Budu fandit Kanadě, potom budu přát klukům z Komety, říká Alexandre Mallet

Budu fandit Kanadě, potom budu přát klukům z Komety, říká Alexandre Mallet
 

B r n o – Jeho jméno byste v nominaci kanadského hokejového týmu pro olympijský turnaj hledali marně. Útočník Komety Alexandre Mallet i přes své úspěšné angažmá v brněnském klubu nezískal dostatečnou pozornost reprezentačních trenérů javorových listů a olympijský turnaj v Jižní Koreji bude sledovat jen z pohodlí domova. „Nejsem zklamaný, ani trochu jsem svoji nominaci neočekával,“ vypráví pětadvacetiletý rodák z Québecu, který bude moci alespoň více času věnovat své rodině. S kanadskou partnerkou má půlroční dcerku Leu a všichni tři společně žijí na jihu Moravy. Kompletní rozhovor jste si mohli přečíst v nejnovějším čísle Kometa novin, nyní ho přinášíme i na webu.

 

Vraťme se na začátek ještě o několik týdnů nazpět. Jak jste prožil své první Vánoce coby hráč brněnského klubu?
Byly to Vánoce s rodinou. Udělali jsme si to doma hezké, připravili chutná jídla a celý ten večer si společně všichni užili. Nic velkého jsme nevymýšleli.

Pro dcerku Leu to byly první Vánoce, vnímala už nějak výjimečnost celého večera?
Ne, to ne, na to je ještě malá, měla v té době teprve pět měsíců. Bylo to s ní ale nádherné, něco úplně nového. Užili jsme si celý večer vážně jako rodina. Věřím, že příští rok vánoční atmosféru bude vnímat už více a bude to tak pro nás zase něco nového.

Jaké pokrmy nechyběly na vaší štědrovečerní tabuli?
Vybrali jsme taková jídla, která s partnerkou oba zbožňujeme. Měli jsme malé masové koláčky, smažené kuřecí kousky, šneky na česneku, mořské plody, krevety. Nechyběly ani různé druhy sýrů a dobré víno.

Což je všechno velmi odlišné od typické štědrovečerní hostiny v České republice. Zmiňovali se spoluhráči, co se u nich 24. prosince běžně podává?
Ano, ano, vím, že Češi mají nejčastěji na Vánoce rybu. Už jsem měl několik možností ochutnat rybu podle české úpravy a vždy to bylo velmi dobré.

Co se týče dárků, dostal jste něco nečekaného?
Nečekaného ani ne. Dostal jsem hlavně věci, které využiji v létě, po sezóně. Až si třeba s rodinou vyjedeme na výlet, dostal jsem spoustu vybavení, které se mi bude hodit.

Alex Mallet v dresu Komety. Foto: Michal Eger.

A když jste byl malý? Vzpomenete si, který dárek vám udělal největší radost?
Na jeden konkrétní dárek si asi nevzpomenu, dostal jsem jich spoustu parádních. Ale pamatuji si, že když jsem byl ještě hodně malý, probudil jsem se 25. ráno dříve než mí bratři a našel jsem doma velkou hromadu dárků. Tím, že jsem byl malý a neuměl jsem ještě číst, myslel jsem si, že všechny dárky jsou jen pro mě. Proto jsem je všechny rozbalil a byl jsem nejšťastnější dítě na světě. Než se ostatní probudili, byly to mé nejlepší Vánoce v životě. (smích)

Zpět k Vánocům v České republice. Nechyběl vám během nich sníh?
Ano, chyběl a hodně. Z Kanady jsem zvyklý během Vánoc i na několik metrů sněhu. Podle mě to k tomu patří. Vánoce bez sněhu ztrácí trochu své kouzlo.

Kromě hromady sněhu jsou kanadské Vánoce ještě v něčem odlišné od těch českých?
Ještě více než tady jsou Vánoce v Kanadě postavené na přítomnosti celé široké rodiny. Běžně se nás sejde u štědrovečerní večeře třeba 45. Přijedou všichni strýcové, tety, všichni bratranci a sestřenice, jejich rodiny a to číslo rychle narůstá. Během dne většina rodiny dovádí venku na sněhu, lyžují, sáňkují, zbytek připravuje večerní hostinu. Venku ale člověk obvykle dlouho nevydrží, teplota se pohybuje klidně kolem minus třiceti. Celkově si myslím, že Kanaďané prožívají Vánoce více než Evropané, je to pro ně významnější okamžik.

Jen týden po Vánocích následuje další svátek, a to oslava příchodu nového roku. Jak jste letošní Silvestr strávil vy?
Jelikož mi partnerka s dcerou odletěly na týden do Kanady, strávil jsem konec starého roku se spoluhráči z týmu. To byl pěkný večer, užili jsme si ho. Hodně se mi líbila atmosféra, která tady v Česku během oslav nového roku panuje. Když jsem říkal, že se v Kanadě klade větší důraz na Vánoce než v Evropě, myslím si, že u oslav nového roku je to naopak. Silvestr tady je o hodně živější, všudypřítomnost ohňostrojů je vážně nádherná. V Kanadě se tento svátek tráví hodně podobně jako Vánoce, tudíž v rodinném kruhu a spíše v klidu.

