.

Desátou legendou vyvěšenou pod stropem haly se stal brankář Jiří Kolouch

B r n o – K devíti dresům legend pod stropem DRFG Areny v úterý přibyl úbor dalšího významného muže brněnského hokeje – někdejšího vynikajícího gólmana Jiřího Koloucha. Ten v brzké době oslaví 85. narozeniny. Pocty si užil na ledě osobně, byl mu předán dres a zúčastnil se slavnostního ceremoniálu před třetím finále mezi Kometou a Libercem.

Odchovanec Českých Budějovic se narodil 24. dubna 1932. Když se postavil do brány, už na první pohled bylo zřetelné, že se vyznačuje něčím netradičním. Chytal totiž v opačném gardu, než bývalo běžné. Měl tedy lapačku v pravé ruce a vyrážečku v levé. Když mu bylo osmnáct, dokázal získat svůj první titul, a to v rodných Českých Budějovicích. Poté byl prodán do Karlových Varů, kde vydržel pouze jednu sezónu a přesunul se na vojnu do Bratislavy, kde se mihl pouze na krátkou dobu.

Jiří Kolouch dostal od prezidenta klubu Egberta Zündorfa památeční dres. Foto: Vít Novák.

V rámci vojenské služby se dostal až do Brna, ve kterém odstartoval v roce 1953 svou úspěšnou kariéru. V Kometě získal čtyři tituly a nakoukl i do reprezentace. V národním dresu odchytal čtyřiadvacet duelů, nejslavnější zápasy pro něj byly na MS v roce 1954 ve švédském Stockholmu, kde Československo obsadilo čtvrté místo. Jeho kolegou v brankovišti v Brně byl Zdeněk Trávníček, v reprezentaci pak Jan Richter. Jiří Kolouch má dva syny a tři vnuky a 24. dubna oslaví krásné 85. narozeniny.