Příprava: Kometa - Jihlava 3:1

Šestici komeťáků čeká velké finále. Reprezentace udolala Rusko a bude hrát o zlato!

B ř e c l a v – Memoriál Ivana Hlinky pozvolna finišuje. V pátek se odehrálo klíčové semifinále mezi Českem a Ruskem. Hosté šli v první třetině do vedení, ale tým kouče Bruka to nezlomilo a vyrovnání přišlo o pár chvil později. Po přihrávce kapitána Zábranského (nejlepší hráč utkání) pálil ostrými Jeník. Ve druhé třetině překlopil výsledek na naši stranu Lauko a poté už se stav nezměnil. Výtečná obrana, výborný gólman Dostál a celkově skvělý kolektivní výkon posunul český výběr do finále. V cestě za obhajobou nás bude čekat Kanada. Fotografie z utkání naleznete ZDE.

Rusko U18 - Česko U18 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 7. Ďaděňkin (Cybin) – 13. Jeník (Zábranský), 23. Lauko.

Sestava ČR U18: Dostál (Dvořák) – Zábranský (C), Dluhoš, Klejna, Seemann, Malík, Adámek, Kowalczyk – Blümel, Pekař, Lauko (A) – Plášek, Střondala, Jeník – Kvasnica, Čajka (A), Gajarský – Sedlák, Arnošt, Matiášek – Pavel.

Do očekávaného duelu, který měl určit, kdo si o den později zahraje finále a komu naopak zůstanou finálové brány definitivně zavřeny, vstoupili aktivněji Češi, ze své úvodní herní převahy ale nic nevytěžili. A tak se do vedení dostal favorit zápasu z Ruska, který ve skupině neztratil ani bod a všechny zápasy vyhrál. Danila Ďaděňkin se prokličkoval mezi kruhy, stáhl si kotouč na bekhend a prudkou ranou poslal kotouč do šibenice – 1:0. Česká odpověď neměla dlouhého trvání, za šest minut bylo srovnáno. Zábranského rána se odrazila příhodně pro Jana Jeníka a nejlepší český střelec na Memoriálu trefil nekompromisně vzdálenější horní roh ruské branky – 1:1! Češi ožili a byli lepší. Na konci třetiny měl dobrou šanci Zábranský, s jeho ránou si ale Miftachov s obtížemi poradil.

Český tým měl tlak a nakonec se dočkal postupové branky. Foto: Roman Kantor.

Domácí reprezentace vstoupila aktivně i do druhé části a brzy se dočkala zaslouženého vedení. Nejprve měl obrovskou šanci brněnský Střondala, jehož pokus vytáhl brankář sborné skvělým zákrokem, když se roztáhl na čáře a zasáhl svou vyrážečkou. Za minutu už ale hala mohla naplno propuknout nadšením. Z pravé strany si nabruslil do pásma Jakub Lauko, který propálil Miftachova pod pravý beton – 1:2! Češi byli na koni a Rusové začali hrát hodně nervózně. Přesto měl v polovině utkání velkou šanci Žabrejev, ale brněnský gólman Lukáš Dostál jeho ránu skvělým zákrokem na čáře vyrazil. V 36. minutě se mohl dočkat své trefy opět Střondala, tentokrát jeho ráně stála v cestě tyč. O chvíli později se mohl druhé trefy dočkat Lauko, který hledal skulinu mezi betony Miftachova, ovšem ten zasáhl.

Do třetí části vstoupili čeští hokejisté opět lépe, a po půl minutě hry měl první šanci Pekař, jenž prostřelil brankáře Ruska mezi betony, ale gólové radosti stála v cestě tyč. Téměř 3000 diváků sledovalo skvělou bitvu, které nechyběly tvrdé zákroky a souboje. Deset minut před koncem duelu mohl vyrovnat Zavgorodnij, ovšem brankář Dostál opět potvrdil své kvality. Velké štěstí měl celý tři minuty před koncem, kdy břevno trefil Biljanov. Češi v závěru utkání předvedli neuvěřitelnou bojovnost, zatímco Rusové pod náporem hodně faulovali, a nakonec tlak ustáli! Po roce tak česká hokejová reprezentace na domácím Memoriálu Ivana Hlinky postupuje do velkého finále, v němž bude toužit po obhajobě zlata!

Český tým to dokázal a je znovu po roce ve finále. Důležitou vyrovnávací branku vstřelil Jan Jeník. Foto: Roman Kantor.