.

Martin Havlát o exhibici: Všichni se spojíme pro dobrou věc, chceme si zápas užít

Martin Havlát o exhibici: Všichni se spojíme pro dobrou věc, chceme si zápas užít
 

B r n o – Když v únoru ukončil úspěšnou kariéru, měl přání: Ještě jednou na ledě zamávat brněnským fanouškům. To se teď Martinu Havlátovi splní. V rámci akce MARTIN HAVLÁT A MISTŘI DĚTEM se utká výběr jeho spoluhráčů z NHL a reprezentace s týmem mistrovské Komety. Celý projekt má charitativní podtext. „Rád bych to pojal jako poslední možnost zahrát si s klukama, se kterými jsem něco prožil. Chtěl bych se o to podělit s fanoušky a spolu s Kometou se spojit pro dobrou věc,“ říká šestatřicetiletý bývalý útočník o akci, na kterou se 9. srpna do Brna sjedou největší hvězdy českého hokeje. Výtěžek ze vstupného tohoto exhibičního utkání poputuje na Nadační fond KOMETA a na rozvoj brněnské hokejové mládeže.

 

Jak vlastně vznikl nápad uspořádat takto výjimečný zápas?
V únoru jsem trénoval s Kometou a na posledním tréninku si obnovil zranění třísel. Když jsem se vyrovnal se skutečností, že nebudu v hokeji pokračovat, začal jsem přemýšlet nad tím, že bych nějaký takový zápas zorganizoval. Ještě než jsem odletěl zpátky do Ameriky, kde žiju, bavil jsem se o tom lehce s majitelem Komety Liborem Zábranským. Byli jsme tedy trošku domluvení. Po sezóně jsem se vrátil do Brna a myšlenka exhibice znovu ožila. Mluvil jsem o tom s jednotlivými hráči, zda by na zápas přijeli.

Téma začalo být aktuální...
Znovu jsme si sedli s Liborem Zábranským. Mám zkušenost, že když jsme se spolu na něčem domluvili, vždycky to platilo. Musím mu poděkovat, že mi to umožnil. Speciální je, že kluci vyhráli mistrovský titul. Myslím, že lepší situace pro takový zápas být nemůže.

Nakolik náročné bylo všechny hráče zkontaktovat a vybrat co nejvhodnější termín?
Všechny kluky, kteří přijedou, znám. Máme dobré vztahy. S většinou jsem hrál nebo s nimi trávil čas ať už na ledě, nebo mimo něj. Samozřejmě bychom mohli z mých bývalých spoluhráčů poskládat ještě jeden tým, ale to nejde. Ne všichni jsou v situaci, kdy mohou přijet. Ale většinu těch nejbližších tady budu mít. Doufejme, že do termínu zápasu budou všichni v pořádku, aby mohli dorazit. Je pro vás důležité, že exhibice má charitativní podtext? To je moje prvořadá motivace. Myslím, že pro většinu kluků to byl také hlavní důvod, proč s účastí souhlasili. Představa se líbila i Liboru Zábranskému. Všichni se spojíme pro dobrou věc.

Budete se na utkání nějak speciálně připravovat, nebo přijedete vyloženě z dovolené?
Na dovolené jsem už od února (směje se). Minulý týden jsem byl dvakrát na ledě, scházíme se s kamarády. Začal jsem bruslit. Nebude to sranda, párkrát určitě musím jít na led, aby to nebyla úplná ostuda (úsměv). Většina týmu se bude připravovat na novou sezónu, chci na ledě aspoň trošičku stíhat.

Bude pro vás zápas hodně emotivní?
Myslím, že to budu brát jako srandu a dobrou věc. Chci si to celé hlavně užít. Kluci z Komety budou mít možnost hrát proti jménům z mého týmu, jaká se jim třeba už nemusí naskytnout. Někteří ještě hrají, jiní už končí, zdraví jim nedovolí pokračovat. Věřím, že v tomto zápase brusle ještě obují.

