Na sedmém ročníku Dortiády s Kometou se mohli milovníci sladkého kochat a ochutnávat 76 dortů!

B r n o – Jako každý rok těsně před příchodem jara uspořádala Kometa velkou soutěž pro milovníky sladkostí a především dortů. Na velké Dortiádě mohli amatéři, profesionálové, partneři klubu a partnerské obce soutěžit o nejhezčí dort s hokejovou tématikou. Přestože už jsme v minulých letech viděli stovky dortů, ani v roce 2016 nechyběla tvůrcům parádní představivost přenesená do svých kousků, někdy spíše pořádných kusanců. Dorty se mohla pokochat široká veřejnost a hlavně také děti z projektu Jsme jedna rodina – tedy děti z dětských domovů, center, ústavů a dalších institucí. Kromě hodnocení a ochutnávky dortů byl připraven i doprovodný program nejen pro nejmladší ratolesti. Dortů bylo celkově 76, do DRFG Areny zavítalo po sobotním poledni odhadem 1500 fanoušků!

Na zakrytou ledovou plochu DRFG Areny se dorty vozily od pátečních večerních hodin, až do třinácté hodiny sobotní. Na speciálně připravené stoly je pomáhal naaranžovat Fan klub Komety společně s Dětským domovem Dagmar, DD Jílová a Diagnostickým ústavem Veslařská. Nejprve hodnotila odborná porota, ve které nechyběli prezident klubu, majitelé partnerských společností Komety či zástupci brněnské radnice a další významní hosté. Hned po nich se hodnotících lístečků a propisek chopily děti z dětských domovů a široká veřejnost.

Dortiáda7
Všechny dorty si můžete prohlédnout ZDE.

Právě kvůli dětem z domovů a dalších institucí se Dortiáda pořádá, což potvrzuje i ředitel projektu Brno a jižní Morava bez hranic Michael Svoboda: „Přihlásilo se nám přes 300 dětí a k nim navíc 100 vychovatelů! To je super. Jsou to lidé, kteří už sedm let patří do našeho vzájemného projektu Jsme jedna rodina. Jsou to kamarádi, kteří nám pomáhají. Rekordní výprava přijela z Kyjova. Čítala 66 kamarádů s různým postižením, měli přes dvacet vozíčkářů a 30 vychovatelů. Oni řekli krásnou myšlenku, že když už přijedou sníst dorty, zároveň také nějaké přivezou,“ těšilo Michaela Svobodu.

„Oceňuji, že se zde mohly opět setkat děti z různých domovů či center, které se dlouho neviděly. Například proto, že nemají možnosti cestovat. Dnes se po půl roce setkaly, těšily se na sebe a trávily spolu celý den. Všechny tyto děti také ví, proč na Dortiádu jely. Ví, že Kometa není subjekt, který něco dává zadarmo, protože je někdo znevýhodněn. Je to přesně opačně. Kometa říká: Makej na sobě, přestaň mluvit sprostě, dělej ve škole, makej v kroužku, odpracuj si to. A jestli to uděláš, můžeš na hokej nebo Dortiádu. Není to tak, že by sem děti automaticky přijely. Je to skvělý přístup Komety.“

S širokou veřejností mohly tyto děti soutěžit i na stanovištích zaměřených kuchařským směrem. Zde s organizací vydatně pomohla SŠ Charbulova Brno, za jejíž pomoc děkujeme. Více sdělila obchodní ředitelka HC Kometa Brno Lenka Plšková: „Dortiáda je naší tradiční akcí určenou nejen pro děti z dětských domovů z celé jižní Moravy, ale i pro širokou veřejnost. Velmi nás potěšil rekordní počet dortů. V průběhu odpoledne si děti mohly, kromě hodnocení dortů, vyzkoušet skládání kuchařských čepic, míchání koktejlů, zdobení perníčků a jiné disciplíny, za které dostaly malý dáreček. Přímo na ledové ploše se představili žáčci hokejové Komety a se svým vystoupením také krasobruslaři Klára Kazdová a Filip Štrubl nebo žáčci hokejové Komety.“ Těsně před vyhlášením výsledků všichni se zaujetím sledovali koncert žáků ZŠ Štolcova Brno, kde se věnují dětem s poruchami autistického spektra. „Věřím, že se celé odpoledne vydařilo a všem se Dortiáda líbila,“ říkala Lenka Plšková.

Vítězné dorty

Kategorie profesionál

• 1. místo – Cukrárna Lucius (dort číslo 5)
  • 2. místo – Origoš dorty (1)
  • 3. místo – Pekárny Blansko a.s. (4)

Kategorie partner klubu

• 1. místo – Renomia (14)
  • 2. místo – Rybářská speciálka, s.r.o. (17)
  • 3. místo – Delikomat (1)

Kategorie Amatér

• 1. místo – Dagmar Dočekalová (11)
  • 2. místo – Iloana Fillová (5)
  • 3. místo – Jitka Křížová (3)

Kategorie partnerské město/obec

• 1. místo – Ivančice (4)
  • 2. místo – Křtěnov (6)
  • 3. místo – Babice u Zbýšova (12)

Divácky NEJ dort

• Cukrárna Lucius (5, profesionál)

Dort, který získal na sedmé Dortiádě s Kometou nejvíce hlasů pochází z Cukrárny Lucius. Cenu za první místo převzala Lucie Horáková, hlavní cukrářka: „Celá myšlenka dortu vznikla, že existuje studie nového stadiónu za Lužánkami, kde chce Kometa zakotvit. Fanoušci se modlí, aby měli konečně své místo. Jedná se o maketu stadiónu, kterou jsme si našli na internetu. Doladili jsme si ji podle svého přání. Fanoušci jsou jakoby panáčci v nebíčku, kteří si přejí stadión,“ usmívala se cukrářka. Dort připravovali s celým týmem více než týden, vážil kolem patnácti kilogramů.

Dortiády se zúčastnily děti z:

• Zelený dom Skalica
  • DD Boskovice