.

Přichází čas, kdy budou fanoušci Komety chodit na brněnské odchovance, říká Libor Zábranský

Přichází čas, kdy budou fanoušci Komety chodit na brněnské odchovance, říká Libor Zábranský
 

B r n o – Za poslední roky byla Kometa zvyklá končit v měsíci dubnu a bojovat o nejvyšší mety. Nyní však přišel moment, kdy sezóna ohlásila konec již o měsíc dřív. Brňané prošli v tomto ročníku strastiplnou cestou, která chvíli vypadala, že proběhne bez větších stresů. Pozici na šestém místě se však podařilo držet pouze do necelé poloviny sezóny. Pak přišel pád, a jak v následujícím rozhovoru říká trenér a majitel Komety Libor Zábranský: „Byli jsme na tom špatně, zkrátka katastrofa, která byla zralá na baráž.“

 

Jaké jsou první pocity po vyřazení z play-off? Přebolelo zklamání?
Asi úplně ne. Vyřazení je stále čerstvé, v kabině jsem byl s klukama od 6. února. Mrzí mě to dvojnásob, protože neskutečně dřeli, zvedli hlavy a vybojovali postup do předkola. Když jsem po skončení zápasů viděl, jak někteří hráči sedí v šatně oledování nebo s kapačkama, vypadalo to jako v nějakém lazaretu. Po zápasech byli všichni unavení, dobití, o to víc mě štve, že jsme nešli dál. Každopádně domácí zápasy play-off byly výborné, s velkou kvalitou i od soupeře, naši kluci dřeli. Když už nic, tak jsme si zasloužili jet aspoň ještě jednou do Chomutova. Bohužel jsme udělali chybu, nepřidali čtvrtou branku, naopak Červenka se v těchto situacích nemýlí. Ale že bych z toho byl vyloženě špatný, to ne. Když jsem k týmu šel, měl jsem jediný cíl – zvednout hráčům hlavy a zabránit dalšímu pádu. Byli na tom hodně špatně, zkrátka katastrofa, která byla zralá na baráž.

Chomutov má ve svých řadách Romana Červenku. Potvrdilo se, že je to rozdílový hráč?
Jednoznačně. Každopádně je to pan hokejista. I přesto věřím, že jsme měli na to, abychom jeli na pátý zápas do Chomutova.

Jaké jsou podle vás šance Chomutova ve čtvrtfinále?
Má dobrý tým a dobře obsazené klíčové posty. Pokud jim zachytá gólman Kristan, stejně jako proti nám, mají šanci. S Chomutovem to byl výborný play-off hokej a Vláďa Růžička správně řekl, že oba týmy byly stejně vyrovnané a rozhodovaly maličkosti. A samozřejmě Červenka, který umí utkání strhnout na svou stranu. Dle mého názoru nemá momentálně extraliga lepšího útočníka.

Dá se říct, že pro Kometu začalo play-off několik zápasů před koncem základní části. Brali jste to tak?
Po reprezentační pauze jsme v podstatě bojovali o to, abychom se vyhnuli play-out. Od duelu s Hradcem pro nás začalo de facto play-off. Kluci z tohoto důvodu mají právo být unavení, ať už fyzicky nebo psychicky. Pro ně a pro nás všechny byl průběh sezóny tak trochu šok. Jen těžko se dá popsat, co se v hlavách hráčů muselo dít. Na druhou stranu můžeme být spokojení, že se mužstvo nakonec zvedlo a zmíněné předkolo se umlátilo.

I když pro Kometu skončila sezóna poněkud dřív, diváci po posledním utkání dlouho děkovali hráčům. Sympatické gesto, souhlasíte?
Naše publikum prokázalo, jak je skvělé a hokejové. Fanoušci hráčům hrozně pomohli a poděkovali jim za dřinu, kterou v posledních zápasech odváděli. Pochopili, že si mužstvo prošlo velkou krizí, ale nakonec jsme to společně zvládli. Poděkování od fanoušků je pro nás největší odměnou.

