Příprava: Kometa - Jihlava 3:1

Sen se stal skutečností, Češi ve finále zdolali Spojené státy a na Memoriálu slaví poprvé v historii zlato!

B r n o – Očekávání byla velká, ale zlatá euforie se zdála být snem. Čeští mladíci však po celý Memoriál Ivana Hlinky bojovali jako jeden muž a dokázali hokejovému světu, že jsou mládežnické kategorie na vynikající úrovni. V dnešním finálovém duelu se podruhé na turnaji postavili Spojeným státům a chuť po vítězství byla znát. Do zápasu zasáhla opět modrobílá pětice ve složení Dalimil Mikyska, Filip Král, Matěj Novák, Marek Škvrně a kapitán týmu Martin Nečas. Byť byl zápas velmi vyrovnaný, radost se zaslouženě snesla na českou stranu, která poprvé v historii Hlinkům Memoriál ovládla. Gratulujeme!

Byť byly první minutky úvodního dějství opatrné, a to ze strany obou celků, nakonec se velmi rychle do dravé nálady naladila česká národní družina. Již v páté minutě hry tribuny břeclavské Ice Bors arény jen zahučely, a to když se náš národní výběr dostal do přečíslení. Dvořák obdržel parádní náhru před bránu, nicméně beton amerického gólmana byl rychlejší. O pět minut později už se však všichni přítomní mohli radovat naplno. Hladoník našel číhajícího Filipa Zadinu, který bekhendovým blafákem rozvlnil síťku americké klece – 1:0.

Hokejisté Spojených států vytušili, že chtějí-li bojovat o nejvyšší metu, musí chtě nechtě přidat. Zajímavé akce se tedy pozvolna rodily i před Škarkovou svatyní, přičemž necelé tři minuty před první sirénou bylo vyrovnáno. Nejproduktivnější hráč turnaje Sasha Chmelevski využil svého dobrého postavení a vyražený kotouč po předcházející akci dokázal nasměrovat až za záda českého gólmana – 1:1.

Start druhé dvacetiminutovky nadělal vrásky nejen fanouškům, ale i trenérům na české střídačce. Netrvalo totiž ani dvě minuty a Spojené státy si přisvojily pod taktovkou Micka Messnera vedení na svoji stranu - 1:2. Od tohoto momentu Jakub Škarek několikrát prokazoval své kvality, neboť Američané byli takříkajíc při chuti. V jedenatřicáté minutě však horké hlavy hostujících hokejistů zchladil Filip Chytil, jenž při přečíslení čtyř na jednoho přebral zodpovědnost střelce na sebe – 2:2. Česká radost ovšem nevydržela vůbec dlouho, neboť vzápětí si Amerika vzala privilegium bonusového gólu zpět na svoji stranu, a to po akci Tommyho Millera, jenž bez slitování překonal Škarka – 2:3. S gólovými akcemi v oné třetině ovšem ještě konec nebyl. Čtyři minuty do konce prostřední části a tribuny doslova rozburácel Filip Zadina, který číhal nikým nekrytý před bránou a ladně zakončil, čímž si připsal druhou branku v utkání a vyrovnal skóre na 3:3! Bylo tedy zcela očividné, že závěrečná perioda nabídne lité drama.

Nikdo nechtěl udělat chybu jako první, a tak si diváci museli na další gólovou hitparádu počkat. V padesáté minutě hry však obdržel americký Poehling trest na pět minut + dokonce utkání, což českému výběru dodalo značné sebevědomí, které bylo posléze zužitkováno i brankou. Jakub Galvas našel nacukrovanou přihrávkou Ondřeje Machalu, který byl bezchybný – 4:3! Spojené státy poté započaly velmi nepříjemně napadat, neboť již neměly co ztratit. Minutu před závěrem celého turnaje odvolaly gólmana a na české reprezentanty vlétly v šesti. Naši mladíci však bojovali jako lvi a poprvé v historii tohoto turnaje slaví ZLATÉ MEDAILE. Gratulujeme!