.

Věřím, že Kometě pomůžu k tomu, aby byla nadále úspěšná, říká Juraj Mikuš

B r n o – Novou posilou Komety je devětadvacetiletý slovenský obránce Juraj Mikuš, který posledních pět let strávil v Praze. Dva roky působil ve Lvu hrajícím mezinárodní KHL, poté se přesunul do Sparty, kde strávil poslední sezóny. V extralize odehrál přes dvě stovky zápasů, podobnou porci nastřádal i v zámořské AHL, v dresu Toronta Marlies. Rodák z Trenčína patří rovněž mezi hráče oblékající reprezentační dres, byť se mu letos MS v Dánsku vyhnulo. Nyní se přesunuje do Brna.

Jak se zrodil váš přesun do brněnské Komety?
Cítil jsem, že potřebuji změnit klub a prostředí. Kometa mi připadala jako nejlepší výběr ze všech týmů, které hrají českou extraligu. Má vysoké ambice, každý rok hraje o nejvyšší příčky a navíc to budu mít blíž domů.

Zkuste se fanouškům představit, jaká je vaše herní charakteristika?
Dá se říct, že i krom klasického bránění se nebojím zaútočit a podporuji útok. Ve Spartě jsem často chodil na přesilovky. Rád hraju celoplošný hokej, nejsem vyloženě jen defenzivní typ.

Se Spartou se vám sezóna příliš nepodařila. Kometa naopak podruhé v řadě získala mistrovský titul. Je pro vás motivací něco v novém prostředí dokázat?
Cíle mají oba týmy stejné, tedy hrát o medaile, ale poslední roky je úspěšnější Brno a dokázalo je splnit. Jsem rád, že jsem tady a věřím, že Kometě pomůžu k tomu, aby byla i nadále úspěšná.

Majitel klubu a hlavní kouč Komety Libor Zábranský vás už stihl vzít do kabiny, prohlídl jste si zázemí, jak se vám v DRFG Areně líbí?
Je tu velmi pěkná kabina i celé zázemí, dobrá posilovna. Vše na vysoké úrovni.

Byl jste před svým příchodem v kontaktu s některými slovenskými hokejisty, kteří v Kometě hrají?
Ano a od žádného jsem neslyšel žádné špatné slovo. V klubu všechno funguje, od trenérů až po celkové zázemí, určitě jsem na Brno slyšel jen pozitivní ohlasy, a to také hodně pomohlo k tomu, abych se rozhodl jít do Komety.

Do Brna jste častokrát jezdil jako soupeř, co jste říkal na atmosféru?
Dá se říct, že kam jsme se Spartou přijeli, byla velmi dobrá atmosféra, v Brně zvlášť. Věřím, že mi fanoušci nebudou nadávat a moc se těším na domácí prostředí. Co si pamatuju, tak to bylo vždycky super.

Kdy se připojíte k týmu, který koncem května zahájí letní přípravu na novou sezónu?
Mám individuální přípravu, do týmu se připojím někdy koncem července, kdy půjdeme na led.

Už jste stihl pohovořit s Liborem Zábranským? Jakou vám nastínil herní představu?
Krátce jsme se bavili. Vybral si mě, počítá se mnou a já doufám, že mu důvěru splatím. Věřím, že budu hrát co nejvíc a budu podávat dobré výkony.

Číslo dresu už máte zamluvené?
Ve Spartě jsem nosil číslo 26, ale to má v Kometě Martin Zaťovič, budu si muset vybrat nějaké jiné (úsměv).

Obránce Juraj Mikuš oblékal dres Sparty v době, kdy se v Brně hrály Hokejové hry za Lužánkami. Foto: Michal Eger.

Kolem vánočních svátků uspořádala Kometa akci s názvem Kometa Expres, jak jste vnímal jako soupeř přesun velkého množství fanoušků vlakem z Brna do Prahy?
Na zápas si moc dobře pamatuju. Když jsem šel odpoledne okolo nádraží, už tam bylo mnoho zátaras, nějaké světlice. Pak když jsme šli na rozbruslení, z Prahy v hledišti skoro nikdo nebyl, z Komety bylo na tribunách už v té době asi pět šest tisíc fandů. Vypadalo to, jako kdybychom hráli v Brně, pak se to ale vyrovnalo. Byl plný stadión, skvělá atmosféra. Celkově všechny čtyři zápasy s Kometou byly velmi atraktivní, hodně vyrovnané a kvalitní.

Se Spartou jste v play-off vypadli poměrně brzo. Sledoval jste zbytek letošního ročníku, nebo jste se snažil od hokeje úplně vypnout?
Ještě měsíc po vypadnutí jsme museli sledovat všechny zápasy. Díval jsem se na všechny přenosy a Kometa vyhrála zaslouženě. Titul obhájila suverénně, v play-off ukázala svou sílu a byla nejlepší.

Určitě sledujete slovenský národní tým, který bojuje o postup do čtvrtfinále. Jak zatím hodnotíte výkony svých krajanů?
Je škoda, že jsme vás neporazili. Škoda toho závěru, kdy se českému týmu podařilo srovnat v posledních vteřinách. Pokud chceme postoupit, musíme bodovat s papírově slabšími soupeři a pokusit se sebrat body i těm silnějším, což bude těžké. Hrajeme sice dobře v obraně, ale s góly je trošku v posledních letech problém. Moc jich nedáváme. Celkově nehrajeme špatně, klukům držím palce, aby šli co nejdál.