Sice jsem měl nějaké plány, ale ty jsem s radostí zrušil, říká o své dodatečné nominaci Dalimil Mikyska

B r n o – Česká reprezentace odehrála v úterý druhý zápas proti týmu s helvéckým křížem na hrudi. Zápas se Švýcarskem měl tentokrát trošku odlišný průběh, především bylo k vidění méně vstřelených gólů. Diváci si na první branku museli počkat do 25. minuty, kdy se trefili hosté. Čeští junioři však opět dokázali nepříznivý vývoj otočit a vyhrát i druhé utkání, konkrétně 3:1. Duel hodnotil obránce Komety Dalimil Mikyska, který se objevil v nominaci Václava Varadi na poslední chvíli. Českou dvacítku po brněnské anabázi čeká v následujících dnech přesun do Finska, kde odehraje dva zápasy proti domácímu výběru.

Důležitým faktorem druhého vzájemného utkání se Švýcarskem byly přesilové hry, jelikož všechny branky padly právě v početních výhodách. Na první gól si diváci museli počkat do 25. minuty, přesně se trefil hostující Cavalleri. Juniory obdržený gól nakopl k většímu tempu. Díky tomu dokázali ještě během třetiny otočit skóre ve svůj prospěch a ve třetí třetině zvýšit na konečných 3:1.

Bojovný duel komentoval Dalimil Mikyska. „Zápas musím hodnotit určitě kladně, i když to v první třetině nebylo úplně ono. Ve druhé třetině jsme se do toho postupně dostávali, tak jak tomu bylo v pondělním utkání," hodnotí bek, který má na svém kontě sedm extraligových startů v dresu Komety.

Dalimil Mikyska původně v oficiální nominaci na brněnské zápasy nefiguroval. Měl vyrazit podle plánu do Finska, kde na české hráče čeká další fáze letní přípravy. „Ve středu ráno jsem dostal zprávu od pana trenéra Varaďi, že se mám v pátek dostavit. Počítal jsem s tím, že budu doma. Sice jsem měl nějaké plány, ale ty jsem s radostí zrušil. Byl jsem rád, že mohu reprezentovat již tady v Brně," usmívá se.

Česká reprezentace v brněnských halách za Lužánkami. Foto: Vít Novák.

Díky dodatečné nominaci tak mladý obránce mohl zasáhnout do obou zápasů. Ten druhý měl odlišný začátek. První třetina nepřinesla mnoho gólů, přesně řečeno žádný. Oba týmy se snažily lépe bránit. „Trenéři nám říkali, ať se lépe připravíme na první třetinu, že nesmíme odehrát úvodní část způsobem, jakým jsme ji hráli v pondělí. Sice to znovu nebyla optimální třetina, ale postupem času jsme se zlepšovali."

Zápas byl ve znamení mnoha vyloučených. Dohromady padlo šestnáct dvouminutových trestů. Dva větší tresty do konce utkání a dva osobní tresty za nesportovní chování. Hra se tak musela často kouskovat. „Pro kluky, kteří nechodí na přesilovku či oslabení, to bylo celkem těžké, jelikož seděli pouze na střídačce. Trestů bylo opravdu moc," ví osmnáctiletý obránce. Právě početní výhody přinesly všechny čtyři branky. Jako první se prosadili Švýcaři. Vyrovnání přišlo v přesilové hře pět na tři, kdy se nádherně trefil Libor Zábranský.

Češi pokračovali v klasické přesilové hře, kterou se taktéž podařilo využít. Gólový účet pak ve třetí třetině uzavřel Karel Plášek. Švýcaři se v závěru ještě snažili o kontaktní gól, ale všechny pokusy dokázal pochytat Lukáš Dostál. „Dosty chytal skvěle. S ním je spolupráce vždy skvělá," chválí Mikyska svého spoluhráče.

Již 20. června odlétá reprezentace do finského Vierumäki, kde jí čeká dvojzápasu se stejně starým domácím výběrem. „Ve Finsku nás čekají ještě těžší utkání, než jsme odehráli proti Švýcarsku. My jsme se teď trochu rozehráli, tak uvidíme, jak to bude vypadat," přemýšlí o dalším soupeři reprezentační obránce.