.

Pátý ročník EKO Dne: Mistři přilákali k péči o přírodu téměř tisíc dětí

Pátý ročník EKO Dne: Mistři přilákali k péči o přírodu téměř tisíc dětí
 

D e b l í n – Dětské úsměvy, které přilákal mistrovský tým, slunečné počasí, péče o přírodu a víc než tuna vysbíraného a vytříděného odpadu. Tak vypadalo páteční dopoledne v obci Deblín, kde se konal již 5. ročník oblíbené akce EKO Den s Kometou. Děti ze škol, školek a dětských domovů z celého Jihomoravského kraje tu spolu s brněnskými hokejisty a generálním partnerem akce Lesy města Brna vyčistily les a soutěžily v rámci znalostí péče o přírodu a životní prostředí. Připraven pro ně byl bohatý doprovodný program v čele s autogramiádou hokejových mistrů republiky.

 

Letošní ročník odstartoval krátce po osmé hodině ráno poblíž deblínského fotbalového hřiště. Lokalita se vybírala ve spolupráci s generálním partnerem akce a loňským vítězem ZŠ Předklášteří. Devět set dětí vytvořilo čtyřiadvacet týmů, které spolu soutěžily v rámci péče o životní prostředí. Ke každému týmu se v roli patrona a průvodce přidal jeden hokejista Komety, student Univerzity obrany a lesníci znalí prostředí jako vůdci. Cíl byl jasný – vyčistit přilehlý les a jeho okolí a dozvědět se spoustu zajímavostí o přírodě a péči o ní. „Je úžasné, kolik dětí se dalo dohromady. Jsme městem zřízeni proto, abychom se nejen starali o lesy a další pozemky, ale také abychom dělali spoustu věcí pro jejich návštěvníky a veřejnost. Proto je skvělé, že jsme se mohli zúčastnit EKO Dne s Kometou, a že jsme generálním partnerem této akce,“ uvedl Ing. Jiří Neshyba ze společnosti Lesy města Brna.

I sami hokejisté měli z tradiční akce radost. „Moc se mi líbí. Děti se projdou v přírodě, něco se přiučí a za nimi zůstává viditelná stopa lesa bez odpadu. Také my v kabině třídíme odpad. Vyhodit například použitou pet lahev do koše na plasty je přece to nejmenší, co člověk může pro ochranu životního prostředí udělat,“ řekl například útočník a trojnásobný účastník mistrovství světa Martin Zaťovič. „Děti les hezky vyčistily,“ přidal se obránce Tomáš Dujsík. „Jde o skloubení sportu a vzdělávání. Jednoznačně takové věci podporujeme, protože jsou smysluplné,“ potěšilo zase Jiřího Sklenáře z restaurace Zlatá loď, která dodala účastníkům EKO Dne občerstvení.

V rámci doprovodného programu se hráči s dětmi ochotně fotili. Jako například Lukáš Nahodil. Foto: Libor Zhoř.

Nemalé pozornosti se těšil doprovodný program, který obohatila Univerzita obrany, záchranné složky Jihomoravského kraje dětem ukázaly hasičský a sanitní vůz. Malí účastníci EKO Dne se mohli vyřádit na skákacím hradu, zastřílet si na hokejovou branku a samozřejmě se vyfotit nebo získat podpis některého z hráčů Komety.

Vrchol programu přišel krátce po poledni, kdy organizátoři vyhlásili výsledky. Nejprve se zdálo, že vítězem letošního ročníku se stala ZŠ Kneslová z Brna. Brzy však vyšlo najevo, že vinou poruchy autobusu, který děti na akci vezl, došlo k záměně štítků s čísly jednotlivých družstev. A tak se z prvního místa radovali žáci ze ZŠ Měšťanská, kteří se starali o les v doprovodu patrona Leoše Čermáka. Kapitán hokejových mistrů tak pomyslně dovedl k prvenství i svůj tým na 5. ročníku EKO Dne! Děti z Měšťanské posbíraly a vytřídily neuvěřitelných 285,5 kg, celkové číslo vytříděného odpadu činilo 1226,72 kg.

S likvidací pomohla společnost AVE, která je dlouhodobým partnerem EKO Dne s Kometou a hokejového klubu HC Kometa Brno. „Jednotlivým týmům jsme pečlivě zkontrolovali a zvážili vše, co vysbíraly, a odpad jsme následně odvezli k likvidaci. Jsem ráda, že byla dnešní akce úspěšná a těší mě, jak děti dokázaly místní prostředí vyčistit,“ řekla za společnost Jarmila Mikulecká.

První tři týmy se radovaly z dárků, které dětem předali Leoš Čermák a Marek Čiliak (na snímku). Foto: Libor Zhoř.

„Moc nás těší velký zájem mateřských a základních škol a dětských domovů z celé jižní Moravy, které přilákal náš hokejový tým a společně se s námi do projektu v rámci péče o životní prostředí zapojily. Věřím, že se všechny děti dobře bavily, něco nového se dozvěděly a užily si příjemný den v přírodě,“ uvedla Lenka Plšková, obchodní a marketingová ředitelka Komety Brno.

„Velké poděkování patří všem partnerům EKO Dne. Generálnímu partnerovi akce společnosti Lesy města Brna, kteří nám pomohli s celou organizací, a společnosti AVE, Univerzitě obrany za zajištění doprovodů jednotlivých skupin a úžasného programu pro děti, se kterým pomohly v cíli také záchranné složky. Restauracím Zlatá loď a Kometa Pub za zajištění občerstvení pro děti, FAN klubu za pomoc na místě a děkujeme také všem ostatním partnerům. Letošní již pátý ročník EKO Dne je úspěšně za námi a my se budeme těšit na ten příští, kdy se péče o životní prostředí v rámci EKO Dne přesune do brněnských lesů,“ doplnila.

Partneři akce:

Fotografie z EKO Dne s Kometou naleznete ZDE.
 
 

Tento den před letyCopyright © 2004-2018 HC Kometa Brno & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS kanál