Trenér dorostu Moskal: Bodovat v každém utkání? Byli jsme překvapeni, ale nesmíme usnout na vavřínech

Trenér dorostu Moskal: Bodovat v každém utkání? Byli jsme překvapeni, ale nesmíme usnout na vavřínech
 

B r n o – Dorostenci mají za sebou velmi podařenou první část sezóny, a to základní skupinu, kterou završili z náskokem na 1. místě. Modrobílí vyhráli osmnáct z dvaceti duelů, přičemž ve všech duelech bodovali a prezentovali se nesmírně pohledným útočným hokejem, kterému přispělo zejména útočné trio Brabenec – Kos – Sedláček, jež nasbíralo více než 100 kanadských bodů. Nyní na Kometu čeká šestičlenná nadstavba, která startuje příští týden. Nejen o tom, jaká byla základní skupina, ale také o sebevědomí týmu, jednotlivých prvcích sestavy a vyhlídkách do nadstavby pohovořil hlavní trenér Marek Moskal.

 

Základní skupina Střed, která čítala dvacet zápasů, je za vámi. Skončili jste na 1. místě, prohráli jste jen dvakrát, ale vždy jste dokázali bodovat. Jak ji hodnotíte?
Byly tam více kvalitní i méně kvalitní zápasy. Skupinu Střed hrajeme už několik let, takže jsme dopředu počítali s kvalitními duely, což se potvrdilo. Když se budeme bavit celkově o umístění, tak je to pro nás úspěch. Kluci pracovali velmi dobře a popravdě jsme i trochu překvapeni z toho, že jsme bodovali ve všech dvaceti utkáních. Sezóna ale teď pokračuje, na nadstavbu se musíme pořádně nachystat. Všechny zápasy budou určitě kvalitní, ať už půjde o souboje s Třincem, Vítkovicemi, Havířovem nebo Zlínem. Máme asi čtyři zápasy do Vánoc, nicméně sezóna se určitě bude rozhodovat až v play-off. Je dobře pro kluky, že se dostali do čtyřky a mohou si nadstavbu zahrát.

Zápasy proti kterým týmům byly nejnáročnější?
Pardubice mají velmi dobrý mančaft a navíc si myslím, že u nás hráli lépe než u nich doma. Určitě bych zmínil také Liberec, který podle mě zahrál také lépe u nás v Brně než doma. Dále je tam Hradec Králové a také zápasy s Jihlavou byly těžké, nicméně Jihlava se nakonec do čtyřky nedostala. Týmy měly hodně bojovnosti a bez toho se duely vyhrát nedají. My máme dobré hráče a ti když přidají do své hry bojovnost a znovu hokejovost, tak se nám snad bude dařit dál.

Tým v úvodu sezóny chytil neskutečný lauf. Bylo na klucích vidět, jak jim zápas od zápasu roste sebevědomí?
Je to jen na nich, jak se na zápasy připravují a od toho se to pak odráží. Výborně pracují na ledě a také na skoro každém tréninku, protože občas se na nich stále projeví únava či školní povinnosti, protože to mají celkově náročné. Makají ale dobře jak během suché přípravy v posilovně, tak i během tréninků na ledě a myslím si, že výkony i díky jejich práci šly nahoru. V několika utkáních jsme měli určitě štěstí, když jsme dávali góly až ke konci utkání, ale hra celkově nebyl špatná. Nesmíme ale usnout na vavřínech. Sezóna pokračuje a musíme šlapat a makat dále.

Momentka z jednoho z duelů v základní skupině. Foto: Martin Tajč

Tým bodově táhla první lajna ve složení Jakub Kos – Jakub Brabenec – Ivo Sedláček, která dohromady nasbírala více než 100 kanadských bodů. V tomto ohledu tedy musíte být spokojeni, souhlasíte?
Dali jsme je dohromady před sezónou, když jsme ještě neměli úplně představu a navíc nám jeden hráč odešel. Trochu jsme to přeskupili ještě před prvním mistrákem. Spolu se sehráli, dostávají hodně prostoru, hrají v přesilovkách a oslabeních. S nimi jsme určitě spokojeni. Jsou to druhoročáci a navíc také reprezentanti, Brába s Kosákem tam jezdí pravidelně. Jsme rádi za to, že hrají, jak hrají.

