K brněnským břehům se blíží Piráti. Jejich zbraně jsou ale zrezivělé

B r n o – Sérii tří po sobě jdoucích domácích utkání zahájí Kometa na druhou neděli adventní soubojem s Piráty Chomutov. Následně přijedou do Brna Vítkovice a Liberec. Kometě se tak otvírá možnost si na domácím ledě, kde je po Spartě druhá nejlepší, nahrabat nějaké body před druhou reprezentační pauzou. Do prvního duelu se Severočechy půjdou Brňané jako favorité. Piráti se pohybují u samého dna extraligové tabulky a zatím nejeví známky zlepšení.

Chomutov se trápí, výhry počítá na prstech jedné ruky

Druhá extraligová sezony je pro chomutovské Piráty zatím horší, než ta první. V ní sice nakonec museli Severočeši bojovat o udržení v dramatické baráži, bodovali ale častěji než letos. V aktuální sezoně za sebou má Chomutov odehraných dvacet utkání a pouze pětkrát opouštěl led jako vítěz. Celkově mají Piráti na svém kontě dvacet jedna bodů, šest z nich získali díky prohrám po prodloužení či nájezdech. Na předposlední Karlovy Vary už ale tým trenéra Turka ztrácí jedenáct bodů, na desátý Liberec potom sedmnáct. Už to tedy vypadá, že i letos čekají na Piráty starosti se záchranou v nejvyšší soutěži.

neděle 8. prosince 2013
KAJOT ARENA, Brno

Ne ve všech statistikách přitom Chomutov za zbytkem extraligy zaostává. Například gólů nastřílel víc než jedenáctý Litvínov a přesilovky mají Piráti dokonce čtvrté nejlepší ze všech účastníků. Problém je spíš v defenzivě. Se sto osmi inkasovanými brankami jsou Severočeši suverénně nejhorší v soutěži. V této statistice předposlední Vítkovice lovily puk ze sítě devadesátkrát. Ambiciózní klub se pokusil alarmující číslo inkasovaných branek vyřešit příchodem brankáře Martina Růžičky z Pardubic. Ten se sice uvedl čistým kontem, poté už ale zapadl do chomutovské šedi a úspěšnost zákroků má pod devadesáti procenty. V posledním utkání se silnou Spartou, které doma Piráti prohráli 0:7, musel v polovině pustit do branky Miroslava Hanuljaka.

Chomutov navíc trápí poměrně početná marodka, shodou okolností plná hráčů, kteří ještě nedávno působili v Kometě. Mimo hru jsou aktuálně útočníci Jaroslav Svoboda a Jozef Balej, obraně chybí Tomáš Malec. Z nedávných Brňanů naopak nechybí Tomáš Divíšek, který společně s dalším veteránem Davidem Hruškou obstarává značnou část pirátských gólů. Právě tito dva matadoři vedou týmovou produktivitu. Ani oni se však neprosadili v prvních dvou vzájemných zápasech s Kometou v této sezoně. Chomutovští hokejisté se letos ještě do brněnské sítě netrefili, jak na jihu Moravy, tak na severu Čech se radovalo Brno v poměru 3:0.

Stěžejní hráči soupeře

David Hruška Tomáš Divíšek Martin Šagát Jan Novák
kanadských bodů
úspěšnost na vhazování
Radegast Index
21:42 min.
čas na ledě/zápas

Porovnání týmů

5. místo v tabulce 47 bodů
15,45 % úspěšnost přesilovek 83,78 % ubráněných oslabení
66:57 skóre 31 střel na zápas
3 vstřelené branky v osl. 403 trestných minut
14. místo v tabulce 21 bodů
16,94 % úspěšnost přesilovek 81,51 % ubráněných oslabení
56:108 skóre 29 střel na zápas
3 vstřelené branky v osl. 402 trestných minut

Poslední utkání soupeře a sestava

FOTO: Jan Pidrman (piratichomutov.cz)

Branky a nahrávky: 2. Rolinek T. (Kumstát), 15. Ton (Pilař), 24. Rolinek (Krejčík, Ton), 31. Gřegořek (Simon), 35. Simon, 46. Klimek (Švrček, Rachůnek), 51. Kumstát (Hlinka).

Sestava Chomutova: Růžička (31. Hanuljak) – Pulpán, Novák, Šulák, Krstev, Trefný, Rutta, Havel, Tejnor – Hřebejk, Bartečko, Hruška – Kubinčák, Straka, Bomersback – Šagát, Divíšek, Račuk – Kůs, Kämpf, Hlava.