.

Ondřej Němec: Jsme tu od toho, abychom Kometu dotáhli tam, kam všichni chceme

B r n o – Kometa se dočkala první výhry v kalendářním roce 2017, když v souboji z vrchních pater tabulky přehrála doma mistrovský Liberec 3:0 po skvělém týmovém výkonu. Obrannou hru modrobílých řídil opět zkušený Ondřej Němec, po jehož pádu divákům zatrnulo, nicméně mistr světa z roku 2010 bude v pořádku. Nejen o pádu, ale také o průběhu utkání se brněnský obránce rozpovídal v následujícím rozhovoru.

Ondřeji, získali jste tři body. Vzhledem ke dvěma porážkám v předchozích zápasech, je to asi to nejlepší, co mohlo přijít, co myslíte?
Už od rána byla v mužstvu cítit skvělá atmosféra. Všichni byli nabuzení. Hráli jsme dobře odzadu. Dali jsme dvě branky z přesilovek, které se nám předtím nedařily, doufám, že se od toho odrazíme. Výborně zachytal brankář. Bojovali jsme jeden za druhého a v tomto musíme pokračovat.

Pomohl vám rychlý gól na začátku zápasu? Proti Spartě vám začátek naopak utekl...
Bylo nám zdůrazněno, že si máme dávat pozor na začátek utkání. To se nám povedlo, dali jsme gól. Myslím si, že s tou obětavostí jsme předčili Liberec a výhru jsme si zasloužili.

Utkání sneslo parametry play-off, bylo to tak i podle vás?
Rozhodně, hrál druhý se třetím, takové zápasy nás čekají v play-off. O jednom, dvou gólech. Když budeme hrát dobře odzadu, podpoří nás dobrým výkonem brankář, podobně jako proti Liberci, tak je to přesně to, co chceme, v útoku jsme silní dost silní na to, abychom si poradili.

Pomohla vám rozsáhlá marodka k vyburcování se do utkání?
Já bych na marodku nebral ohled, to je hokej a hokej bolí. Musíme hrát s tím, co je. Ti kluci, co přijeli z první ligy, nebo co jsou ze staršího dorostu, resp. juniorů, předvedli dobrý výkon a podpořili celý tým.

Ondřej Němec zakládá akci Komety z obranného pásma. Foto: Jiří Grulich

Od prosince se pohybujete v kratších sériích, kdy se vám daří a naopak nedaří, jak z toho ven?
To kdybychom věděli (smích). Věřím, že tenhle zápas ukázal, čeho jsme schopní, že umí hrát dobře dozadu i dopředu, a z toho vyplynulo to vítězství.

Máte za sebou tři zápasy s těžšími soupeři, co vám tyto zápasy ukázaly?
Každý může porazit každého. Play-off bude o jedné, dvou chybách. Tohle jsou super zápasy, všichni si je musí užívat, když se potkají dva týmy, které hrají nahoře. Nezvládli jsme zápas se Spartou a v Třinci, proti Liberci jsme si jasně řekli, co musíme hrát.

Jste rádi, že se vám dnes dařilo proměnit přesilovky?
Zaplať Pán bůh, že jsme dali dva góly, potřebovali jsme se od toho odrazit. Kluci to sehráli super, myslím, že je jedno, která lajna dá gól, jsme tady od toho, abychom hráli za Kometu a dotáhli ji tam, kam chceme.

První přesilovka jste proměnili až v samém konci. Byl to trochu šťastnější gól, nebo taky něco nacvičeného?
Můžete mí vzorce pro přesilovku, jaké chcete, ale někdy je to prostě o improvizaci. Kluci to sehráli skvěle, byl to první důležitý gól, který nám nesmírně pomohl. Dobrý vstup do zápasu, na který jsme navázali, a dotáli utkání do vítězného konce.

S Libercem jste opět odehráli vypjaté utkání plné soubojů. Patří tento styl k hernímu projevu Severočechů?
Ani bych neřekl. Je to tým, který když prohrává, tak s tím potřebuje něco udělat a je to součást hokeje, takže bych to tak nebral. Ani jeden z týmů nijak neprovokuje. Hokej s parametry play-off bude takhle vypadat a my se na to musíme připravit. Musíme akceptovat hru soupeře a hrát jeden za druhého a měli bychom se navzájem chránit.

Obránce Brna přestál tvrdý náraz do mantinelu bez úhony. Foto: Jiří Grulich

V průběhu utkání jste nepříjemně upadl u mantinelu. Jste zdravotně v pořádku?
Majitel klubu Libor Zábranský mi už říkal, že mi pošle fakturu za mantinel (směje se). Ujely mi brusle přes rýhu a v tu chvíli jsem nevěděl, jak mám zabrzdit. Co si pamatuji, tak mám každý rok jeden takový náraz do mantinelu, takže je to asi nějaká tradice.

Neodnesl to v konečné bilanci více mantinel za brankou?
Asi ano. Bude tam možná prasklina, takže se tam bude dát dívat (úsměv).

Neschází vám trochu kombinační lehkost z úvodu sezóny, kde jste soupeře rozebírali až do prázdné branky?
To nám šlo tak prvních 15 zápasů. Všechny týmy mají video, dívají se na něj a hrají na nás určitý styl. Všichni chtějí hrát na nás agresivně a my musíme navázat na zápas proti Liberci, a odrazit se do zodpovědné obrany. Trénujeme hodně, abychom hráli dobře dozadu a myslím, že je jedno, jestli v současné době vyhraje 8:0, nebo 1:0. O to bude pro nás výhra cennější.