Dobrý výsledek do odvety. Kometa vybojovala ve finském Jyväskylä remízu

JYP Jyväskylä - HC Kometa Brno

Branky a nahrávky: 16. Suomela (Miklík, Turkulainen), 30. Puustinen (Immonen), 57. Mäenpää (Turkulainen, Miklík) – 6. Süss (Mallet, Bartejs), 8. Süss (Vincour, Gulaši), 37. Süss (Vincour, Vágner). Rozhodčí: DiPietro, Stricker – Nieminen, Niittylä. Vyloučení: 4:9, navíc Hytönen 5+DKU. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2317. Střely na branku: 40:19 Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:3, 3:3.
JYP Jyväskylä: Olkinoura – Vainio, Kalteva, Kuukka, Mäenpää, Jokinen, Ikonen, Honka, Yonkman – Tuppurainen, Immonen, Kolehmainen – Miklík, Hytönen, Louhivaara – Puustinen, Suomela, Turkulainen – Sund, Kanninen, Rooba.
HC Kometa Brno: Jekel – Barinka, Furch, Vágner, Gulaši, Bartejs, Štencel – Mallet, Nahodil, H. Zohorna – Horký, Süss, Vincour, Dočekal, R. Zohorna, T. Svoboda – Plášek, Nečas, Gajarský.

Jyväskylä – Kometa zahájila čtvrtfinále play-off Ligy mistrů na ledě finské Jyväskylä. Dvakrát v zápase vedla, třikrát se prosadil mladý útočník Jan Süss, ale domácí prokázali také velkou kvalitu v zakončení a závěru srovnali na konečných 3:3. Do odvety je to pro Kometu velmi dobrý výsledek. Další souboj těchto soupeřů se odehraje za týden v Brně.

Kometa začala úvodní duel čtvrtfinále Ligy mistrů útočně a aktivně. Sympatický pokus vyslal ve třetí minutě Plášek, jehož pokus z pravého kruhu musel Olkinoura vyrazit betony. Hosté dál pokračovali v dobrém tempu a ačkoliv seděl Jan Süss na trestné lavici, Brňany to nerozhodilo, právě naopak. Brněnský mladíček se vrátil z trestné, dravě zaútočil, Olkinoura jeho pokus podcenil a důrazný útočník Komety poslal kotouč do sítě - 0:1.

A aby toho nebylo pro solidně zaplněné finské hlediště málo, znovu se do akce dostal Jan Süss, který se rozjel od modré čáry a ukázkovým blafákem poslal puk za zády Olkinoury podruhé - 0:2. Jyväskylä se dočkala snížení čtyři minuty před koncem třetiny. Ve své třetí přesilovce se střelou přes obránce prosadil Antti Suomela - 1:2. V závěru ještě střílel pěkně Nečas, ale stav se už neměnil.

Druhá třetina byla poměrně opatrná, oba celky spoléhaly na své obrany. V polovině zápasu ale přeci jen udeřilo. Po rychle vyhraném buly střílel z přesilovky Juuso Puustinen a přesnou ranou překonal Jekela. Hosté však i nadále hráli velmi dobře a dočkali se opětovného vedení. Hattricku tři minuty před koncem třetiny dosáhl Jan Süss, který v seniorském týmu teprve otrkává. Jehu střelu bekhendem Olkinoura neviděl a v táboře brněnských fanoušků bylo znovu veselo - 2:3.

Poslední třetina nabídla tlak domácího týmu, který se snažil vyrovnat. Jenže se Finové dopouštěli i zbytečných faulů. Po zákroku na Gajarského putoval do kabin Hytönen. Hosté hráli pětiminutovou přesilovku, ale šance v ní nedokázali využít. Hodně se vylučovalo a hrálo se v nestandardním počtu. V oslabení mohl rozhodnout Dočekal, trefil ovšem pouze tyč. Jyp se dočkalo vyrovnání tři minuty před koncem. Obránce Mikko Mäenpää vystřelil na přední tyč a bylo 3:3.

Víc už se do konce zápasu nestalo a Kometa si do domácí odvety veze výsledek 3:3. Všechny tři góly modrobílých vstřelil Jan Süss.

Teprve osmnáctiletý útočník Jan Süss se dočkal v seniorském týmu velkého zážitku. Postaral se o hattrick. Foto: Ivo Dostál.

Zápasy v sezóně