Zažil jste někdy za svou hokejovou nebo manažerskou kariéru takovou sezónu?
Tento ročník byl opravdu náročný. Sezóna se nesla v duchu krizových situací, začalo to nešťastným vývojem u mladšího dorostu. Už v srpnu jsme měli signály, že je někde něco špatně. Družstvo nevyhrávalo, řítil se na nás obrovský problém a hrozila reálná možnost, že bychom s touto kategorií hráli o sestup. Proto jsme se hned zkraje sezóny rozhodli pro radikální řez, odvolali trenéry a nahradili jsme je. Povedlo se to zachránit, z jedenácti duelů jsme deset vyhráli a jeden prohráli v prodloužení. Poté se chystaly se Hokejové hry, které byly velmi náročné. Pak přišel totální sešup a sportovní devalvace, kterou jsme předváděli. To prostě nepatřilo do extraligy. Přece nebylo možné, aby tým, který jsme skládali a věřili mu, takto padal dolů. Vyústilo to v odchod trenéra Hadamczika a museli jsme celou situaci řešit.

Říká se, že všechno zlé je pro něco dobré. Berete tuto sezónu jako velké poučení do budoucna?
S klukama jsem byl denně a udělal jsem si obrázek o věcech, které fungují a naopak, které nefungují. Už teď mohu říct otevřeně, že tým projde změnami a omlazením kádru. Má to několik důvodů, mezi hlavní patří i to, že máme v reprezentaci mnoho mladých kvalitních hokejistů. Nemůžeme si dovolit vychovávat mladé hráče a nedávat jim prostor v hlavním týmu. Za dvanáct let se u mládeže odvedl pořádný kus práce, stali jsme se nejlepší akademií a nastal čas, aby brněnští fanoušci viděli naše odchovance. Do teď jsme zde neměli, kromě Jana Hrušky, vlastní odchovance. A netýká se to jen hráčů, ale i trenérů. Za tu dobu, co hrajeme extraligu, jsme nakupovali hráče a trenéry odjinud. Teď tady máme plno mladých kluků a myslím, že nazrál čas, aby dostali šanci, velkou šanci. Nicméně si ji musí zasloužit a vybojovat. Ale vím, jak moc jsou pracovití, a jak na sobě makají. Jsou to naši odchovanci, mají talent, a chtějí bojovat za Kometu. Neříkám, že dojde k totálnímu překopání kádru a budou hrát jen mladí, ale změny nastat musí.

Kterým hráčům jste dal šanci, aby se ukázali? Byť třeba během roku nenastupovali.
Adam Raška, Hynek Zohorna nebo Peter Trška. Dali jsme jim šanci a ukázali, že umí zahrát fantasticky. Zrovna Peter má obrovský potenciál, aby v budoucnu nahradil Michala Kempného, což jsem mu i řekl. Musí však na sobě stále pracovat – v obranné činnosti, v předbrankovém prostoru, v soubojích jeden na jednoho. Pracuje, snaží se zlepšovat, chodí za videokoučem, aby si rozebral situace, ve kterých chyboval. Má zájem hrát za Kometu a jít hokejově dál.

Co říkáte na letošní statistiky, které snad krom přesilovek nevykazovaly nějaká pozitivní čísla?
Musíme si to rozebrat a zaměřit se na body, ve kterých nejvíc hoříme. Otevřeně je potřeba říct, že potřebujeme lepší procentuální čísla u gólmanů, využívání přesilovek, hry v oslabení, kterou se nám podařilo v posledních týdnech zlepšit. Do té doby byla hrozně statická. Je mi často podsouváno, že nemáme střelce, ale není to úplně pravda. Potřebujeme zvýšit počet střel za utkání. Naši kluci místo střely často volí přihrávku a snaží se to hrát až do kuchyně. Takhle se to dneska nehraje. A v neposlední řadě chceme snížit věkový průměr týmu. A není to na úkor snížení rozpočtu, ale jak jsem zmínil, chceme dát šanci našim odchovancům a reprezentantům. Byl bych nerad, aby tento krok někdo spojoval s rozpočtem na „A“ mužstvo.

Dalším klíčovým bodem před nadcházející sezónou bude jistě post trenéra. Máte v hlavě nějaké varianty?
Mám, ale zatím si je nechám pro sebe. Není to tak, že bych o tom rozhodl pouze já sám. Máme představenstvo, dozorčí radu, vážím si jejich názorů a věřím, že se společně rozhodneme pro tu variantu, která bude nejlepší. V podstatě každý trenér, který zde byl, se díval na sebe. Což je samozřejmě logické, protože má smlouvu, své prémie za umístění a play-off. Je to pochopitelné, ale pro mladé to nemusí být vždy ideální.

