Někdy se mi stane, že nechci led ani vidět. Uběhnou dva týdny a už se na něj těším, směje se Lukáš Dostál

B r n o – Dalo se očekávat, že se brněnský brankář Lukáš Dostál objeví v brankovišti české hokejové reprezentace. Do prvního utkání se Švýcarskem nastoupil gólman Patera, ve druhém vzájemném klání dostal prostor právě osmnáctiletý odchovanec Komety. Ten si v duelu připsal šestadvacet úspěšných zákroků, inkasoval pouze jednou a celý zápas působil jistým dojmem. Jak on viděl duel s houževnatým soupeřem?

Trenéři národního týmu měli v plánu, že dvojici brankářů Patera - Dostál prostřídají. Brněnský mág dostal prostor ve druhém přípravném utkání a v úterní bitvě se Švýcarskem rozhodně nezklamal. „Utkání hodně ovlivnilo časté vylučování, ale musím kluky pochválit, v obraně hráli perfektně, zodpovědně a zablokovali mnoho střel. V tomto ohledu mi hodně pomohli," říká juniorský reprezentant.

Oba zápasy se odehrávaly na NHL ploše, tedy na užším kluzišti. Mimochodem na tom evropském se proháněli hokejisté Spartaku Moskva, kteří mají v Brně soustředění a s Kometou se 16. srpna utkají v přátelském zápase. Lukáš Dostál si z přechodu na menší kluziště hlavu nedělal. „Je to o zvyku. Možná to pro kluky bylo něco jiného. Ale já s přechodem z evropského kluziště na NHL plochu nemám problém."

Chytat na domácí půdě a před vlastním publikem, to musel jistě být pro Lukáše Dostála skvělý zážitek. Zvlášť v dresu národního týmu. Foto: Vít Novák.

Byť stále probíhají letní prázdniny, v polovině července se o slovo přihlásil hokej a navíc reprezentační. „Nevadí mi být v létě na ledě, ale musím se přiznat, že v tomto termínu jsem chytal zápas snad poprvé v životě. Je to nová zkušenost, raději bych hrál zápasy v srpnu, jak už to bývá zvykem. Asi záleží na každém hráči. Někdy se mi stává, že si řeknu, že nechci led ani vidět. Uběhnou dva týdny a už se zase na led moc těším," směje se gólman mistrovské juniorky.

Jaký jej aktuálně čeká program? „Měl bych 21. července odletět do Švýcarska s výběrem reprezentace U19. Musím se také domluvit s kondičním trenérem a trenéry Komety, co mi připraví za plán do další části přípravy. Každopádně, kam přijdu, chci odvádět maximální výkony," dodává Dostál.