Brankáři se střídali, jak Michal Schnattinger, tak Ondřej Bizoň (oba ročník 2004, pozn. red.) dostali prostor se předvést. Co vám jejich výkony ukázaly?
Na to, že jsou tu oba gólmani prvním rokem, tak musíme před oběma smeknout klobouk. Jsou to výborní brankáři, navíc je chválil i trenéři gólmanů. Dávají si i tréninky navíc, kde poctivě pracují. V lize podle mě navíc není tým, kde by měly dva takto mladé gólmany. Většinou tam mají jednoho a ten má odchytané tak dva tři zápasy. Pro kluky je do budoucna jenom dobře, že tady jsou a můžou chytat.

Prostor dokonce dostali i hráči ročníku 2005, ať už jde o obránce Martina Mášu, nebo útočníky Lukáše Eicha a Eduarda Šalého. Poslední jmenovaný byl hodně vidět, připsal si hodně bodů, na ledě dostal značnou porci minut.
U Edy jsme také naprosto spokojeni. Před sezónou jsme s ním popravdě počítali do nějaké třetí čtvrté pětky a ve finále si svými výkony a přístupem řekl o pozici jednoho z nejlepších hráčů. Mile nás překvapil, dostává prostor na přesilovce a teď už nám hraje druhého centra, což samo o sobě hovoří za vše. Je sice hodně mladý, ale je to dobrý hráč, který se samozřejmě může posouvat ještě dál, pokud bude pracovat tvrdě.

Trenéři Komety na lavičce během zápasu. Vlevo Marek Moskal, vpravo Kamil Brabenec. Foto: Martin Tajč

Vy osobně letos poprvé trénujete po boku Kamila Brabence, který k dorostu přišel před sezónou. Jak vám spolupráce sedla a jak máte rozdělené úkoly?
Co se týče zápasů, tak Kamil má na starosti obránce a já útočníky. Bavíme se i v průběhu zápasu o různých situacích a role si někdy prohodíme. Spolupráce nám sedla, na hokej navíc máme stejný názor. Za mě je to super, Kamil navíc vede i některé tréninky. Já jsem maximálně spokojen se svým kolegou (úsměv).

Bude se před nadstavbou nějak měnit váš tréninkový režim, případně budete se něčemu věnovat více?
Režim přizpůsobujeme zápasům, je to vesměs ale nastaveno stejně. Budeme trénovat stejně, podle zápasů přizpůsobíme i tréninky mimo led. Máme, jak jsem říkal, čtyři soutěžní zápasy do Vánoc, navíc jsme si domluvili i přátelské utkání s Dynamem Minsk. Soustředíme se teď na pasáž do Vánoc a doufám, že navážeme na ty lepší výkony a bude se nám dařit tak, jak se nám v nejlepší fázi základní skupiny dařilo.

Sezóna teď vlastně začíná znovu od nuly, kluci hrají ve velkém klidu i pohodě. Jak náročné bude je znovu namotivovat?
S kluky jsme se o tom bavili už před soutěží a prvním krátkodobým cílem bylo dostat se do postupové čtyřky, protože dva předchozí roky se to nepovedlo, a muselo se o to bojovat v té nižší nadstavbě. Všichni kluci potřebují hrát ta kvalitnější utkání v nadstavbě a jsem rád, že se to splnilo. Chceme jít do každého zápasu s touhou vyhrát, ale jak už jsem zmínil, sezóna se bude lámat až v březnu. Hlavní je teď kluky posouvat dál.

 
 

Tento den před letyCopyright © 2004-2019 HC Kometa Brno & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS kanál