V Kometě jste již dvanáct let. Byl to pro vás letos nejtěžší rok v klubu?
Neřekl bych, že nejtěžší, ale jeden z nejtěžších. Od začátku sezóny tady byly stresové situace, ať už u mládeže nebo od hlavního týmu. Myslím, že je potřeba všechno špatné zamést a hodit pryč. Vzít si z toho jen to dobré. Například Hokejové hry, utkání ve Znojmě, které nám hodně pomohlo. Je potřeba poděkovat panu hejtmanovi Haškovi za to, že přátelské utkání pomohl zorganizovat. Dále to byly zápasy od Hradce Králové, tým se postupem času zvedal a odehrál velmi kvalitní zápasy, včetně play-off. Neviděl jsem kluky, aby vypustili jediný zápas. Dřeli a šli až za svou hranu. Po prvním utkání v Chomutově jsem viděl Jožku Kováčika, který kvůli zranění nemohl ani dojít na rozbruslení. Dva hráči ho na led skoro nesli. Dostal injekce, šel do toho a odbojoval to. Věřil, že to stojí za to. Viděl jsem ho hodinu před zápasem, nemohl vůbec chodit, ale jde do toho. Stejně jako Honza Káňa, který schytal mnoho ran, což fanoušci vůbec nemusí vidět.

V jakém časovém horizontu se rozhodne o skladbě mužstva?
Hráčům sice běží smlouva do konce dubna, ale není to tak, že bychom nic nedělali. Máme vytipované hráče, se kterými jsme v kontaktu.

O kostře mužstva už máte svou představu?
Nahrubo zůstane kostra stejná, jsou tam ale samozřejmě otazníky, které budeme v nejbližší době řešit. Je jasné, že tým doplníme mladými hráči.

Jste rád, že se v dobrém světle ukázali mladici Mikyska a Havránek, kteří už zasáhli do extraligového zápasu? Překvapili vás?
V podstatě mi nemuseli nic dokazovat, věřil jsem jim, že utkání zvládnou a bez problémů zápas odehráli.

Vrátíme se zpět k seniorskému týmu. Byl jste v mužstvu přes měsíc, co působení na střídačce ukázalo? Udělal jste si úsudek o tom, kdo by měl pokračovat, a kdo naopak skončí?
Ano, udělal jsem si úsudek, pro některé hráče bohužel negativní. Myslím to v dobrém a v pozitivním pro Kometu. Na druhou stranu je potřeba říct jednu věc. Když jsem došel do kabiny, všichni byli v obrovském stresu. Snažili jsme se jim zvednout hlavy. Musíme se dívat na klub jako takový. Nemůžeme dopustit, aby dva hlavní trenéři po sobě ignorovali například Adama Rašku. On a Petr Mrázek měli skvělé statistiky v juniorce. A ti co byli v bodování pod nimi, jsou již zabudovaní v jiných extraligových týmech. Vytyčili jsme si koncepci, kterou se chceme ubírat. Kometa je dnes už tak daleko, že bychom měli nechat hrát mladé. Věřím, že to fanoušci pochopí a dají jim důvěru. Když udělá chybu sedmnáctiletý kluk, fanoušci mu to prominou. Naopak, pokud udělá chybu starší zkušený hokejista, už se na to díváte trochu jinak.

Hodně se mezi fanoušky hovořilo o fyzické připravenosti hráčů. Skloňovalo se jméno Norma Lacomba, který v letošním ročníku tým nepřipravoval. Dají se i v tomto čekat změny?
Trenér Hadamczik mi po letní přípravě řekl, že už Norma Lacomba nebude v sezóně potřebovat a tím pádem máme možnost ušetřit finanční prostředky. Norm tady byl dlouho a navíc byl odloučen od své rodiny. Takže jsme se nakonec dohodli, že přerušíme spolupráci. Ale není to pouze o kondici, problém byl v hlavě a možná v herní koncepci. Pravdou je, že jsme kolem Vánoc vypadali mdle. To se musí pro příští rok změnit.

 
 

Tento den před letyCopyright © 2004-2018 HC Kometa Brno & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS kanál