Čím se po konci hráčské kariéry momentálně zabýváte?
Je pro mě šok, že nehraji. Myslím, že to tak mají všichni sportovci, kteří byli zvyklí na každodenní drill a kolektiv. Na druhou stranu - po vážných zraněních, která jsem měl, mám štěstí, že jsem schopný chodit, běhat, jezdit na kole, hrát tenis nebo lyžovat. Užívám si věci, které jsem během kariéry nemohl, protože by ještě víc zvýšily riziko zranění. Dvanáct let jsem nehrál tenis, patnáct let nelyžoval. Teď jsem za těch pár let stihl všechno. A začal jsem hrát golf. Žijeme na Floridě, kde jsou pro něj dobré podmínky. Věnuji se rodině, s Ivčou vychováváme dvě krásné holčičky. Den je krátký, ale do budoucna si ještě něco určitě vymyslím. Nikam však nespěchám.

Chybí vám hokej?
Chybí. Pořád bych chtěl hrát, ale moje tělo nechce. Je těžké to akceptovat, ale jak jsem řekl, po všech těch zraněních mám velké štěstí, že jsem schopen normálně fungovat. Někteří jiní kluci to po kariéře říct bohužel nemůžou. Rád bych ještě pokračoval, ale bohužel už to nejde tak, abych byl platný, ať už bych hrál kdekoliv. Vzpomenete si na svůj nejstarší hokejový zážitek? Zážitků mám strašně moc. Je těžké vybrat jednu věc. Nejčastěji se mi vybaví rodiče, táta. Ten hokej hrál, trénoval mě spoustu let. I když jsem působil v NHL, byl můj trenér na dálku (úsměv). Bez mých rodičů bychom dnes neplánovali tento exhibiční zápas.

Který úspěch v kariéře vám uvízl v paměti nejhlouběji?
Draft NHL nebo vítězství na mistrovství světa dvacetiletých v roce 2000, což nikdo nečekal. Čtyři měsíce na to jsme vyhráli šampionát i se seniorskou reprezentací. Všechno bylo na začátku tak rychlé… Nezapomenutelné jsou věci, které byly poprvé. Třeba první zápas v NHL, kdy stojíte na střídačce a víte, že jdete do zápasu. Už vám nikdy nikdo nevezme, že jste okusil tuto soutěž. A pak třeba první gól nebo když jsem nastoupil proti svým idolům, se kterými jsem do té doby hrál akorát na PlayStationu. Plnil jsem si sen. Velký zážitek bylo play-off NHL, olympiáda, Světový pohár nebo mistrovství světa v Bratislavě v roce 2011. Zážitků z NHL nebo z nároďáku je opravdu spousta. Hokej je kolektivní sport, při kterém poznáte spoustu lidí jak na ledě, tak mimo něj. A celou dobu je sranda.

Na které spoluhráče vzpomínáte nejvíc?
V NHL jsem začínal s Karlem Rachůnkem, byli jsme spolu pět let v Ottawě. Na toho vzpomínám často. Bohužel s námi na tomto zápase být nemůže, ale určitě se bude seshora dívat. Marián Hossa, Venca Prospal, Radek Bonk, Zdeno Chára, ti pro mě strašně moc znamenají, moc mi na začátku kariéry pomohli. Je spousta trenérů, generálních manažerů, kondičních trenérů a dalších lidí, kteří mi pomáhali dostat se co nejvýš jsem mohl. Kdybych je měl vyjmenovat všechny, byl by to hodně dlouhý seznam.

Sledoval jste letošní cestu Komety za titulem?
Samozřejmě jsem se díval. Po prvních dvou zápasech se Spartou, které pro diváka vypadaly nejtěžší, se kluci rozjeli jako mašina a zastavili se až v cíli. Hráli skvěle, zasloužili si to. Bylo důležité, že se všichni zranění hráči vrátili na play-off a bylo vidět, že jsou důležití. Celý tým nepanikařil a hrál si to svoje až do konce.

A váš tip na výsledek vzájemného zápasu?
Uvidíme, v jakém stavu přijede můj tým (úsměv). Doufám, že ti mladí budou nabruslení a před zápasem půjdou brzy spát. Hlavně chceme, aby se všichni bavili a utkání si užili. Výsledek nebude až tak důležitý. Doufejme, že přijdou fanoušci tak, jak jsou na Kometu zvyklí. I v mém týmu bude pár šikovných hokejistů!

 
 

Tento den před letyCopyright © 2004-2018 HC Kometa Brno & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS kanál