.

Jsme v pozici, kdy se tým musí semknout, říká hlavní kouč Komety Libor Zábranský

Jsme v pozici, kdy se tým musí semknout, říká hlavní kouč Komety Libor Zábranský
 

B r n o – Je jasné, že v posledních dnech je mnoho témat, které by bylo dobré rozebrat. Ať už se jedná o výsledky a postavení v tabulce, ale také o rozsáhlou marodku, která bohužel zasáhla brněnské hokejisty. V utkání s Třincem odstoupil Martin Zaťovič, s Libercem pro změnu nedohrál Martin Erat. Obě zranění jsou dlouhodobější. Majitel klubu, generální manažer a hlavní kouč Libor Zábranský však věří, že se oba špičkoví hráči dokáží vrátit a připravit se na březnové play-off.

 

Začneme průběhem sezóny. Jak jste zatím spokojen s aktuálním třetím místem?
První čtvrtina soutěže byla odehrána famózně. Na co jsme sáhli, to nám vyšlo. Některé góly byly až neuvěřitelné nádherné, diváci se bavili. Bylo ale jasné, že to v této podobě a formě nevydrží celou sezónu. Logicky přišel menší útlum, zranili se nám někteří hráči. Martin Nečas odjel do Kanady na mistrovství světa. Pokles formy se v sezóně nevyhne žádnému týmu. Je to přirozené i s ohledem na to, že přišli noví hráči, mužstvo si sedá. Myslím si, že se s tím kluci perou statečně a nemáme nějakou delší sérii proher. I když to někdy vypadá jako na houpačce. Asi si ani nikdo z hráčů nemyslel, že sezónou projedeme jako nůž máslem. Vrchol letošního ročníku je stále před námi. Chceme jít do play-off z co nejlepšího postavení, být dobře připravení po kondiční a herní stránce. Nikdo nevyhlásil za každou cenu útok na titul, nebo na vítězství v základní části soutěže. Historie ukazuje, že kdo vyhraje základní část, nemá v play-off nic jistého. Sami jsme to prokázali v sezóně 2011/2012, kdy jsme skoro šli z předkola pro pohár.

Dá se říct, že se týmu celou dobu vyhýbala zranění. Bohužel teď je to přesně naopak. Můžete říct, jak to aktuálně vypadá s hráči na marodce?
Navenek se sice vyhýbala, ale kluci hráli s drobnými šrámy, naraženinami nebo virózami. Divák to samozřejmě nepozná, ale hráč jde do utkání s tím, že tam nechá maximum i například s horečkou. Martin Zaťovič a Martin Erat mají zranění dlouhodobější. Jsme v pozici, kdy se tým musí semknout. Je to pro nás nová situace, oba to jsou klíčoví hráči a jejich absence bude bohužel citelná. Obě zranění byla nešťastná, ale prostě se to stalo. Utkání s Libercem nedohrál také kapitán Leoš Čermák. Zatím nemám konkrétnější informace, ale nemělo by se snad jednat o vážné a dlouhodobější zranění. Když už ale Leoš odstoupí z utkání, to už musí být…

Aktuální seznam zraněných nebo nemocných hráčů neleznete ZDE.

Dostanou šanci mladí hráči?
V sezóně jim dáváme hodně prostoru a teď dostanou další. S Libercem zvládli utkání fantasticky. Třeba pro Martina Nečase to bylo těžké utkání. Nebylo to pro něj lehké, přiletěl v sobotu odpoledne, musel se přeorientovat z mistrovství světa, také časový posun nebyl snadný, ale zvládl to. A zvládli to i všichni mladí hráči. Byl to play-off zápas, pro nás tříbodový, ale podruhé za sebou s velkou ztrátou klíčového hráče.

Co se týče případných posil nebo stažení hráčů z hostování. Budete vinou zranění zasahovat do týmu?
Určitě se vrátí Tomáš Vondráček. V Plzni má hostování do konce ledna. Nemyslím si, že by to teď mělo být o tom, že by měl někdo přijít. Máme spoustu mladých a kvalitních hráčů a věřím, že předvedou, co v nich je. Mančaft má silu a kvalitu, musíme se s tou situaci popasovat.

Hlavní kouč Libor Zábranský na střídačce s trenérem Petrem Hakenem. Foto: Jiří Grulich.

S Kometou trénuje Martin Havlát. Dělá v tréninku pokroky? V tom smyslu, zda bude třeba v brzké době připraven nastoupit?
Martin trénuje s týmem. Svým herním projevem, kvalitou a talentem je na trénincích vidět, že je to skvělý hráč. Nicméně trénink není zápas. Když vezmeme například tvrdá utkání s Vítkovicemi nebo Libercem, oba duely byly fyzicky náročné a Martin musí sám říct, jestli se na to cítí. Rozhodne se on, kdy bude připraven naskočit do tak tvrdých zápasů. Podle mého názoru není otázka Martina Havláta na pořadu dne.

Do konce základní části zbývá ještě něco přes čtvrtinou soutěže. Jak bude těžké se vyrovnat bez zraněných opor?
Když vám vypadnou dva kvalitní hráči, chybět logicky budou. Musíme se s tím popasovat. Věřím, že se tým semkne a kluci to zvládnou. Chceme dohrát základní část co nejlépe a do play-off jít z co nejlepšího místa. Zatrnulo nam i v situaci, kdy v zápase s Libercem Ondrovi Němcovi ustřelila brusle a padl do mantinelu. To už jsem si říkal, že to snad není ani možné. Na druhou stranu zranění k hokeji patří a nikdo s tím nic nenadělá. Pouze to přijmout jako fakt a jít dál. Kluci se uzdraví a zase budou hrát a bojovat za Kometu.

Věříte, že se zranění hráči stihnou vrátit na play-off, které startuje v březnu?
Ano. Nejen Martin Erat s Martinem Zaťovičem, ale i u ostatních hráčů věřím, že budou co nejlépe připraveni na play-off. Byť se to zdá za chvíli, tak dva měsíce je v hokeji dlouhá doba a uvědomuju si, co se všechno v hokeji může stát.

Co se týče gólmanů. Letos se vystřídali Čiliak, Vejmelka a Jekel. Jak jste s nimi spokojen?
Karel Vejmelka odchytal výborné utkání s Libercem. Měl pár zápasů, kdy dostal nešťastné góly, ale je to mladý talentovaný gólman, který má všechno před sebou. Obrovskou smůlu má Marek Čiliak, který se dvakrát zranil, a když už měl chytat v Třinci, přišel skoro se čtyřicítkami horečkami. Nemůže to trvat věčně. Věřím, že se to ustálí a bude to už jen a jen lepší.

Sledujete tabulku? Je pro vás důležité být po základní části do čtvrtého místa?
Všichni chtějí začínat play-off doma, ale je to ještě daleko. Teď už musíme jít zápas od zápasu a dívat se hlavně na sebe. Tým má kvalitu, musíme dbát na systému hry, chodit do osobních soubojů, vyhrávat buly. Je to o detailech a maličkostech. V domácím zápase se Spartou jsme dostávali góly, když dva hráči soupeře byli v podstatě mezi pěti našimi. To není systémová chyba, ale jde o detaily, kdy daný hráč svůj úkol v pásmu z přemíry snahy vyřeší jinak, než by měl.

 
 

Tento den před letyCopyright © 2004-2018 HC Kometa Brno & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS kanál