Kometě se vstup do předkola vydařil. Díky příspěvku beků slavila výhru

HC Kometa Brno - Rytíři Kladno

Branky a asistence: 3. Malec, 17. Švrček (Divíšek), 18. Erat (Divíšek), 47. Kováčik (Dlouhý, Divíšek), 48. Holec - 39. Kalla (Látal), 41. Kalla (Dragoun, Kameš) Rozhodčí: Šindler, Šír - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 3:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 7200 (vyprodáno). Střely na branku: 32:22. Průběh utkání: 3:0, 3:2, 5:2. Hráč utkání: Tomáš Divíšek - Jaroslav Kalla.
HC Kometa Brno: Trvaj – Žižka, Kováčik, Hruška Milan, Malec, Vašíček, Bičánek (C), Švrček – Němec, Čermák, Dlouhý – Erat, Petrovický, Holec – Svoboda Tomáš, Divíšek ★, Svoboda Jakub – Zohorna Hynek, Koreis, Svoboda Jaroslav.
Rytíři Kladno: Chábera – Kameš, Drtina, Lepine, Kužel, Procházka Libor, Růžička David, Pavlů, Piskáček – Kalla ★, Patera (C), Kuchler – Hovorka, Dragoun, Bicek – Valský, Knotek, Kafka – Eberle, Lukáč, Látal.

B r n o - Kometa načala sérii s Kladnem, jak nejlépe mohla, tedy vítězstvím. Rozhodujícím faktorem prvního zápasu byla první třetina a také střelecká produktivita obránců (Malec, Švrček, Kováčik). Brno bylo po většinu utkání lepším týmem, o svůj třígólový náskok z první třetiny však na začátku té třetí díky Kallovi přišlo. Domácí se ovšem dokázali vzpamatovat a na případné trable odpověděli dalšími dvěma trefami a ujímají se vedení v sérii.

SKVĚLÁ PRVNÍ TŘETINA PRO DOMÁCÍ

Slavnostní úvod obstarala v podobě státní hymny Filharmonie Brno a z její preciznosti si Kometa do první třetiny vzala příklad. Domácí vyrazili do boje za prvním dílčím úspěchem s velkým nadšením a Chábera v kladenské brance měl od začátku utkání plné ruce práce. Nebylo tak divu, že hosté kapitulovali už ve třetí minutě, byť to bylo po velké chybě obránce Pavlů. Jedinečnou možnost být prvním střelcem Komety v play-off po pětadvaceti letech využil obránce Tomáš Malec. Sváteční střelec, který v základní části ani jednou neskóroval, si svoji trefu schoval na vhodnou chvíli. Cháberovi střelou pod břevno nedal žádnou šanci - 1:0.

Brněnští obránci byli vůbec důležitým faktorem prvního dějství, ale k tomu se ještě dostaneme. Kladnu inkasovaná branka samozřejmě nepřidala a domácí před bouřlivou kulisou dále pokračovali v nebezpečných výpadech na hostující branku. Velkou šanci promarnil Erat, který v klíčové chvíli promáchl a v desáté minutě se vyznamenal nadvakrát proti Zohornovi Chábera.

Že by nemuselo být vše tak jednoznačné naznačil v šestnácté minutě Valský, jenž projel neohroženě kolem Malce a natlačil se až do zakončení, leč Trvaj svoji svatyni uhájil. Tato akce však zůstala zoufale osamocena a Rytířům na klidu nepřidala ani druhá obdržená branka. Byl to opět zadák Jihomoravanů, který rozvlnil síť za Cháberou. Jan Švrček dostal přesný pas na kruhy a svižnou střelou zamířil přímo do šibenice - 2:0.

Spanilou jízdu Brna pak zakončil o chvíli později Roman Erat. Ten chladnokrevně zužitkoval pas zpoza brány - 3:0. Pozitiva by se dala hledat na straně Kladna za prvních dvacet minut jen těžko, o to více se určitě hosté těšili do kabin.

NADĚJE PRO KLADNO

Prostřední část pokračovala ve stejném trendu jako předchozí třetina. V přesilové hře nejprve pálil do konstrukce Holec a pak si vylámal na Cháberovi zuby Čermák. Ačkoliv měla Kometa převahu, Kladno se od poloviny utkání přece jen dostávalo více do hry alespoň, co se týká šancí. V 33. minutě předvedl krasojízdu Kuchler a možná i proto mu nezbývalo tolik koncentrace na zakončení, jenž se mu vůbec nepovedlo.

I Jihomoravané se nevyvarovali chyb, po jedné takové se do samostatnému nájezdu dostal Hovorka, ale na poslední chvílí zasáhl výborným obranným zákrokem letec Žižka. V 39. minutě už se však nikdo s žádnou záchrannou sítí nevytasil a Jaroslav Kalla prolomil prokletí brněnské ledu. Zkušený útočník se protáhl kolem mantinelu a bránících hráčů a bekhendem vykřesal Kladnu naději - 3:1.

DRAMA VYDRŽELO JEN CHVÍLI

Jaroslav Kalla se pasoval do hlavní role i na začátku třetí části, kdy dokonale zchladil brněnský tým a s ním celou Kajot Arénu. Hned v 41. minutě uspěl se svojí překvapivou střelou a udělal tak ze zápasu po předchozím vývoji ještě nečekané drama - 3:2. Rytíři byli díky brzkému snížení na koni a o chvíli později mohl vyrovnat a hattrick zkompletovat Kalla, tentokrát byl však Trvaj proti.

Kladno se tak rychle vymanilo z předchozí neviditelnosti a potvrdilo zrádnost vyřazovacích bojů, domácí měli s hostujícím tlakem značné problémy a nebýt 48. minuty mohlo to být všelijaké. V inkriminovaném čase dal totiž klid na hokejky úspěšným zásahem do černého Jozef Kováčík a potvrdil, že tento večer patřil brněnském obráncům - 4:2. Nabitá jistota se projevila záhy, poněvadž v souboji jeden na jednoho uspěl proti Lepinovi Miroslav Holec a svojí akci dokázal i přetavit v gól - 5:2

Ve zbytku zápasu už si Kometa hlídala znovu vypracovaný náskok a nedopustila návrat Kladna do utkání, naopak šestou branku mohl přidat Němec, ale puku stála v cestě do sítě tyč. Brněnští hokejisté tak mohli oslavit před domácím publikem vítězný vstup do předkola play-off, hned ve čtvrtek však série pokračuje.

KOM Lubomír Oslizlo: Vyšla nám výborně první třetina, kdy se nám podařilo vstřelit tři branky, mohl jich být klidně i víc. Ve druhé části to bylo horší, ale to se dalo čekat, že se budeme snažit spíše bránit. V posledním dějství nás rozhodila střely Kally, která byla překvapivá. Naštěstí jsme se dokázali otřepat a zase přidat nějaké branky. Výhra byla dle mého názoru zasloužená. Nic není hotovo, je to play-off, jedeme dál už zítra.
KLA Petr Tatíček: Začátek třetiny jsme vůbec nezvládli, možná jsme doplatili na nováčkovskou daň, kterou letos zažíváme v play-off. Výsledek mohl být klidně vyšší. Ve druhé třetině jsme hru zlepšili a ve třetí dokonce snížili na rozdíl jediné branky. Jenže pak jsme udělali hrubé chyby a Kometa toho dokázala využít. Kometa vyhrála zaslouženě, je třeba si vzít do zítřka ponaučení.

Zobrazit kompletní fotogalerii

Zápasy v sezóně