Postup do semifinále je dobrý, ale chceme medaili, hlásí z dějiště šampionátu Martin Nečas

B u f f a l o – Na osvobozujícím čtvrtfinálovém triumfu českých hokejistů do dvaceti let na juniorském mistrovství světa v Buffalu nad Finy v poměru 4:3 měl výrazný podíl i útočník brněnské Komety Martin Nečas. V utkáni si připsal dvě asistence, přičemž druhou ze zmiňovaných přihrávek si schoval do veledůležitého okamžiku v 58. minutě, kdy při power play rozjel akci, která vyústila ve vyrovnávací trefu Filipa Zadiny. Duel díky tomuto gólu dospěl do prodloužení a následně do samostatných nájezdů, kdy Nečas rozhodl o postupu Česka do semifinále poprvé po třinácti letech. Útočník Komety korunoval vynikající formu, kterou se prezentuje v Buffalu. V pěti zápasech zaznamenal devět bodů za tři trefy a šest asistencí, což jej řadí na druhé místo produktivity celého turnaje. Přečtěte si aktuální rozhovor z místa dějiště.

Jak hodnotíte čtvrtfinále po 24 hodinách?
Určitě to byl těžký zápas, protože Finové hráli výborně. Snažili jsme se dobře bránit, gólman chytal skvěle, což byl základ úspěchu. Povedlo se nám dát nějaké góly, a dostat zápas do nájezdů. Tam rozhodovalo štěstíčko, které se přiklonilo na naši stranu.

Do semifinále s Kanadou můžete jít více v klidu, že jste překročili historický milník.
Určitě je pro nás postup do semifinále dobrý. Ale chceme medaili, to by bylo super. Musíme se na Kanadu připravit a hrát co nejlíp, abychom je porazili.

Zdá se, že vám jde spolupráce s Filipem Zadinou, jemuž jste dvakrát asistoval na góly. Vypadá to, že se dobře znáte.
Známe se, jak každý hraje. Víme co jeden od druhého očekávat, zatím je to dobré.

Měli jste připravený nějaký plán na power play?
Měli jsme něco nacvičené z tréninku, ale ten gól při power play padl jinak. Hrál jsem na bekovi a puk se odrazil ke mně, Filip Zadina to tečoval, takže ta vyrovnávací trefa nepadla po secvičeném signálu.

A co váš nakonec rozhodující nájezd, věděl jste, co uděláte?
Jel jsem ze strany, snažil jsem se brankáře rozhýbat a dát mu to pod lapačku. Puk mi ale trochu sjel a přímo mezi gólmanovy betony. Určitě to bylo štěstí, jsem rád, že to tak dopadlo.

Moment pravdy. Martin Nečas právě proměňuje svůj samostatný nájezd, o několik desítek vteřin později se ukazuje, že právě jeho trefa je tou rozhodující. Foto: Sanny Muharem.

Co říkat k výkonu brankáře Josefa Kořenáře?
Byl fantastický. Celý zápas nás držel. Je to skvělé pro nás i pro něj, že předvedl takový výkon a že teď má sebevědomí.

Jak si užíváte celý šampionát?
Každý hráč si to tady užívá. Myslím si, že je to výborná zkušenost pro nás všechny. Už jsem byl na šampionátu v Montrealu loni, takže vím trochu víc, ale je to pořád výborné.

V čem je to jiné oproti minulému roku?
Myslím si, že co se týče pořadatelství, je to podobné. Jenom se změnilo město. Možná v Montrealu chodilo víc fanoušků, ale myslím si, že teď v semifinále už dojde víc lidí.

S kým jste na pokoji?
S Martinem Kautem. S ním jsem vyrůstal ve Žďáře, takže jsme spolu.

Stihli jste si projít pořadatelské město Buffalo?
Vůbec ne. Trávili jsme čas na hotelu a regenerovali. Já už jsem tu byl v létě na Draft Combine, takže to město znám. Ale obecně nějak nejsem ten typ, co by si nějak musel prohlížet město.

Radost českého výběru po vítězných nájezdech byla nezměrná. Současné partě se povedlo to, o čem marně snilo dvanáct jejich předchůdců. Foto: Sanny Muharem.

Co se týče Komety, jste v kontaktu s týmem?
S pár kluky jsem si sice psal, ale snažím se soustředit na náš tým tady a se spoluhráči z Komety si více napíšeme po turnaji.

Sledujete na dálku výsledky Komety?
Určitě sleduji výsledky. Před chvílí jsem se díval a Kometa vedla nad Libercem 3:1 (rozhovor byl pořízen ve středu večer našeho času v době zápasu, pozn. aut.), tak je to dobré.