.

Na čtvrté Dortiádě s Kometou se sešla spousta dětí a 54 krásných dortů

B r n o – Tradice se v Kometě dodržují a v případě Dortiády se nejedná o výjimku. V sobotu 26. ledna 2013 se v KAJOT ARENĚ sešlo přes padesát chutných a především vizuálně hezkých dortů. S přípravou a organizací pomáhaly děti z dětských domovů i ostatních institucí, kterých bylo na Dortiádě téměř 300. Po tréninku se na dorty zavítali podívat i hokejisté prvního týmu Komety, kteří zůstali až na závěrečné předávání cen pro nejlepší tvůrce.

Fotogalerii připravujeme.

Zatímco veřejnost přišla do KAJOT ARENY ve 13 hodin, ostatní děti z dětských domovů už měly od rána přichystánu ledově-dřevěnou plochu, dorty postaveny na svých místech a vše ostatní potřebné. S organizací výrazně pomohly i děti z diagnostického ústavu Veslařská, které samy jeden dort přichystaly. Dokonce už stihly hlasovat, podobně jako se to povedlo i odborné porotě ve složení: pan primátor statutárního města Brna Bc. Roman Onderka, MBA, prezident Komety Egbert F. Zündorf, Monika Vach (BVV), Adolf Zeman (exprezident Společenství cukrářů ČR, majitel Zemanovy kavárny a cukrárny na Josefské 4), Peter Russeger (Alpine Bau CZ), Jan Prokop (AZW a.s.) a Hana Novotná (obchodní manažerka Komety).

Roman Onderka si vzal také úvodní slovo při zahájení 4. ročníku Dortiády: „Kometa není jen pro KAJOT ARENU a její fanoušky, ale pro celé hokejové Brno. Své členy má i v nejrůznějších městech jižní Moravy. Dostávám také dopisy z Pardubic, Jihlavy, ale i ze zahraničí. Minulý rok jsem byl v listopadu za Milanem Kunderou, jedním z nejlepších spisovatelů na světě. Věřte nebo ne, největší radost mu udělala Kniha o Kometě, kterou jsem mu přivezl. Prohlížel si staré fotky s Bubníkem i dalšími hráči. Říkal mi, abych vás všechny pozdravoval, protože i on je komeťák. Chtěl bych poděkovat všem, kteří dodali dorty. Za porotu musím říct, že jsme měli velký problém z nich vybrat ty nejlepší. Chtěl bych také poděkovat všem, kteří přišli, protože dortiáda patří nejen nám zdravým, ale i těm, kteří mají handicap. A silní, včetně Komety, musí slabší podporovat,“ říkal brněnský primátor.

Děti si následně neužívaly jen dortů. Celé odpoledne mohly bruslit na upravené ledové ploše v těsné blízkosti sladkých výstavních kousků. V prostorách KAJOT ARENY si mohly zahrát stolní hokej, PC hokej, vyzkoušet si slalom s hokejkou, malování obrázků nebo skládání speciálních puzzle s komeťáckou tématikou. Extrémní mrazy na ně pod střechou neustále vyprodané haly nemohly.

O podstatnou část organizace celého dne se společně s Fan Klubem Komety postaral i Michael Svoboda s dětmi z dětských domovů, které pomáhají nejen při Dortiádě, ale i Drakometiádě a dalších společných akcích. „Děti z dětských domovů nejen na celé jižní Moravě spolu strávily parádní čas. Povedlo se nám i rozložení soutěží. Hlavně jsem rád, že letos Kometa nabrala další čtyři nové členy do své rodiny. Za tři a půl roku funguje jedenačtyřicet subjektů: dětské domovy, diagnostické ústavy a centra s postižením. Pracují spolu a pro sebe navzájem a za odměnu chodí na utkání Komety,“ tvrdil ředitel projektu Brno a jižní Morava bez hranic.

A jak si více než 300 dětí nejen z těchto organizací pochutnalo na dortech? „To byl masakr. Jen se po nich zaprášilo. Bylo jich 54 a vyšlo to tak tak. Děti si ještě malé kousky odvezly s sebou domů, takže měly velikou radost,“ usmíval se Michael Svoboda. Kvalitu sladkých kousků ocenil i Adolf Zeman (exprezident Společenství cukrářů ČR): „Na dortech bylo vidět, že český člověk dokáže udělat, co si usmyslí,“ vyzdvihoval českou náturu jeden z předních českých „cukrářů“, jemuž už prošlo pod rukama tisíce podobných laskomin.

A jaké dorty nejvíce zabodovaly u odborné poroty a veřejnosti?

Kategorie Profesionál

1. místo: dort č. 1 – KOMETA PUB
  2. místo: dort č. 2 – MY HOTEL LEDNICE
  3. místo: dort č. 3 – ZEMANOVA KAVÁRNA A CUKRÁRNA BRNO

Kategorie Amatér

1. místo: dort č. 11 – MIROSLAVA SMUTNÁ
  2. místo: dort č. 3 – DANIELA SCHMIDTOVÁ A ADÉLA KEREŠOVÁ
  3. místo: dort č. 4 – DAGMAR HALOUZKOVÁ

Kategorie Partner klubu

1. místo: dort č. 7 – ALPINE Bau CZ s.r.o.
  2. místo: dort č. 22 – IMPROMAT CZ spol. s r.o.
  3. místo: dort č. 26 – AZW, a.s.

Kategorie Partnerské město

1. místo: dort č. 6 – LABUTY
  2. místo: dort č. 9 – LELEKOVICE
  3. místo: dort č. 5 – TELNICE

Divácký nej dort

Profesionál – dort č. 2 – MY HOTEL LEDNICE

Partnerské město – dort č. 6 – LABUTY

Partner klubu – dort č. 26 – AZW, a.s.

Amatér – dort č. 3 – DANIELA SCHMIDTOVÁ A ADÉLA KEREŠOVÁ

Nejvíce diváckých hlasů mezi amatéry získal krásný drak či krokodýl od dvou kamarádek. Daniela Schmidtová prozradila, jak dlouho trvala jeho výroba: „Celý týden. Ale přípravě jsme věnovaly celý rok. Už od konce minulé dortiády jsme sbíraly inspiraci.“ Za pravdu jí dala i Adéla Kerešová, která prozradila, kde se inspirovaly: „Dívaly jsme se na minulé ročníky a říkaly jsme si nápady, jak bychom to mohly udělat, a tento nakonec vyhrál.“ Výroba i kvůli náročnosti nebyla jednoduchá a zadařilo se až na druhý pokus. „První nepovedený jsme snědli doma,“ usmívala se Adéla Kerešová. Na dort nakonec padly asi čtyři plata vajec a spousta másla i mouky.

Na dortiádě byly děti z:

Kociánka Brno -
Nadační fond dětské onkologie KRTEK www.krtek-nf.cz
DD Boskovice www.ddboskovice.cz
DD Dagmar www.dddagmar.cz
DD Hodonín u Kunštátu www.ddhodoninukunstatu.cz
DD Strážnice www.domuvek.cz
DD Tišnov www.ddtisnov.ic.cz
DD Hodonín www.domovhodonin.estranky.cz
MŠ speciální, ZŠ speciální a Praktická škola
Brno - Ibsenova
www.ibsenka.cz