Když se přesuneme od konce minulého roku do současnosti: V prosinci a hlavně v lednu jste udělali velkou šňůru vítězství v řadě. Zažil jste už někdy dříve podobnou sérii výher?
To si moc nepamatuji, spíše ne. Vždy je ale radost vyhrávat, hlavně když vyhrajete tolikrát po sobě. Všichni hrají dobře, věří si v útoku a nedělají chyby v obraně. Vše najednou jde jako po másle.

Zlepšuje se i výkon jednotlivých hráčů, když každým zápasem natahujete vítěznou bilanci?
Určitě se každému hraje lépe. Zároveň je důležité, že nás tahle série potkala právě v lednu. To je totiž velmi důležitý měsíc z hlediska celé základní části, rozhoduje se o umístění pro vyřazovací boje. Myslím, že si to všichni hráči uvědomují a všem je jasné, jak důležitou práci jsme v lednu odvedli.

V lednu jste se vyšvihl i na první místo v týmu v počtu vstřelených branek. Byla to pro vás nová role?
Myslím, že jsem nikdy neměl nejvíce gólů z celého týmu. Ale nijak více jsem si to nebral. Bylo hodně kluků, co mělo podobný počet gólů jako já, jen jim třeba jeden nebo dva chyběly. Nikdy jsem si nepřipadal jako nejlepší střelec týmu. Moje role je spíše přispět k celkovému výkonu týmu a spoluhráčům šance vytvářet. Nejšťastnější jsem, když se vyhrává.

V lednu jste nejčastěji nastupoval ve formaci s Hynkem Zohornou a Martinem Nečasem. Jak snadno se s nimi hraje?
Hraje se mi s nimi dobře, stejně jako se zbytkem týmu. Myslím, že všichni tady jsou velmi kvalitní hokejisté a je velmi snadné pochopit a přizpůsobit se jejich hře.

V lednovém čísle Kometa novin jste si mohli přečíst několik rozhovorů včetně toho s Alexem Malletem, jehož část nyní nabízíme.

Kvalitu brněnského týmu dokumentuje i nominace tří hráčů na olympijský turnaj do Jižní Koreje. Vím, že jste říkal, že s nominací do kanadského týmu nepočítáte, nejste ale vzhledem ke svým výkonům alespoň trochu zklamán, že na kanadské soupisce nefiguruje vaše jméno?
Nejsem, vážně jsem neměl nejmenší očekávání. Za Kanadu poletí na olympiádu několik top kvalitních hráčů, většina z nich hraje KHL, nejvyšší švýcarskou nebo švédskou ligu. Já jsem nikdy nebyl součástí kanadské reprezentace a vážně jsem nečekal, že by se to mohlo ještě změnit.

Trenérský štáb kanadské reprezentace nakonec vybral zkušené mužstvo s věkovým průměrem přes 30 let. Myslíte si, že je to správný výběr?
Ano, téměř všichni hráči, kteří v reprezentaci jsou, hráli dříve NHL a v současné chvíli dohrávají svoji kariéru v Evropě. To ale neznamená, že jsou nějací horší. Hrají v nejlepších evropských soutěžích, takže si myslím, že kvalitu kanadský tým opět bude mít.

Budete turnaj alespoň na dálku sledovat?
Ještě nevím, jestli se budu koukat živě na zápasy, budou se totiž hrát v nočních nebo brzkých ranních hodinách. Je pravda, že párkrát jsem se v noci díval na zápasy NHL, tady si ale myslím, že hra nebude oproti současné NHL na takové úrovni a že raději budu spát. Určitě ale budu sledovat výsledky a jak se bude dařit trojici z Komety.

Možná právě nevynecháte zápas Kanady s Českou republikou ve skupině. Komu budete v tomto případě fandit?
Určitě Kanadě. Doufám, že naši vyhrají a budu pak moci popichovat kluky z Komety, kteří s českým týmem do Koreje letí. (úsměv)

Myslíte si, že Kanada má na to, aby celý turnaj vyhrála?
Stát se může cokoliv, ale favorit turnaje to pro mě není. Myslím si, že do finále se dostanou Švédové a Rusové. Těžko ale takhle předvídat. Je to krátkodobý turnaj a stát se může vážně cokoliv. Nechme se překvapit.

Kouknete během zimních olympijských her i na jiný sport než na hokej?
Ano, velmi mě baví snowboard a rád se na něj podívám. Navíc si myslím, že Kanaďané bývají v závodech snowboardu i docela úspěšní. Jako malý jsem na něm hodně jezdil, teď během hokejové kariéry spíše neriskuji, abych se nezranil, ale až jednou s aktivním hokejem skončím, hned nazuji snowboardové boty a budu sjíždět zasněžené svahy.

 
 

Tento den před letyCopyright © 2004-2018 HC Kometa Brno & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS kanál