Los osmifinále CHL se blíží! S kým se může ve vyřazovací fázi Kometa potkat?

B r n o – Premiéru ve skupinové fázi Ligy mistrů mají Brňané úspěšně za sebou. Ze skupiny B, která byla před startem označována za „skupinu smrti“, postoupili z druhé pozice a navíc si připsali hned pět výher! Již v pátek ve 12:00 proběhne ve finských Helsinkách los osmifinálových dvojic, které se spolu formou zápasů „doma-venku“ utkají o postup mezi nejlepší osmičku. Kometa má jisté, že se nemůže potkat se švédským Malmö. Kterých sedm celků ale potkat může?

Systém vyřazovací fáze CHL

Do play-off Ligy mistrů postoupily z každé skupiny dva týmy, tedy celkem šestnáct celků, které se vydají na cestu spletitou vyřazovací fází. Do losování osmifinálových dvojice budou celky nasazeny podle toho, jak skončily ve skupině – tedy na prvním, nebo druhém místě. Samotné osmifinále pak čítá dva duely, a to doma a venku. Při těchto zápasech se, oproti fotbalové Lize mistrů, nepočítají góly vstřelené na hřišti soupeřů, ovšem celkové skóre již ano. Pokud je tedy po dvou duelech skóre např. 5:5 (po výsledcích např. 0:3 a 5:2), jde utkání do prodloužení, kde vítězný gól rozhodne o postupujícím. V této fázi hraje roli každá branka a nikoliv tedy, jestli ji dáte doma či venku.

Pojďme se společně podívat, na které celky může Kometa v této fázi soutěže narazit.

Adler Mannheim (Německo)

Osminásobný německý mistr, jehož poslední titul se datuje k sezóně 2014/2015, není pro Kometu žádnou neznámou. Brňané se s ním utkali před více než šesti lety během tehdejšího poháru „European trophy“, kdy na ledě soupeře po velkém boji padli 4:5. Ze současného kádru Brna pamatuje duel trio Malec, Čermák a H. Zohorna. Adler postoupil z našlapané skupiny D, kde za sebou nechal na čele tabulky s 15 body druhý Třinec, třetí švédské HV71 a čtvrtý dánský Esbjerg.

Hokejisté Mannheimu při utkání v Třinci. Foto: Marián Ježowicz / hcocelari.cz

EV Zug (Švýcarsko)

Víte, co mají Zug a Kometa společného? Rok 1953! V tomto významném roce totiž spatřil světlo světa jak náš celek, tak právě tým z města obepínající nádhernou krajinu jezera Zugersee nedaleko Curychu. Tým, který podobně jako Brno vyznává kombinaci modré a bílé barvy, má na svém kontě zatím jediný mistrovský titul, a to ze sezóny 1997/98. Cesta do osmifinále vedla přes skupinu C, v níž Zug získal 11 bodů a za sebou nechal finské Jyvaskyle, běloruské Grodno a rakouskou Vídeň.

Frölunda Indians (Švédsko)

Asi nejtěžší možný soupeř pro družinu hlavního kouče Libora Zábranského. Kdo se o CHL zajímá, tak ví, že Frölunda je úřadujícím mistrem, a to navíc již dva roky po sobě. Letos indiáni ze severu prahnou po zlatém hattricku. Čtyřnásobný švédský šampión, přičemž jeho poslední domácí „zlatá sezóna“ se datuje k roku 2016, prošel skupinou velmi hladce. Vyhrál všech svých šest duelů, získal 17 bodů a v tabulce odsoudil za sebe na nižší pozice druhý švýcarský Curych, třetí rakouský Klagenfurt a čtvrtý francouzský Gap.

Nottingham Panthers (Anglie)

Anglie? Mnoho lidí si řekne, že se v případě Nottinghamu jedná o nejlehčího možného soupeře pro modrobílé, opak je však pravdou. Panteři jsou nejen pro Kometu, ale také celou Evropu velkou hokejovou neznámou, což potvrzují i výkony v základní skupině, o čemž by mohl vyprávět například hradecký Mountfield. Čtyřnásobný anglický šampión hrající britskou nejvyšší soutěž vznikl v roce 1946 a nyní se naplno ukázal také ve své první sezóně v CHL. Na prvním místě ve skupině získal 11 bodů a za ním skončily: švýcarský Bern, finské TPS Turku a již zmíněný Mountfield Hradec Králové.

Radost hráčů Nottinghamu po výhře v Hradci Králové. Foto: Stanislav Souček / mountfieldhk.cz

Red Bull Mnichov (Německo)

Druhý ze dvou postupivších německých celků do vyřazovací fáze letošního ročníku je jedním z mladších celků na hokejové mapě Evropy, neboť vznikl teprve v roce 1998. Na svém kontě má dva mistrovské tituly v nejvyšší německé soutěži, které se datují k posledním dvou rokům (2016, 2017). Bavorští rudí býci prahnou po úspěchu i s mnoha hokejisty, kteří reprezentovali domácí tým či Dánsko na posledním MS právě v Německu. Mnichov vybojoval ve skupině G 15 bodů, pouze jednou prohrál a za ním ve skupině skončily švédské Brynas, finské IFK Helsinky a také polská Cracovia.

Tappara Tampere (Finsko)

Jeden ze dvou finských týmů v TOP 16. Tappara je jedním z nejtradičnější finských klubů a se sedmnácti mistrovskými trofejemi patří ve své zemi mezi nejúspěšnější. Poslední dva přišly v předchozích dvou letech a letos usiluje Tampere o zlatý hattrick. Vzpomínka na angažmá v tomto finském klubu mají jistě i bývalí hráči Komety, a to Roman Meluzín, Robert Kántor či Jakub Šindel, kteří zde hráli již dávno. Tappara vyhrála skupinu A s 15 body. Za ní zůstaly rakouský Salcburk, německý Wolfsburg a také slovenský mistr z Bánské Bystrice.

Växjö Lakers (Švédsko)

Další švédský zástupce z celkového počtu tří, kteří se prodrali z prvního místa do osmifinále. Lakers jsou také hokejovými benjamínky, klub totiž vznikl teprve před 20 lety. Nyní kroutí již sedmou sezónu v nejvyšší švédské soutěži a roce 2015 dokonce švédskou nejvyšší hokejovou soutěž vyhrál. V loňském ročníku CHL se probil až do semifinále, kde mu však stopku vystavili hokejisté Sparty. Växjö zvítězilo ve skupině E se 14 body. Na druhém místě skončili liberečtí Bílí Tygři a za nimi švýcarská Davos nebo velšský Cardiff.

Hokejisté Växjö při duelu v Liberci. Foto: Jiří Princ / hcbilitygri.cz

Nabídka soupeřů je vskutku pestrá. Kometa se může opět utkat z jedním ze severských celků, v osudí jsou hned dva švédské celky a jeden finský. V úvahu připadají také dvě cesty k našim západním sousedům, nebo také do Švýcarska či pro hokej „exotické“ Anglie. Kterého soupeře byste v Brně rádi viděli, a tedy ho Kometě v osmifinále přáli?