První finálový zápas patřil Třinci. O osudu duelu rozhodly začátky třetin

HC Oceláři Třinec - HC Kometa Brno

Branky a nahrávky: 2. Marcinko (Hrňa, Dravecký), 6. Krajíček (Polanský, D. Musil), 23. Petružálek (Hrňa, M. Doudera), 47. Petružálek (Rákos, Cienciala), 58. Chmielewski (Marcinko) – 10. Haščák (Zaťovič, P. Holík). Rozhodčí: Pešina, Hejduk – Lhotský, Hynek. Vyloučení: 5:9, navíc T. Vondráček 10. minut OT. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5200 (vyprodáno). Střely na branku: 32:30. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 5:1. Hráči zápasu: Erik Hrňa - Martin Zaťovič. Stav série: 1:0.
HC Oceláři Třinec: Hrubec – Krajíček (C), M. Doudera, D. Musil, Matyáš, Linhart, L. Kovář (A) – Rákos, Cienciala, Petružálek – Dravecký, Marcinko, Hrňa – Adamský (A), Polanský, Svačina – Chmielewski, M. Kovařčík, O. Kovařčík – Kofroň.
HC Kometa Brno: Čiliak – O. Němec (A), Barinka, J. Krejčík, Gulaši, Bartejs, Malec, Štencel – M. Erat (A), Hruška, R. Zohorna – Haščák, P. Holík, Zaťovič – H. Zohorna, Nečas, Mallet – Vondráček, L. Čermák (C), Vincour.

T ř i n e c – Tak už to vypuklo. Tolik očekávané finále mezi Třincem a Kometou odstartovalo na ledě Slezanů. Brňané s tímto soupeřem drželi dvě třetiny krok, ale Třinec dokázal vždy v pravý čas zaútočit a překonat brněnskou defenzivu. Snaha a několik dobrých šancí, jenže vše pochytal Hrubec, nestačil jen na gól Haščáka. Třinec tak bere v prvním zápase bod, v neděli se pokračuje.

První finále Generali play-off mezi Třincem a Kometou nabídlo od začátku třetiny parádní hokej. Již od prvních minut bylo vidět, že oba týmy budou hrát aktivně, žádný zanďour a právě naopak strhující podívaná. Úvodních zhruba deset minut patřilo domácím Ocelářům, kteří ze své první šance skórovali. Hrňa předložil kotouč na čepel Tomáše Marcinka, jenž z prostoru brankoviště procpal puk za Čiliakova záda - 1:0. Uběhly necelé čtyři minuty a pro domácí bylo ještě veseleji. Polanský přihrál na levý kruh, kde si najel bek Lukáš Krajíček a propálil slovenského brankáře střelou na zadní tyč - 2:0.

Třinec v podstatě ze dvou střel vstřelil dva góly, Kometa v té době měla střeleckou převahu, ale na Hrubce nevyzrála. Po dvou inkasovaných gólech se ale hostující parta sebrala a začala do soupeře pořádně bušit. Přineslo to ovoce v 10. minutě, kdy Zaťovič ve skrumáži vyšťouchl kotouč na volného Marcela Haščáka a ten se s pukem rozhodně nepáral - 2:1. Slovenský reprezentant mohl vzápětí vyrovnat, ale při souhře s Holíkem neuspěl. V závěru třetiny ještě zahrozil Adamský, leč Čiliak byl pozorný. Pohledná dvacetiminutovka dopadla lépe pro Slezany.

Momentka ze zápasů Třinec - Kometa a gól Marcela Haščáka. Foto: Jiří Grulich.

Druhá třetina začala smolným vyhozením Marka Čiliaka mimo hřiště a domácí tak hráli přesilovku. Se samotným koncem se dostal ke střele na levém kruhu Jakub Petružálek a zamířil přesně - 3:1. Kometa měla k dispozici řadu přesilovek, vytvořila si v nich i několik šancí, ale Hrubec v domácí svatyni držel své mužstvo. Na druhé straně pálil Adamský, jenže trefil jen Čiliakovo rameno. Do konce třetiny se už mnoho možnosti na jedné či druhé straně neurodilo a Třinec tak šel do kabin s dvoubrankovým náskokem.

Třetí část odstartovala šancí Chmielewskeho, který trefil brněnského brankáře do vyrážečky. Poté přežila Kometa oslabení a zahrozila Eratem, ovšem Hrubec byl na místě. Ve 47. minutě šel do rychlého přečíslení útok Jakub Petružálka a zmíněný útočník Třince napálil kotouč přesně do levé šibenice - 4:1. Domácí v posledních minutách drželi častěji puk na holích, proudily také emoce a často se vylučovalo.

Slezané měli osm minut před koncem k dispozici dlouhou početní výhodu 5/3, tu ale Kometa dokázala skvěle odbránit a nepustila protivníka do nějakých tutovek. Bohužel manko bylo složité dohnat, domácí si výsledek pohlídali a získali pro svůj tým první bod. Ten dal ještě v závěru potvrdil Aron Chmielewski - 5:1. Zápas končil břevnem Zaťoviče v posledních vteřinách a víc už se krom drobných postrkovaček nestalo.

V neděli je další den, o druhý bodík se Kometa popere znovu na třineckém ledě.

TRI Václav Varaďa: Jsem samozřejmě rád za výsledek a první bod v sérii, která se určitě potáhne. Měli jsme výborný vstup do zápasu a dali jsme dva góly. I když jsme pak inkasovali, tak si myslím, že jsme byli lepším týmem. V druhé třetině jsme měli problémy hlavně v oslabeních, ale podařilo se nám je přestát a následně jsme sami dali gól na 3:1 a to nám pomohlo. Potom jsme si to zkušeně kontrolovali. I když se Kometa dostala do nějakých příležitostí, tak jsme byli lepším týmem a zaslouženě jsme vyhráli. Jedeme dál, zítra je nový zápas a série bude těžká. Věřím tomu, že náš výkon bude stále gradovat.
KOM Kamil Pokorný: Ráz utkání určilo rychlé dvougólové vedení domácích. My jsem pak sice snížili a měli jsme tam šanci na vyrovnání, ale ve druhé třetině jsme měli tři přesilovky a bohužel se nám ani jedna nepodařila proměnit. Domácí v závěru, když už jsme měli skoro hráče na ledě, svoji přesilovku využili díky šťastně odraženému kotouči. To byl takový zlom. Ve třetí třetině jsme se snažili hru otevřít a snížit, ale soupeř nám ujel a dal na 4:1. Potom v závěru i kvůli oslabením jsme neměli možnost skóre zkorigovat. Zítra se začíná od stavu 0:0 a určitě se z té jedné porážky nehroutíme.

Zobrazit kompletní fotogalerii

Zápasy v sezóně