.

Nečas se připravuje na draft NHL. Čeká mě dřina, musím být pokorný, říká

Nečas se připravuje na draft NHL. Čeká mě dřina, musím být pokorný, říká
 

B r n o – Prožívá turbulentní rok. Ve svých osmnácti letech je v neustálém zápřahu, letos hrál v reprezentaci U18, U20, bojoval za extraligovou Kometu, nastoupil i v její juniorce a postupem času se připravoval na blížící se první kolo draftu NHL. Martin Nečas mnoho volna neměl. Začátkem týdne se vrátil z amerického Buffala, kde absolvoval fyzické a také psychické testy. V pátek se připojí k reprezentační dvacítce, kterou čeká soustředění v Salzburku. Samozřejmě se na chvíli zastavil i v Brně a v kabině Komety. „Rád bych pokračoval v Brně dál a než půjdu do NHL, musím zesílit,“ říká talentovaný útočník.

 

Martine, máte za sebou americkou anabázi. Jaký jste měl program, co všechno jste absolvoval?
Hned v úvodu jsem letěl na tři týdny do New Yorku, bydlel jsem u bývalého hokejisty Radka Martínka a jeho rodiny. Dvakrát denně jsem měl trénink, připravoval se na testy a na další sezónu. V podstatě jsem to všechno dokázal spojit. Byla to super zkušenost, jediné co je tam špatné, je doprava. Všude jsou zácpy, ale jinak je to krásné město. Pak jsem se vypravil na tři dny do Nashvillu za Martinem Eratem. Podívali jsme se na šestý zápas finále konference, zahráli si golf, užil jsem si to. Následovalo Buffalo, kde jsme měli týdenní testy. Bylo tam všechno, pohovory, večeře, fyzická příprava. Celkově jsem byl měsíc v Americe a musím říct, že to bylo náročné, ale zároveň jsem si to užil.

Jak složité byly testy? Viděli jsme na internetu některá videa a žádná legrace to asi nebyla....
(smích) Poprvé v životě jsem dělal Wingate test. Jedná se o komplexní all-out test do maximálního zatížení. Jedete úplně naplno a necítil jsem se pak moc dobře. Ostatní už bylo v pohodě a většina věcí se dělá i tady u nás.

Říkal jste, že jste prodělal i pohovory. Jak probíhaly?
Každý měl určené časy. První dva dny jsem měl snad deset pohovorů denně, někdy jsem čekal od 9 hodin do 17 hodin. Takže práce na celý den, stačil jsem se akorát najíst a napít a jelo se dál. Ptali se na normální otázky - ať už kolem sezóny, turnajů, plánů, jaký jste hráč. Ptají se skoro na všechno.

Fyzické testy jsou jasné. Ale co psychické, i ty se dělají?
I ty jsem zažil, jeden probíhal dvě a půl hodiny. Asi jim to určuje nějaký směr, když se rozhodují. Ví o vás hodně věcí, po hokejové stránce mají dobrý přehled.

Říkal jste, že jste se byl podívat na zápas NHL. Byla to první zkušenost s touto soutěží?
Některé zápasy jsem už viděl, ale neměl jsem taková dobrá místa a výhled, jako teď. Pravdou je, že to byl můj první zápas play-off, který jsem viděl naživo. Sledoval jsem šestý duel mezi Nashvillem a Anaheimem z výborné pozice. Atmosféra byla parádní, skoro jako na Kometě (smích). Viděl jsem vlastně postup domácího týmu do finále.

Jak se vám zamlouval letošní finalista NHL?
Celé město žije hokejem, je to jejich vůbec první finále, mají krásný stadión i atmosféra stála za to. S Martinem Eratem jsme seděli na tribuně, bylo to skvělé.

Angličtina vám problémy nedělala? Vypadalo to z některých rozhovorů, že jste už v jazycích jako ryba ve vodě...
Třikrát týdně jsem chodil na americkou jazykovku v Brně. Učitel česky vůbec neuměl, takže jsem musel neustále mluvit anglicky. Moc mi to pomohlo, navíc i v Americe jsem chodil na angličtinu, bez které se tam neobejdete. Překladatele jsem nepotřeboval, vše jsem naštěstí zvládl sám.

Pomáhá vám i to, že sledujete zahraniční filmy v originálním znění?
Určitě, je to velmi důležité. Když to slyšíte, postupem času tomu přicházíte na chuť a učíte se.

