadných dopravních nehod ve městě Brně. V současné době působí Zdeněk Chvátal jako velitel čety a letecký záchranář na požární stanici Lidická. Řídí jako velitel zásahu mimořádné události ve vyšších stupních poplachu na území města Brna a je členem speciálního týmu, který zachraňuje osoby z jeskynních systémů ve spolupráci se speleologickou záchrannou službou.

Michal Molent

Michal Molent se narodil v roce 1973 v Ivančicích, kde dosud žije. V září 2015 byl jako řidič autobusu ve Francii ve městě Antibes na mistrovství Evropy v házené. V noci při velké bouři a průtrži mračen následovala blesková povodeň, která vtrhla mimo jiné také do kempu, kde byli všichni ubytovaní. Obrovskou silou ničila a odnášela karavany a mobildomy, které byly postupně zaplavovány až po střechu. Ubytovaní měli pouze malou chvíli na to, aby před živlem utekli na střechy.

V kempu však byli ubytováni většinou starší lidé, kteří zůstali v karavanech uvězněni. Michal se společně s jiným mužem dostali na střechy, kde z vody a rozbitými okny vytahovali za ruce na střechy osoby, které si samy nedokázaly pomoci. Následně je pak pomáhali předat záchranářům, kteří je odvezli do bezpečí. Takto společně zachránili život šesti osobám a dalším dvaceti pomohli. Poděkovat jim přišel i francouzský prezident François Hollande.

Izabela Jefimová a Sára Bukovská

Dívky v polovině ledna spatřily poblíž Tomkova náměstí tříleté dítě, které se pohybovalo samo a bez dozoru na polozamrzlé hladině řeky Svitavy. Dítě bylo zmáčené, podchlazené a vystrašené, nacházelo se uprostřed řeky na ledovém příkrovu, který byl v těch místech zeslaben a pod vahou dítěte praskal. Dívky okamžitě přivolaly pomoc Záchranné služby a Policie ČR, avšak ještě před jejich příjezdem dítě společně z řeky vytáhly, a to bez ohledu na vlastní ohrožení. První pomoc poskytovaly až do příjezdu ZS.


Copyright © 2004-2018 HC Kometa Brno & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS kanál