Chci kluky co nejlépe poznat, hlásí po prvním turnaji U17 Petr Haken

O s t r a v a / B r n o – Reprezentace hráčů do sedmnácti let má za sebou první turnaj letošní sezóny. Po přátelských zápasech se Švýcarskem se hráči představili na domácím turnaji Pěti zemí, který se konal v Ostravě. Pod vedením trenéra Petra Hakena přehráli soupeře z Německa, Slovenska i Švýcarska. Až v koncovce finále nestačili na Američany a obsadili i tak výtečné druhé místo. Nyní vám přinášíme rozhovor s hodnocením brněnského trenéra na střídačce národního týmu.

Jaké je vaše hodnocení turnaje pěti zemí?
My jsme chtěli hráče hlavně poznat. Byla to první zkušenost s novým týmem. Celý realizační tým jsme chtěli využít kvalitních zápasů, které jsme měli k dispozici, abychom se s hráči seznámili. Byli jsme nad míru spokojeni s ofenzivní činností týmu i s koncovkou. Dávali jsme dost gólů. Což klukům pomohlo, protože s přibývajícími góly klesala urputnost soupeře. To se projevilo v zápasech s Němci, Slováky i Švýcary. Vyvrcholením turnaje byl pro nás zápas s Američany. Myslím, že to byla výborná zkušenost. Nejen pro hráče, ale i pro trenéry. Ukázalo se, že před turnajem v Kanadě to byl skvělý test. Jsem rád, že jsme nezklamali. Myslím, že jsme klidně mohli zápas zvládnout a otočit ho v náš prospěch. Prohráli jsme, ale určitě se ctí. Máme na čem pracovat a to je dobrá motivace také pro hráče.

Mládežnické kategorie se každoročně obměňují. Sledujete rozdíl mezi letošní a loňskou reprezentací U17?
Těžko se to srovnává. Samozřejmě stále jsou to mladí hráči. Většina z nich přichází z mladšího dorostu. Od dětského hokeje je asi nejvíce odlišuje množství taktických pokynů, které dostávají. Přece jen jdou ve své kariéře o stupínek výše. Teď jsem v nové situaci i já. Proto je chci co nejrychleji a co nejlépe poznat, abych byl schopen s nimi co nejlépe pracovat.

Vaše výsledky na turnaji byly jednoznačné. Odpovídaly kvalitě soupeřů, se kterými jste hráli?
S Německem nám nevyšla druhá třetina. Proti Slovákům byla zase nepříjemná ta první. Stejné to bylo i proti Švýcarsku. To, že jsme dali hodně gólů, nám hodně pomohlo k tomu, abychom odpor našich soupeřů eliminovali. Zápasy pro nás potom byly jednodušší, ale ne jednoduché.

V týmu jste měl i kapitána Jana Mlčáka s Radkem Kučeříkem z Komety. Jak jste s jejich výkony spokojen?
Znám je samozřejmě z klubu. Ale pokud bych je měl hodnotit jako trenér reprezentace, řekl bych, že oba předvedli solidní výkony. Určitě si řekli o to, aby do týmu patřili v průběhu celé sezóny. Teď to bude na nich, jak s tím naloží. Já jim věřím. Povahově jsou to výborní kluci, což je důležité pro práci, která je čeká.

Určitě jste sledoval i A-tým Komety a jeho zápasy v Lize mistrů. Co říkáte na dvě výhry ve dvou zápasech?
Zápasy áčka se kryly s těmi našimi. Takže jsem viděl zpětně na internetu góly a četl jsem články o průběhu zápasu. Je to super. Mám radost. Byl jsem zvědavý, jak se nám bude v této soutěži dařit. Je to přeci jen srovnání různých herních stylů. Kluci ukázali, že můžou hrát s kýmkoli a doufám, že si to přenesou i do extraligy.