Nejlepším nováčkem sezóny 2016/2017 byl vyhlášen brněnský útočník Martin Nečas. Foto: Karel Švec.

Jste v neustálém zápřahu a jedete prakticky bez volna. Jak si na takové tempo zvykáte?
Měl jsem dva týdny volno hned po sezóně. Pak už jsem letěl do Ameriky, moc času na odpočinek nebylo, ale nijak mi to nevadilo. Užil jsem si to.

Jaký vás momentálně čeká program?
Nejprve tréninkový kemp v Salzburku, kde nás s reprezentační juniorkou čeká jeden přípravný zápas. Poté se vracím zpátky do Česka a 21. června odlétám do Chicaga na draft.

První kolo draftu startuje 23. června, připravoval vás někdo na to, jak to bude vypadat?
Agent o tom ví všechno, připravoval mě. Poletím tam s rodinou, těším se.

Máte nějakého favorita, jaký dres budete mít možnost obléknout?
To je těžká otázka, je mi to asi jedno. Draft je loterie, nevíte, kolikátý skončíte. Je jasné, že to budou trošku nervy, ale bude to zajímavé a užijeme si to.

Z českých hráčů tam ale sám nebudete, že?
Je to tak. Letí také Filip Chytil, Ostap Safin a Tomáš Vomáčka, který už má za sebou jeden rok v americké soutěži NAHL - v týmu Corpus Christi Ice Rays.

Zažil jste přelomovou sezónu - mistrovství světa, extraligu, zájem o vaši osobu je obrovský. Zvládáte mediální tlak?
Rodiče mně učili, abych byl pokorný. Tím to celé začíná. Když jsem viděl, jak se chová Radek Martínek, u nás Leoš Čermák nebo Martin Erat... Hrozně moc toho dokázali, tvrdě každý den makali a pak si mohou zaslouženě užívat. Sám vím, že mám před sebou spoustu dřiny a své chování beru jako jednu z nejdůležitějších věcí v kariéře.

Kometa oslavila 12. mistrovský titul s fanoušky na Zelném trhu. Martin Nečas nemohl chybět. Foto: Michal Eger.

Mnoho mladých talentovaných hokejistů expanduje do zahraniční poměrně brzy. Je asi jasné, že nějakou vizi máte i vy. Plánujete být trpělivý a hrát ještě nějakou dobu českou extraligu?
Říkal jsem to i na pohovorech v Americe, že mám v plánu hrát ještě minimálně rok v Kometě. Trenéři, spoluhráči, město, všechno to tady je super. První sezóna v áčku a hned titul. Rád bych pokračoval v Brně dál a než půjdu do NHL, musím zesílit. Hraje se tam hodně fyzický hokej, je tam užší hřiště, což se mi líbí. Vytvoříte si více šancí, je to rychlejší hokej. Jak jsem říkal, mám plán zůstat v letošní sezóně v Kometě, ale uvidíme, jak se domluvíme s týmem, který si mě vybere.

Když už jste byl doma u Martina Erata, nechybí mu hokej?
Myslím si, že zatím ne (úsměv). Hraje golf, žije se mu tam dobře. Má dvě malé děti, užívá si života. Je vidět, že si hodně věcí tvrdě odpracoval, zaslouží si odpočinek. Líbí se mi, že je pořád takový dobrý člověk. Nemůžu za něj mluvit, řekl mi, že zatím neví, jestli bude chtít pokračovat. Rozhodne se během června, ale já doufám, že s hokejem ještě nekončí, a že si spolu zase zahrajeme.

Hráči Komety mají za sebou téměř měsíční přípravu na suchu. U vás, předpokládáme, také probíhá?
Trénuji pořád, ať už v Americe nebo u nás. Teď nás čeká reprezentace, program je hrozně nahuštěný. Nemůžu vám vlastně vůbec říct své plány. Teď trénuji sám, pak budu v Kometě s kondičním trenérem Milošem Pecou, pak další tréninkový kemp po draftu, bude to zajímavé.

Martin Nečas patřil k důležitým postávám play-off. Ve vyřazovacích bojích vstřelil čtyři branky. Foto: Michal Eger.

 
 

Tento den před letyCopyright © 2004-2018 HC Kometa Brno & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS kanál